Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #20692 După ce au făcut praf Oltchimul, trimiţându-l în insolvenţă, iar acum se pregătesc să-l taie,....

2014-05-13 07:03

După ce au făcut praf Oltchimul, trimiţându-l în insolvenţă, iar acum se pregătesc să-l taie, politicienii USL-işti se spală pe mâini: Dumitru Persu acuză manifestanţii că sunt manipulaţi politic

http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/50-primul/26686-dup-ce-au-fcut-praf-oltchimul-trimiandu-l-in-insolven-iar-acum-se-pregtesc-s-l-taie-politicienii-usl-iti-se-spal-pe-maini-dumitru-persu-acuz-manifestanii-c-sunt-manipulai-politic.html

 

http://www.viatavalcii.ro/images/2014/protest-13052014.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ieri dimineaţă, foştii angajaţi ai Oltchim, disponibilizaţi anul trecut, au revenit în faţa Prefecturii Vâlcea şi a Consiliului Judeţean pentru a protesta. Nemulţumirea lor este că nu şi-au primit până acum salariile compensatorii la care aveau dreptul prin contractul colectiv de muncă. „Ne-au promis că vorbesc cu Victor Ponta, Dumitru Persu ne-a promis. Eu am plecat de la Oltchim forţat, mi s-a spus că aşa e mai bine, că societatea va fi salvată şi noi vom primi salarii compensatorii. Se spune acum că vom lua banii după privatizare, din banii care se vor primi. Întrebarea e dacă vrea cineva Oltchimul”, a spus Traian Popa, chimist de peste 30 ani. „Vom veni în fiecare zi, până vom primi salariile compensatorii. Noi trebuie să trăim patru cinci ani din aceşti bani, pentru că nu avem unde să ne angajăm, vedeţi că locurile de muncă sunt blocate. Nu mai suntem ajutaţi nici de sindicate, pentru că noi suntem disponibilizaţi, nu mai cotizăm, nu mai contăm. Noi am fost împinşi să plecăm, nu ne-a spus nimeni care sunt condiţiile, a fost o păcăleală. Suntem numai 50, pentru că sunt mulţi bolnavi, au boli grele pentru că au lucrat în condiţii periculoase, alţii nu au bani să vină de la ţară”, a completat un alt protestatar. Prefectul Dumitru Cornoiu a stat din nou de vorbă cu ei, însă, rezultatul a fost acelaşi ca şi săptămâna trecută: „Nu sunt bani pentru aceste plăţi. Am chemat conducerea Oltchimului, se caută soluţii pentru că aceşti oameni au dreptul la ei, în urma unui contract. Vedem de unde vor veni aceşti bani, pentru că guvernul nu are prevăzut în buget această sumă mare. Administratorul judiciar este abilitat să rezolve această problemă. Le-am dat un termen până mâine când vom discuta din nou cu el”, a precizat prefectul judeţului Vâlcea. Din partea Consiliului Judeţean Vâlcea le-a ieşit în întâmpinare vicepreşedintele Dumitru Persu. Acesta a declarat, însă, presei că în opinia sa foştii angajaţi de la Oltchim sunt manipulaţi politic: „Oamenii şi-au primit drepturile pe care le au prevăzute prin lege, urmând ca după privatizare să primească şi salariile compensatorii, drepturi pe care trebuie să le plătească Oltchimul, nu guvernul, nu prefectura. E drept că vineri le-am promis la oameni că fac intervenţii la Victor Ponta şi au spus că miercuri vin înapoi peste noi şi că intră în grevă. Cu aşa ceva nu putem să fim de acord. Eu îi primesc din nou, dar eu mai mult nu am ce să le promit. Este o etapă gândită de unii, au tot interesul să denigreze guvernarea şi conducerea Prefecturii şi a Consiliului Judeţean”, a afirmat vicepreşedintele Dumitru Persu. Gabi Bercea