APELUL SOCIETATILOR ROMANE DE CARDIOLOGIE SI PNEUMOLOGIE


Musafir

/ #4

2015-11-03 15:39

Sunt medic si sunt preocupata de sanatatea tuturor persoanelor. In primul rand isi fac rau lor prin degradarea sanatatii lor intr-un mod voluntar si costisitor. In general am remarcat ca fumatorii includ si alcoolul si sarea si sexul in randul interdictiilor absolute pe care medicii le-ar recomanda, astfel ca, motiveaza fumatorii , renuntarea la toate acestea ar face viata lipsita de placere. De fapt, medicii care recomanda renuntarea totala la fumat recomanda doar moderatia in privinta altor substante, care doar in exces dauneaza sanatatii. Deasemenea am remarcat ca fumatorii percep recomandarea ca o observatie negativa la adresa lor si ca nu sunt dispusi sa asculte informatii despre rezultatele studiilor medicale asa cum nu sunt dispusi probabil sa vada imaginile mari si afirmatiile scrise cu litere mari pe pachetele de tigari. M-am bucurat cand s-au scumpit tigarile, cand au fost obligatorii avertizarile de pe pachetele de tigari, dar imi dau seama ca nu este de ajuns si doar legea mai poate ajuta.
In al doilea rand sunt afectata si eu de cate ori merg intr-un loc public unde se fumeaza.
In plus, acolo unde fumatul este deja interzis si totusi se fumeaza, atitudinea ferma, civica si raspunsul autoritatilor de control trebuie sa existe.