DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #4

2015-08-10 09:05

Fiecare dintre noi vrea sa traiasca bine, vrea respect pentru munca, profesia, persoana lui si meita toate acestea daca-si face datoria. Eu, una, am intalnit foarte putini medici care sa-mi inspire respect. In schimb am vazut si am auzit aproape zilnic de copii nascuti morti, desi erau sanatosi in burtile mamelor, caci ei, medicii, nu s-au uitat la gravide pentru ca n-au avut bani. Am vazut copii omorati de medici care ii tratau de toxiinfectii alimentare cand aveau pneumonie, oameni omorati intre spitale pentru ca nu aveau bani sa dea si erau plimbati de la unul la altul si peste tot se refuza internarea. Am asistat la scene de groaza in spitalele noastre si am vazut cum cei care vor respect si salarii ca afara tipa, injura ca ultimii birjari, vorbesc varstnicilor cu tu si tuturor de sus. E imposibil sa ai cu multi o relatie normala, umana. Te izbesti de indiferenta si aroganta. M-am saturat. Ma implic pentru ca imi doresc ca copiii mei sa se implice, sa aiba parte de alt sistem, altfel de atitudini si de tratamente. Pentru ca sunt satula de ipocrizie.