Interzicerea fumatului în localuri

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interzicerea fumatului în localuri


Musafir

#51

2015-11-01 13:28

Sunt pur si simplu stupefiat de modul in care oamenii din tara asta de 2 bani se lasa influentati de alte evenimente pentru a face anumite lucruri. Nu poti fi atat de inapt incat in urma uneri tragedii, care a avut loc din pricina unor subdezvoltati mental care nu au avut grija ca niste artificii de tort sa aprinda un loc ce era predispus incendiului, sa dezvolti din nou o ura nejustificata catre fumatori.

Pentru cei care inca au o problema cu modul in care ceilalti aleg sa-si traiasca viata, am o totala repulsie. Exista si locuri in care poti merge daca nu agreezi fumul de tigara. Nu-mi vine sa cred ca in 2015, intr-o perioada in care toata lumea are acces la informatii si le pot discerne bineinteles, mai poti fi tras intr-o hora a "luptei impotriva tutunului" de niste prosti care, de frica sa nu ia foc, hotarasc ei sa se inceteze fumatul in locuri publice. Oamenii de acolo n-au murit pentru ca a fost aruncata o tigara pe jos, sau ca nu a fost stinsa in scrumiera.

 


Musafir

#52

2015-11-01 13:34

Sunt fumatoare dar mai bine fumez afara decat inauntru si sa risc sa dau nastere unui incendiu .

Musafir

#53

2015-11-01 13:36

Nu fumez si nu ma simt bine cand este fum de tigara in jur; ne riscam sanatatea cu totii, mai ales fiind in spatii inchise.
erhzd

#54

2015-11-01 13:42

mai bine sa stea acasa nefumatorii, si asa or sa fie in perfecta siguranta


Musafir

#55

2015-11-01 13:46

Mi se pare normal, de bun simt, ca obiceiurile nesanatoase ale unor persoane sa nu ii afecteze pe ceilalti; fiecare are dreptul sa aleaga, dar asta sa nu se reflecte asupra celorlalti, cu atat mai mult cu cat fumatul pasiv este mai daunator decat cel activ.

Musafir

#56

2015-11-01 13:49

Fumatul trebuie interzis

Musafir

#57

2015-11-01 13:55

Pentru limitarea producerii accidentelor cauzate de sursele de foc, pentru protejarea oamenilor impotriva bolilor cauzate de fumat, in special cancer pulmonar.
Andra

#58 Re:

2015-11-01 13:57

#51: -  

 Lasa-ma sa te lamuresc ca nu se lasa nimeni influentat. E vorba despre faptul ca ne-am saturat sa iesim undeva, intr-un loc public si sa nu putem respira, sa ne lacrimeze ochii, sa ne intoarcem acasa cu hainele imbacsite de fum de tigara. Fumatori si nefumatori deopotriva cred asa. Stii cum e cu libertatea ta? Se termina in momentul in care o ingradesti pe a mea. Asa ca, draga fumatorule, din partea mea, traieste-ti cum doresti viata, fumeaza cate pachete de tigari doresti. Iti cer doar sa nu ma sufoci pe mine, cel de langa tine.

E doar o masura de bun simt ca, atunci cand doresti sa fumezi o tigara, sa o fumezi linistit, afara. Si ceilalti oameni din interiorul unul spatiu public nu te vor deranja cu absolut nimic, garantez.

Ah, in contextul dat de tragedia asta, apare si problema cu fumatorii pentru ca trebuia să existe rețea de sprinklere pe tavan, pe toată suprafața sălii și senzori de fum care să provoace declanșarea automată a sprinklerelor; Nu se foloseste sistemul asta tocmai din cauza fumatorilor pentru ca fumul de tigara le-ar declansa inutil. 


Musafir

#59

2015-11-01 13:59

Pentru ca nu vreau sa ma imbolnavesc de cancer la plamani din cauza alegerii altora. Pentru ca am dreptul sa respir un aer curat. Pentru ca vreau sali de concerte sigure si care sa nu omoare zeci de tineri!

Musafir

#60

2015-11-01 14:01

Pentru sănătatea noastră!!

Musafir

#61

2015-11-01 14:02

Trebuie interzis, mai bine pentru sănătatea noastră

Musafir

#62 Re:

2015-11-01 14:04

#2: -  

 Dati tu foc mai bine idiotule.... am semnat ca sunt de acord dar tu nu meriti sa traiesti mai mult ca un fumător ..... jet

 


Musafir

#63 Re:

