Interzicerea fumatului în localuri

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interzicerea fumatului în localuri


Musafir

#601

2015-11-03 10:42

Demisia hoților !!
567

#602 Demisia

2015-11-03 10:44

CEREM DEMISIA SI PEDEAPSA MAXIMA CELOR VINOVATI !


Musafir

#603

2015-11-03 10:50

Pentru sănătate !

Musafir

#604

2015-11-03 11:03

Aer respirabil ptr nefumatori! Dictatura fumatorilor trebuie sa inceteze!

Musafir

#605

2015-11-03 11:05

Generatia mea si cele ce vin din spate indreapta Romania spre o tara mult mai civilizata si desteapta. Faptul ca nu avem inca o lege ce reglementeaza ceva de bun simt pentru siguranta si sanatate ne trage inapoi si voi lua actiuni impotriva acestui lucru cu fiecare ocazie.

Musafir

#606

2015-11-03 11:06

Eu si familia nu putem merge in localuri deoarece plecam de acolo cu intoxicatie a cailor respiratorii de la fumul de tigara. Ma simt discriminat in astfel de situatii, deoarece de fiecare data eu trebuie sa ma ridic si sa plec, daca se aseaza un fumator langa mine. Ce disconfort ii produc eu acestuia? dar el mie?. Aici e lipsa de educatie.


Musafir

#607

2015-11-03 11:10

Pentru ca sunt ani de cand acest lucru trebuia sa devina realitate (exista directiva europeana in acest sens).
De ce in celelalte tari se respecta si la noi nu ?

Musafir

#608

2015-11-03 11:23

Sa le dam o sansa..

Musafir

#609

2015-11-03 11:43

In speranta ca vom evita o urmatoare tragedie si pt a nu mai imi expune copilul fumatului pasiv.
Francesca

#610

2015-11-03 12:01

#2: -  

 Sunt fumatoare si totusi am semnat aceasta petitie. Nu inteleg totusi de ce unele personaje inca mai pot "scoate" astfel de comentarii dupa tot ce s a intamplat. Eu zic sa nu mai fie nimeni impuscat. Au murit destui. Poate ar mai trebui  putin sedat creierasul tau. Sa ti fie rusine! 

Un prost ingrijorat sa nu ia foc

#611 Re:

2015-11-03 12:03

#51: -  

 Draga Musafir. Buretele acela se putea aprinde la fel de usor si de la o tigara. Nu este nici pe departe vorba de "ura nejustificata catre fumatori" ci mai degraba de o ingrijorare justificata catre toti. Chiar fumator fiind, prefer sa merg intr-un spatiu aerisit unde sa ascult muzica buna si-atat. Pot fuma afara, dupa spectacol...... Este momentul sa luptam impotriva presiunilor comerciantilor romani de a pastra spatiile imbacsite cu fum si exista o minima speranta ca a venit momentul sa se reduca riscurile (incendiu/ intoxicatie/ cancer....) pentru noi, copiii nostri si pentru tine, draga domnule Musafir.


Musafir

#612

2015-11-03 12:11

Nu fumatului
Andreea

#613

2015-11-03 12:14

Sunt fumătoare, dar semnez aceasta petiție pentru ca asa e cel mai bine si mai normal. Condoleanțe pentru tot ce s-a întâmplat in colectiv...


Musafir

#614

2015-11-03 12:20

Trebuie interzis fumatul în localuri.

Musafir

#615

2015-11-03 12:23

Pentru ca, desi sunt fumatoare, vreau foarte tare sa ma las si avand in vedere ca se fumeaza inauntru nu o sa pot niciodata sa nu fiu afectata de fumul de tigara. Plus ca, prietenul meu este nefumator si cand ma gandesc la plamanii lui umplandu-se cu fum degeaba, ma ia durerea de cap.

Musafir

#616

2015-11-03 12:36

Pt.o viitoare societate mai civilizată şi sănătoasă !

