BUJORUL - Floarea Nationala si emblema florala a Romaniei

FLORIN TOMA

/ #16

2015-06-08 16:25

Ca floricultor, iubesc toate florile. Consider că fiecare floare este unică și transmite un mesaj unic, mesaj care ne face sufletele să vibreze, unora mai mult, altora mai puțin, în funcție de preferințe. Deși, între timp, floarea mea preferată a devenit tuberoza, iubesc foarte mult bujorul. Este o iubire născută încă din copilărie, grație bunicii mele paterne. Bujorul, mușcatele și leandrul erau florile ei preferate; aceste flori erau și sunt nelipsite și din grădina părinților mei, care mi-au insuflat aceeași dragoste pentru flori și pentru frumos, în general. Iubirea pentru bujor a devenit și mai puternică începând din anul 1990, când am aflat de la mentorul meu, D-na Prof. Univ. Dr. Elena Șelaru, că bujorul este una dintre florile preferate ale domniei sale. Mai târziu, pe baza studiilor efectuate, mi-am dat seama că bujorul este cea mai reprezentativă floare pentru poporul român și, de aceea, le-am spus întotdeauna studenților mei, că eu văd bujorul specia cea mai potrivită pentru titlul de floare națională a țării noastre. Și asta, din considerente obiective și mult mai complexe, considerente pe care le-am prezentat într-o lucrare susținută în iunie 2013, la Simpozionul științific “Agriculture for life, life for Agriculture” de la UȘAMV București, Facultatea de Horticultură (www.horticultura-bucuresti.ro). Aceste considerente au fost reluate la ediția din acest an a la Simpozionului științific “Agriculture for life, life for Agriculture” de la UȘAMV București, Facultatea de Horticultură și ele au fost deosebit de bine apreciate de comunitatea academică. De aceea, îi invit pe toți românii să consulte acea lucrare și, pe baza argumentelor reale, dovedite științific, să voteze, prin intermediul acestei petiții, pentru proclamarea bujorului ca floarea națională a României. Le mulțumesc tuturor celor care și-au exprimat deja opțiunea și le mulțumesc, anticipat, tuturor celor care își vor exprima votul în favoarea propunerii mele, ca bujorul să devină floarea națională a României. Și, înainte de toate, doresc să le mulțumesc Doamnelor Cristina Turnagiu Dragna și Andreea Tănăsescu, fondatoare ale comunității online “La blouse roumaine”, pentru inițiativa domniilor lor de a sprijini, în mass media și în mediul online, propunerea mea ca bujorul să devină floarea națională a României.  

Conf. Univ. Dr. FLORIN TOMA, USAMV București, Facultatea de Horticultură, Autorul propunerii ca bujorul să devină Floarea Națională a României