Dati locul inapoi salvatorului de vieti ( DR. STANCIU ADRIAN )

mamidani

/ #169 Dr.Stanciu

2015-10-14 18:54

Este-fara indoiala-o rocada mizera,in care criteriul politic face jocurile.Nu titulaturile voastre ne vindeca pruncii,nu doctoratele cumparate,cu care va umflati in pene si va cocotati in posturi,domni si doamne aflati oarecand in oarecare cardasie cu partidul de la putere.

Adrian Stanciu e  "rara avis" care sparge toate tiparele,pentru ca in afara de temeinice cunostinte medicale si vasta sa experienta cu copiii,in afara de profesionalismul de netagaduit pe care il ofera fiecarui pacient in parte cu atata daruire ,OMUL are si un altfel de simt,o altfel de simtire adresata copiilor pe care-i trateaza.Pana si felul in care stetoscopul lui atinge toracele copilului e deosebit,si n-o spun eu,mama,ci copilul meu in varsta de 5 ani."Mama,doctorul asta uite asa mi-a facut cu stetoscopul,nici nu am simtit,am simtit doar mana lui." Subiectiv,nu-i asa?Se poate.De cate ori ati fost atenti la felul in care va este examinat copilul bolnav?Cati medici care v-au examinat copilul s-au spalat pe maini inainte sa inceapa consultatia?Cu fiecare copil,aceleasi manevre corecte,mii si mii de copilasi..puzderie de boli...noian de dureri..

Cati stiu ca domnul doctor ajunge in clinica la ora la care colegilor domniei sale nici ceasul de trezire inca nu le-a sunat?Cati stiu ca domnul doctor este cel care plateste din banii sai pentru laptele praf si scutecele copilasilor abandonati?Cati stiu ca noptile domnului doctor sunt o parte din viata lui jertfita copiilor dumneavoastra,cand dr.Stanciu raspunde mail-urilor voastre,parintilor ingrijorati?Pentru ca el va cunoaste nelinistile,e si el parinte ca si voi,e medicul care va vindeca micutii,si cine a ajuns disperat la dr.Stanciu stie ca OMUL ACESTA E DIFERIT.

Cati stiu ca dr.Stanciu abordeaza patologii complexe in sectia pe care cu onoare o conduce si aduce alinare si speranta acolo unde disperarea isi coboara umbra?

Nu vrem sa ne impuneti politic doctorul copiilor nostri! Nu vrem sa aruncati adevaratele valori la rebuturi,ca sa cocotati in jilt mediocritatea,chiar de si-a luat doctoratul ea,mediocritatea!Nu vrem doctori in stiinte medicale sa-si arate neputinta in fata copiilor nostri! Nu va mai toleram nesimtirea de a ne impune politic pana si medicul copiilor!Gata,ne ajunge!Il vrem pe doctorul Stanciu inapoi,unde ii e locul,cap de sectie in Pediatrie III,el e cel mai bun medic,e o somitate si o valoare pe care o recunoastem si o sustinem!