2015-11-01 14:07

#51: -  Daca tu tot ce intelegi din aceasta petitie este ca de frica sa nu iei foc nu mai tb sa fumeze nimeni ... nu stiu cine este prostul... Aceasta campania nu starneste ura impotriva fumatorilor ... faptul ca tu sau altcineva fumeaza nu este o problema pentru nimeni ... faptul ca tu sau altii fumati in spatii inchise si iin plus pe langa raul pe care vi-l provocati ( constient sau inconstient) mai provocati rau si altora ... asta da este o problema. Daca ai face orice  care sa zicem social nu este aprobat dar prin asta nu faci niciun rau celorlalti as intelege revolta ta ... asa ma cam depaseste gandirea ta ... Probabil ca esti genul de persoana care nu se gandeste mai mult de el/ea... Sunt persoane fumatoare care ar vrea sa manance intr-un restaurant fara sa ii vina fumul in farfurie de la vecinul ... Incidentul de acolo este un semnal de alarma ca traim intr-o societate nu tocmai orientata catre siguranta cetatenilor ... Ai dreptata ca nu o tigara a produs incidentul ...era posibil sa il produca ??? nu stiu , spune tu . Oricum nu despre asta e vorba ... este vorba despre sanatatea noastra a tuturor si despre respectul pe care ti-l datorezi tie si celor din jur  .

 


Musafir

#64

2015-11-01 14:11

Pentru ca imi doresc sa se interzica fumatul in locurile publice: cluburi, cafenele, restaurante, etc...

Musafir

#65 Re:

2015-11-01 14:13

#17: -  

 Dezastru de la colectiv nu a fost de la o țigară totuși sunt de acord

 


Musafir

#66

2015-11-01 14:15

Nu mai am nicio placere in a iesi in localuri in perioada rece a anului din cauza mirosului, starii negative constante datorate fumului, hainelor din care nu iese fumul nici la a doua spalare, etc.

Musafir

#67

2015-11-01 14:31

Mi se pare normal si de bun simt sa ai acces la spatii publice aerisite, nu imbacsite in fum de tutun!

Musafir

#68

2015-11-01 14:39

Faptul ca se fumeaza in localuri este unul din principalele motive pentru care evit sa ies in oras.
Amb

#69 am ajuns sa renunt la a sta in preajma prietenilor sau cunostintelor pentru ca toti fumeaza

2015-11-01 14:43

sunt nefumatoare..si se intampla ca toti din jurul meu sa fumeze..recent m-am mutat in Bucuresti unde ca sa ma integrez in grupul de prieteni al sotului meu sau in familie ar trebui sa stau in fum pt ca absolut toti fumeaza sau sa ma apuc de fumat.Sunt insarcinata mai grav...ieri am stat in alta camera in timp ce toti se distrau in bucataria open space ..toti fumau..azi trebuia sa mergem la un restaurant invitati de niste prieteni care sarbatoareau un eveniment initial am vrut apoi mi-am dat seama ca toti vor fuma la masa plus in local...nimenui nu ii pasa ca eu sunt insarcinata..si nici unul nu se gandeste sa mearga sa fumeze afara sa ma pot integra si eu...ma simt marginalizata.E mai simplu sa fie interzis in locurile publice..sa fim si noi civilizati,cine vrea sa fumeze sa iasa afara sau sa mearga in smoking room.Eu vreau sa fiu sanatoasa..nu trebuie sa se lase de fumat dar de ce trebuie sa inhalez eu?Acum trebuie sa stau in casa sa nu ma mai distrez sau socializez pt ca peste tot se fumeaza?Adica noi nefumatorii nu avem drept la viata?Egoistii! Ca sa nu mai spun ca in grup sunt femeie care au fost insarcinate si inca fumeaza dar asta nu inseamna ca vreau sa creasca copilul meu in pantece expus la fum.Am ajuns ca sotul sa imi spuna:''pai si ce vrei sa fac ?sa spun la 7 oameni sa fumeze afara sau sa fumeze mai rar?ca se vor simti aiurea sa le spuan cineva ce sa faca...''al meu fiind si el fumator


Musafir

#70

2015-11-01 14:48

Satul de fumul de tigara al inconstientilor din jur. Regrete au doar cand ajung la spitalul unde le este depistat cancerul la plamani/gat.

Musafir

#71

2015-11-01 14:51

Nu fumatul e de vină în tragedia de la Colectiv Club ci ignorarea cu bună știință a regulilor elementare de prevenire și stingere a incendiilor.

Musafir

#72

2015-11-01 14:56

Fumatul dauneaza grav sanatatii! A mea si a celor din jur.

Musafir

#73

2015-11-01 14:58

Pt cu suntem demni de o cauză mai bună!

Musafir

#74

2015-11-01 15:00

Pentru ca in afara țarilor este interzis fumatului in toate localurile si restaurantelor. Se poate fi legea asta si la noi in Țară!!

Musafir

#75

2015-11-01 15:20

In primul rand pentru a evita tragedii asemanatoare celei de pe 30.10.2015 si apoi pentru ca fumatul este o alegere a fiecaruia - a merge, ca nefumator, intr-un local de fumatori te obliga la a inhala tot fumul de la ceilalti.