DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #10

2015-08-10 11:32

AM SEMNAT ACEASTA PETITIE, fiindca, desi platesc asigurari de sanatate de peste 40 de ani, tot de atatia ani am fost nevoita /obligata sa dau plicul cu bani , ori de cate ori am avut nevoie de asistenta medicala de orice fel,. In cepand de la banalele analize -unde ii bagi asistentei in buzunar sa fii sigura ca foloseste seringa de unica folosinta si nu una refolosita si iti nimereste vena din prima si nu-ti ciuruieste toate vasele de sange. Cat despre medici, daca vrei sa fii tratat cu o minimala atentie, trebuie sa-i bagi plicul in buzunar ori sa i-l lasi pe masa inainte de a-i spune ce te doare. Altfel risti sa fii expediata sub cele mai incredibile si de neadmis pretexte pentru o inteligenta la limita normalului. Atentia pe care o primesti din partea medicului, a asistentelor si infirmierelor este direct proportionala cu suma oferita. E drept, nu toti cer, insa toti asteapta sa le dai, altfel risti sa pleci acasa mai rau decat ai venit. La spitalul Burghele, am fost internata cu un singur rinichi, si la externare aveam doi rinichi pentru care mi-ar fi fost facute, chipurile, investigatii aprofundate... N-am intalnit un singur medic care sa fi refuzat plicul.. Rar am auzit cate un anemic "nu trebuia" sau "multumesc". Doar priviri condescendente si superior dispretuitoare, lasand impresia ca-ti faceau o mare favoare..