Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) LA NIVELUL OLTCHIM LEGE JUDECATOREASCA. Musafir |
/ #31715 CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) LA NIVELUL OLTCHIM LEGE JUDECATOREASCA.2015-01-03 11:11
Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2013 ABROGATADecizia din data de 15.05.2013 DECIDE: Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.*SI ART. 41 DIN CCM CARE SPECIFICA ACEEASI DECIZIE. (BANII TREBUIAU ACHITATI PE LOC 15.05.2013) CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA: Art.36, Art. 37 si Art.42, Art38. Al1.b) incepand cu 01.01.2012 se acorda o compensatie in functie de vechime,astfel: 1. pentru vechime intre 0 -5 ani o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii; 2. pentru vechime intre 5-15 ani o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii; 3. pentru vechime >15 ani o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii. REGULAMENTUL DE SALARIZARE: Art. 39 Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului. Ceea ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra: ".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului." SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:
1. 17.106 lei pentru o vechime intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii; CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCĂM. Drepturi si obligatii generale ale partilor 1. Salariatul are , in principal, urmatoarele drepturi: a) dreptul la salarizare pentru munca depusa; n) alte drepturi prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă aplicabile 4. Angajatorului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii: a) sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca, anterior inceperii activitatii; a¹) sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractele individuale de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege; c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca; d) sa elibereze, la cerere, un document care sa ateste calitatea de salariat a solicitantului, respectiv activitatea de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si specialitate; g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege; i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor. UNDE SUNT BANII???? DISPONIBILIZATII DE SASE ORI PAGUBITI:
1. FARA LOC DE MUNCA SI DISPONIBILIZATI; 2. DISPONIBILIZARE CU PLATA DE BANI AJOFM DIN ACESTIA PLATIM C.A.R. OLTCHIM SI PENALIZARI CU DOBANZI, DETURNAREA DE FONDURI BANI PE TIMPUL CONDUCERII CET GOVORA MIHAI BALAN anul 2012, CARE A OPRIT PENTRU PLATA DIN SALARII, DAR CARE N-AU AJUNS LA DESTINATAR, NOI FIIND IN CONTINUARE NEVOITI SA ACHITAM PENALIZARI DE INTARZIERE SI RESTANTE; 3. CREANTA PLATI SALARII COMPENSATORII CONFORM CONTRACTULUI COLECTIIV DE MUNCA, anul 2013, IN FUNCTIE DE VECHIME NEPLATITA SI NEACHITATA, TINAND CONT CA SUNTEM LA PESTE UN AN DISTANTA DE LA DISPONIBILIZARE, PIERDERILE FIIND LA ZI NEACHITATE FATA DE NOI SI N-AU AJUNS LA DESTINATARII DISPONIBILIZATI; 4. BLOCATI SI DETURNATI PRIN OPRIRE ACHITARI, SALARII COMPENSATORII CONFORM CONTRACTULUI COLECTIIV DE MUNCA, anul 2013, IN FUNCTIE DE VECHIME; 5. ANAF IMPOZITATI SI PILONUL II PENSII PRIVATE, CASA DE PENSII ETC., APAREM CU SUME DE BANI PE CARE NOI NU-I AVEM; 6. INCALCAREA LEGII INSOLVENTEI 85/2006 SI TOATE LEGILE DE CATRE PIPEREA CU ASOCIATII &CO SI NICULAE BALAN BDO Business Restructuring SPRL si restul participantilor....!!!!!! LIDERII NOSTRI NE-AU TRADAT PE TOTI (SI ANGAJATI SI FOSTI ANGAJATI) SLO, SVO, SUO, SSO,SRO LA NIVELUL OLTCHIM PE CCM SI ALTE LEGI. SC OLTCHIM SA RM VALCEAUNDE SUNT BANII???? PARTIEEEEEEEEEEEEEE.........CONCEDII PLACUTE, aveti bani de bilete de avion, aveti bani de plinul la autorurisme, va ajung si de cadouri la amante sau familie...etc. |
|
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
Ilie Bolojan – președintele de care România are nevoie!
Repararea Căii Ferate Bârlad - Chiraftei
Salvăm Casa Dinu Lipatti
NU taxa speciala dezvoltare urbana Sector 4
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
Suspendarea celor 9 judecatori ai CCR
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
58922 Creat: 2025-04-22
În sprijinul introducerii Religiei-Cristianism-Ortodocie ca disciplină obligatorie în școlile din Bulgaria.
11498 Creat: 2025-02-13
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
26573 Creat: 2025-04-16
Respectarea mandatului doamnei director a Teatrului ,, Toma Caragiu " Ploiești
560 Creat: 2025-04-28
APEL: Un vot util pentru România europeană, fără corupție și extremism
4495 Creat: 2025-04-24
Apel național: „STOP umilirii medicilor! Sistemul medical românesc în pragul colapsului! Respectați Legea Salarizării și salvați sistemul medical!”
510 Creat: 2025-04-30
Cerem acțiuni urgente împotriva violenței între minori – cazul agresiunii din Alba Iulia
335 Creat: 2025-05-02
Salvăm Animalele din Grădina Zoologică Rădăuți! Cerem condiții decente și respect față de viață!
268 Creat: 2025-04-28
Montare semafor treceri pietoni DN3 oraș Pantelimon
249 Creat: 2025-04-30
Două sensuri giratorii pentru siguranța rutieră în Tărtășești - la intersecțiile DN7 cu Strada Dentaș și Strada Mircea cel Bătrân
675 Creat: 2025-04-24
GRATIERE 2025
15914 Creat: 2025-02-03
Semnaturi pentru pedepsirea celui care a batut vacile in Sibiu
643 Creat: 2025-04-24
SCHIMBAREA ADMINISTRATORULUI IONUT STEFANESCU DE LA ADAPOSTUL DE CAINI PUBLIC DRĂGĂȘANI
312 Creat: 2025-02-03
Salvam Dealul Lempes, rezervație naturală în Brasov
560 Creat: 2025-04-18
Vrem McDonald's In Turda!
69 Creat: 2025-05-04
CRIMINALUL DIN GIURGIU TREBUIE SA RASPUNDA PENAL !!!
62 Creat: 2025-04-30
Noi, locuitorii cartierului Avantgarden3 Brașov, solicităm cedarea rețelei de apă-canal din Avantgarden3 către SC COMPANIA APA SA Brașov - furnizorul de apă al cartierului.
473 Creat: 2025-04-16
RECUNOAȘTEREA SCAUNULUI ÎMPIEDICAT AL LUI BENEDICT AL XVI-LEA ȘI CONVOCAREA CONCLAVULUI
18678 Creat: 2023-10-23
Petiție către Consiliul Local al Sectorului 4
4649 Creat: 2024-12-18
2 zile libere plătite lunar femeilor aflate la ciclu
489 Creat: 2025-04-17