Musafir

#617

2015-11-03 12:43

Am semnat aceasta petitie pentru ca de ani de zile gasesti extrem de rar un local in care sa mergi linistit intr-o seara, cu copiii la o pizza de exemplu, si sa nu fii intoxicat de fumul celor care, chiar cu afisul de "Fumatul interzis" alaturi sau stand in locurile "separate" pentru nefumatori, isi aprind cu indiferenta tigari una dupa alta, fara sa le pese de nimeni din jur. Cand intrebi pe responsabilii localului de ce permit sa se fumeze, dau din umeri, ca ei isi informeaza clientii, dar nu au ce sa le faca mai mult...(desigur, doar n-o sa-i dea afara pentru atata lucru si sa-si piarda ei comenzile...). Nu mai spun de spatiile de nefumatori "amenajate"...ce compartimentare se face daca intre sectorul de fumatori si cel de nefumatori nu se afla nicio usa, normala sau culisanta, nici o amarata de perdea macar ??? tot fumul se imprastie in tot localul, fara exceptie!!! ce controale se fac la aceste compartimentari? autoritatea vine si vede ca sunt spatii separate cu pereti falsi, fara usa, si atat? nu-si pune nimeni intrebarea-logica de altfel, ca daca nu au nici macar ventilatii functionale, sau daca au niciodata nu fac fata la cat se fumeaza ore intregi in incinta, unde se duce tot fumul ??? desigur ca suntem obligati cu totii sa il inhalam, desi nu am gresit cu nimic sa le inhalam noi toxinele! Nu mai zic de cluburile in care poate vrei la un sfarsit de saptamana sa iesi cateva ore, si iti trebuie 2 zile sa scapi de mirosul de tigari din haine, par, piele, de ochii rosii si de gatul dureros din cauza fumului inhalat. Cate din aceste cluburi au instalatii de ventilatie functionale? cate au detectoare de fum functionale????mult prea multe sunt doar de ochii lumii....Uitati-va ce se intampla in mod normal la straini, unde si in timpul programului de lucru, fie vara, fie iarna, fumatorii stau AFARA si fumeaza, nici macar pe holurile institutiei, ca la noi...si ai nostri se mai declara si nedreptatiti ca nu sunt lasati sa fumeze in birou... E normal sa te simti tu ca nefumator discriminat si ignorat cand te asezi langa un fumator, mereu trebuie sa te ridici si sa pleci TU, NEFUMATORUL, si nu el ??!! Ii produc lui un disconfort, atentez cumva la sanatatea lui? NU! Dar el la a mea si a copiilor mei, da!!! Cer prea mult? Nu ar strica si putina educatie inainte de a lua autoritatile masuri! Asa cum se respecta legi in alte tari civilizate fara sa se comenteze, de ani de zile, ar trebui sa se poata si la noi!

Musafir

#618

2015-11-03 12:47

Poate reusim sa aducem o schimbare in tara asta!!!

Musafir

#619

2015-11-03 13:05

Am semnat aceasta petitie pentru ca nu sunt fumatoare, ba mai mult imi provoaca tuse,iar in al doilea rand nu am de ce sa stau in fumul altora sa ma inbolnavesc daca eu incerc sa traiesc sanatos.

Musafir

#620

2015-11-03 13:06

Imi doresc de. mult interzicerea fumatului in spatiile publice. Este necesara ptr sanatatea si siguranta publica. Dar nu este suficient sa existe o asfel de lege ci sa se si aplice, sa se controleze aplicarea ei si sa fie sanctionati drastic cei ce o incalca.

Musafir

#621

2015-11-03 13:16

Sunt de acord cu cele spuse in privinta detectoarelor de fum si sunt de acord ca numarul fumatorilor ar scade.

Musafir

#622

2015-11-03 13:19

Nu sunt de acord cu fumatul in locurile publice.

Musafir

#623

2015-11-03 13:33

1.VOTAREA ÎN REGIM DE URGENŢĂ a propunerii legislative pentru modificarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun

2.ADOPTAREA ŞI PUBLICAREA NORMELOR DE APLICARE A LEGII PRIN CARE SĂ SE INTERZICĂ TOTAL FUMATUL ÎN LOCALURI, CLUBURI, BARURI şi RESTAURANTE, în aşa fel încât să între in vigoare la data de 1 ian 2016, masură care să permita instalarea detectoarelor de fum şi evitarea altor evenimente similare.

Musafir

#624

2015-11-03 13:40

Deoarece sunt satul sa tot inghit fumul de la zeci de tigari atunci cand merg la in restaurant sau pub si nu vreau sa fiu intoxicat gratuit!
prostul care se teme sa nu arda

#625

2015-11-03 13:42

We’re not numbers, we’re free, we’re so alive

Cause the day we give in is the day we die!!!!