Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #28607 Primăria Dăeşti vrea Baza de Agrement Oltchim

2014-11-04 15:39

Primăria Dăeşti vrea Baza de Agrement Oltchim

În comuna Dăeşti se lucrează la mai multe obiective de investiţii. „În primul rând lucrăm la infrastructura rutieră. Se lucrează la reabilitare, modernizare şi asfaltare la patru drumuri săteşti: La Petrescu, La Albină, La Marinescu şi Muscelu, din satul Fedeleşoiu. Lungimea totală a celor patru drumuri este de 1,5 kilometri. De asemenea, se lucrează la sediul primăriei. Am început deja lucrările la etaj. Am finalizat lucrările la grădiniţă, iar preşcolarii sunt în casă nouă. Totodată, lucrăm la un teren de sport cu gazon sintetic în satul Fedeleşoiu. Vrem să amenajăm în scop recreativ toată zona. Avem stadionul, parcul, iar între cele două rămăsese un teren viran pe care l-am curăţit, l-am nivelat, punem stratul de piatră şi vom face un teren de sport pe un proiect cu fonduri europene obţinut pe Grupul Local de Acţiune Casta Traiană. Va fi un teren de sport multifuncţional care este necesar atât pentru cetăţenii din satul Fedeleşoiu, cât şi pentru cetăţenii din municipiul Râmnicu Vâlcea, care vin în zona de campare din zona de recreere şi agrement Muscel sau la Baza de agrement a Oltchimului, care, din păcate, este părăsită în acest moment”, ne-a spus primarul George Popolan. În ceea ce priveşte Baza de Agrement a Oltchimului, viceprimarul comunei Dăeşti, Călin Ştefan spune că este mare păcat de această zonă, pe care, dacă ar fi a Primăriei Dăeşti, ar putea să o amenajeze. „Ne gândim ce soluţii am putea găsi. Pentru noi ar fi foarte bine să o preia Primăria Dăeşti în administrare. Din păcate este proprietatea Sindicatului Liber Oltchim, au şi o problemă legislativă acolo, pentru că terenul este al SC Oltchim, iar construcţiile ale Sindicatului. Eu consider că vechea administraţie a cedat terenul respectiv cu o prea mare uşurinţă şi cu titlu gratuit. Altfel, în acest moment aveam o mare oportunitate ca această bază să rămână a comunei Dăeşti. Din păcate altfel stau lucrurile, eu nu acuz pe unul sau pe altul, dar în opinia mea a fost o greşeală”, afirmă viceprimarul Călin Ştefan.