Demisia, Oprea! Încetați abuzul de coloane oficiale!

Florentin

/ #243 Nu este prima data !

2015-10-23 11:17

Am semnat petitia pentru ca am vazut cum se deplaseaza Ministrul Gabriel Oprea pe drumurile tarii si cum zeci de politisti au grija sa-i elibereze drumul.

In data de 06.08.2015, D-nul Gabriel Oprea s-a deplasat la un eveniment organizat la Marasesti, in judetul Vrancea (comemorarea a 98 de ani de la luptele de la Marasesti).
In ziua respectiva, in jurul orei 19:00, orasul Ramnicu Sarat era impanzit de politisti, atat de la MAI cat si de la Politia Locala. Toate intersectiile de-a lungul DN2 E85 erau pazite de unul sau mai multi politisti.
Pentru ca stiam faptul ca Iohannis nu are drum catre Moldova, curiozitatea m-a determinat ca in drum spre Focsani sa opresc la granita judetelor Buzau si Focsani si sa astept sa vad care este "vedeta" pentru care o multime de politisti pazeau intersectiile pentru ca nu cumva sa se intample ca "oficialul" sa prinda rosu la semafor.
In parcarea de la granita celor 2 judete am avut surpriza sa constat ca se aflau alte 2 echipaje de la Politia Vrancea, unul dintre acestea fiind pe post de antemergator pentru celebra masina a Consiliului Judetean, VN-65-FHW. Nu dupa mult timp de asteptare au trecut 3 masini, cu o asemenea viteza incat nu am putut sa vad decat faptul ca masina oficiala era un AUDI A8 (sau A6). Aveau cu mult peste 150-180 Km / ora.
Putin mai tarziu aveam sa aflu ca in masina oficiala se afla Gabriel Oprea. Ma simt umilit in tara in care platesc taxe si unde zeci de politisti au grija sa-i elibereze drumul Ministrului de Interne ! (sau oricarui alt demnitar care s-ar mai fi aflat in masina respectiva).