Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
Musafir |
/ #39687 Atentie ce se spune CONSTITUTIA despre drepturile salariale! Sunt asimilate cu bunurile.2015-06-09 12:54#39686: - Atentie ce se spune despre drepturile salariale! Sunt asimilate cu bunurile. CAPITOLUL II ARTICOLUL 44 Dreptul de proprietate privată (1) Dreptul de proprietate, precum şi creanţele asupra statului, sunt garantate. Conţinutul şi limitele acestor drepturi sunt stabilite de lege. (2) Proprietatea privată este garantată şi ocrotită în mod egal de lege, indiferent de titular. Cetăţenii străini şi apatrizii pot dobândi dreptul de proprietate privată asupra terenurilor numai în condiţiile rezultate din aderarea României la Uniunea Europeană şi din alte tratate internaţionale la care România este parte, pe bază de reciprocitate, în condiţiile prevăzute prin lege organică, precum şi prin moştenire legală. (3) Nimeni nu poate fi expropriat decât pentru o cauză de utilitate publică, stabilită potrivit legii, cu dreaptă şi prealabilă despăgubire. (4) Sunt interzise naţionalizarea sau orice alte măsuri de trecere silită în proprietate publică a unor bunuri pe baza apartenenţei sociale, etnice, religioase, politice sau de altă natură discriminatorie a titularilor. (5) Pentru lucrări de interes general, autoritatea publică poate folosi subsolul oricărei proprietăţi imobiliare, cu obligaţia de a despăgubi proprietarul pentru daunele aduse solului, plantaţiilor sau construcţiilor, precum şi pentru alte daune imputabile autorităţii. (6) Despăgubirile prevăzute în alineatele (3) şi (5) se stabilesc de comun acord cu proprietarul sau, în caz de divergenţă, prin justiţie. (7) Dreptul de proprietate obligă la respectarea sarcinilor privind protecţia mediului şi asigurarea bunei vecinătăţi, precum şi la respectarea celorlalte sarcini care, potrivit legii sau obiceiului, revin proprietarului. (8) Averea dobândită licit nu poate fi confiscată. Caracterul licit al dobândirii se prezumă. (9) Bunurile destinate, folosite sau rezultate din infracţiuni ori contravenţii pot fi confiscate numai în condiţiile legii.
|
|
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Petitie impotriva UNTOLD - ofensa adusa identitatii crestine!
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
"SALVAȚI PISICILE COMUNITARE DIN BOTOȘANI-AU NEVOIE DE CĂSUȚELE LOR"!!!
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
PETIȚIE pentru debirocratizare, simplificare și corectare a procedurilor și deciziilor privind implementarea proiectelor din apelurile de Digitalizare IMM și ONG din cadrul PNRR
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
CCR TREBUIE SĂ PLĂTEASCĂ!
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
Petiție ÎMPOTRIVA DISCRIMINĂRII COMUNITĂȚII ETNICILOR ITALIENI DIN ROMÂNIA. APPELLO Contro la Discriminazione della COMUNITÀ ETNICA ITALIANA IN ROMANIA
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Petiție de susținere a conf univ dr. Emanuel Conțac
962 Creat: 2025-09-19
Domnule deputat, vă cerem să demisionați!
1551 Creat: 2025-09-11
Diabetul nu are vârstă
1242 Creat: 2025-09-05
Pentru continuitate și merit – Susținem candidatura lui Andrei Fermeșanu la Opera din Iași
439 Creat: 2025-09-18
Stop Fumului Toxic in Banat - vrem aer curat pentru familiile noastre!
249 Creat: 2025-09-20
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
5910 Creat: 2025-06-14
Păstrăm Trenulețul FloreFun la Vivo! Cluj-Napoca 🚂💛
337 Creat: 2025-09-07
Interzicerea ONG-ului Fascist Extremist DECLIC
152 Creat: 2025-09-18
"SALVAȚI PISICILE COMUNITARE DIN BOTOȘANI-AU NEVOIE DE CĂSUȚELE LOR"!!!
150 Creat: 2025-09-21
Nu discriminați elevii! Reintroduceți transportul școlar complet în Florești și Tăuți
294 Creat: 2025-09-15
Petitie sa avem pauze de 10 minute
117 Creat: 2025-09-19
#StopJocLaNenoroc
146 Creat: 2025-09-10
NU BLOCAȚI ORAȘUL! LĂSAȚI CÂMPINA SĂ SE DEZVOLTE!
101 Creat: 2025-09-22
Scoateți comuna Tărtășești din izolare! Nu avem niciun mijloc de transport public!
106 Creat: 2025-09-15
Acces direct din Popesti Leordeni la noua statie de metrou de pe Sos Berceni
386 Creat: 2021-01-31
Amenajarea de spații destinate câinilor de companie în parcurile mari și medii din municipiul Oradea
85 Creat: 2025-09-19
‼️‼️ Vrem redeschiderea stației de autobus pentru elevi, lângă Media Galaxy pe Corvinilor, sau in apropierea școlilor!
1915 Creat: 2025-09-11
Rapid cere respect!
1350 Creat: 2025-09-14
GRATIERE 2025
100659 Creat: 2025-02-03
Cerem modificarea graficului rutei de autobuz nr. 2 – „str. V. Alecsandri – or. Cricova”
230 Creat: 2025-09-09