Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

/ #188

2015-05-29 09:22

Pentru ca este o petitie justa si eu si familia mea ne aflam chiar in acesta situatie delicata.
Am cumparat o casa in plin boom imobiliar cu un credit imobiliar in EUR, cursul a crescut cam cu 1leu/EUR, numai diferenta de curs este de cam 1.000 lei, sotia a ramas fara serviciu si nu ne mai permitem sa platim ratele......
In situatia executarii silite, casa ipotecata valoreaza mai putin de jumatate din pretul de vanzare initial, am achitat deja cam 50.000 EUR, ramanem fara casa, cu poprire pe salariu si datori bancii pana la moarte, fara posibilitatea de a ne mai imprumuta vreodata datorita varstei si a inscrierii la CRB si Biroul de Credit. deci, pe scurt, dupa 27 ani de munca, ramanem pe drumuri, cu salariile poprite si fara nici o sansa sa ne mai cumparam un alt imobil ever......Concluzia o trageti singuri
Corect este ca riscul nerambursarii sa fie echitabil impartit intre banci si clienti si aici ma refer la clientii de buna credinta care din cauze independente de vointa lor nu mai pot plati.
Ok, nu mai putem plati, dam casa bancii dar sa avem posibilitatea unui nou inceput...fara de care suntem condamnati pe nedrept...in timp ce "altii" pagubesc statul cu sute de minioane de EUR, stau in puscarie 2,3 ani si scapa si fara confiscarea averilor.....asta e Romania contemporana, o mizerie. Domnul Mugur Isarescu, fata de care am un respect deosebit pentru ca este un profesionist, sa lase grija bancilor.
Pe o piata libera, legea cererii si ofertei regleaza piata, actorii si preturile, nu este nevoie de o interventie in forta din partea BNR pentru a apara bancile. Riscurile trebuie impartite echitabil, s-a dus vremurile cand bancile faceau profit record de 500/600% si traiau doar din renta persoanelor imprumutate.
Mi-as fi dorit sa pot plati 30 ani (si asa riscul era foarte mare), dar din pacate nu a fost sa fie asa.....