Interzicerea fumatului în localuri


Musafir

/ #617

2015-11-03 12:43

Am semnat aceasta petitie pentru ca de ani de zile gasesti extrem de rar un local in care sa mergi linistit intr-o seara, cu copiii la o pizza de exemplu, si sa nu fii intoxicat de fumul celor care, chiar cu afisul de "Fumatul interzis" alaturi sau stand in locurile "separate" pentru nefumatori, isi aprind cu indiferenta tigari una dupa alta, fara sa le pese de nimeni din jur. Cand intrebi pe responsabilii localului de ce permit sa se fumeze, dau din umeri, ca ei isi informeaza clientii, dar nu au ce sa le faca mai mult...(desigur, doar n-o sa-i dea afara pentru atata lucru si sa-si piarda ei comenzile...). Nu mai spun de spatiile de nefumatori "amenajate"...ce compartimentare se face daca intre sectorul de fumatori si cel de nefumatori nu se afla nicio usa, normala sau culisanta, nici o amarata de perdea macar ??? tot fumul se imprastie in tot localul, fara exceptie!!! ce controale se fac la aceste compartimentari? autoritatea vine si vede ca sunt spatii separate cu pereti falsi, fara usa, si atat? nu-si pune nimeni intrebarea-logica de altfel, ca daca nu au nici macar ventilatii functionale, sau daca au niciodata nu fac fata la cat se fumeaza ore intregi in incinta, unde se duce tot fumul ??? desigur ca suntem obligati cu totii sa il inhalam, desi nu am gresit cu nimic sa le inhalam noi toxinele! Nu mai zic de cluburile in care poate vrei la un sfarsit de saptamana sa iesi cateva ore, si iti trebuie 2 zile sa scapi de mirosul de tigari din haine, par, piele, de ochii rosii si de gatul dureros din cauza fumului inhalat. Cate din aceste cluburi au instalatii de ventilatie functionale? cate au detectoare de fum functionale????mult prea multe sunt doar de ochii lumii....Uitati-va ce se intampla in mod normal la straini, unde si in timpul programului de lucru, fie vara, fie iarna, fumatorii stau AFARA si fumeaza, nici macar pe holurile institutiei, ca la noi...si ai nostri se mai declara si nedreptatiti ca nu sunt lasati sa fumeze in birou... E normal sa te simti tu ca nefumator discriminat si ignorat cand te asezi langa un fumator, mereu trebuie sa te ridici si sa pleci TU, NEFUMATORUL, si nu el ??!! Ii produc lui un disconfort, atentez cumva la sanatatea lui? NU! Dar el la a mea si a copiilor mei, da!!! Cer prea mult? Nu ar strica si putina educatie inainte de a lua autoritatile masuri! Asa cum se respecta legi in alte tari civilizate fara sa se comenteze, de ani de zile, ar trebui sa se poata si la noi!