Noul spital al Brasovului


Musafir

/ #9

2015-09-25 20:59

De ce am semnat? E simplu,aproximativ in urma cu câțiva ani am fost si eu un oarecare pacient admis la urgente,Așteptându-mi rându pe culoarul de lângă urgente am fost uimit cât de intolerabile,deplorabile erau împrejurimile din spital incluzând camera de garda a doctorilor,resus area,zona brancardierilor,pereții praf,zona de așteptare si acceptare a pacienților,o totala debandare!!! Si tatăl meu a fost internat in spitalul din Bv de nenumărate ori,povestindu-mi cu ezitare in ce condiții a stat si a avut testele necesare,de multe ori zicând că nu știe dacă el sau alți pacienți,colegi vor ieși din spital mai rău decât au intrat asta fiind din cauza igienei si murdăriei cu echipament si accesorii nesterilizați lipsind chiar banala mănușa de plastic si observând la rândul meu in timpul visitelor rugina,(peste tot)paturi deplorabile,mirosul de mucegai etc.Eu si soția lucram in cadrul spitalului peste hotare si pot sa spun cât de mult contează condițiile si cât de puternic moralul pacientului si al familiei devin atâta timp cât e ordine,curățenie,echipamentul necesar doctorilor si li se respecta intimitatea pacientilor( cea ce nu am văzut la Bv)la cea mai înaltă valoare.Dumneavostra Doctori ,Doctorițe,Asistenți medicali si întreg personalul spitalului aveți dreptul la condițiile ce le-ți menționat in petiție inclusiv toți pacienți PTR nedreptatea care ați si au avut zeci de ani.Politicieni,oameni înalți ai societății romane merg la practici private si nu da un leu pe oamenii nevoiași si de rând care merg la spitale județene cu inima la gât dacă se vor întoarce acasă.
Cu respect
Dan