Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ????? CREAN_TELE SALARII

/ #41459 JAF, JAF,JAF,CREAN_TELE SALARII OLTCHIM: DNA să se mute la Râmnicu Vâlcea

2015-07-13 07:50

Gheorghe Piperea 

Splaiul Unirii Nr. 223
Bucu_rești
 0372 766 012
http://www.piperea.ro/

 

Timp de 2 luni, intre 1 iulie - 31 august, instantele nu lucreaza decit in cazurile considerate urgente. Actele si cererile se depun la registraturile intantelor in perioade scu_rte de 2-3 ore in 2-3 zile din saptamina. La fel "functioneaza" arhiva instantelor. Bine ca avem sistemul ecriss, unde macar putem vedea pe scu_rt deciziile instantelor.
Este ceea ce ne-am obisnuit sa numim "vacanta judiciara".
Pentru dreptul afacerilor, aceasta lunga vacanta este prejudiciala. Pentru procedurile de insolventa, cauzele de protectia consumatorilor si cauzele de dreptul muncii, vacanta judiciara este un impediment serios si un prejudiciu adus celeritatii care trebuie sa guverneze aceste cauze.

Nu as vrea sa enervez pe nimeni din conducerea sistemului judiciar, dar una din cauzele supra-aglomerarii instantelor cu dosare civile (sunt peste 2,5 milioane dosare pe rol) este, cu siguranta, vacanta judiciara, perioada in care nu se judeca mai nimic. Cauzele "urgente" sunt foarte putine, fiind foarte greu, daca nu imposibil, sa obtii un termen in vacanta judiciara.
Procesele de saptamina trecuta, cistigate de consumatori contra bancilor, sunt o dovada ca se pot judeca si cauze hiper-complicate in vacanta judiciara.
De aceea, cred ca ar trebui sa incepem sa discutam public despre renuntarea la aceasta vacanta judiciara, idee anacronica ce dateaza din perioada primilor ani de dupa revolutie.

PS Am ridicata aceasta probleme in urmarea unei serii de mail-uri de la avocati din alte jurisdictii europene, care incep si ei sa se opuna, in tarile lor, acestei idei de vacanta judiciara. Prima si cea mai importanta jurisisdictie care a renuntat la "inchiderea" tribunalelor pe timp de vara este Germania. Urmeaza Spania.