Abuzurile împotriva lui MIRCEA DIACONU trebuie pedepsite


Musafir

/ #10

2014-04-13 09:03

Oridecateori fac un apel telefonic,in momentul in care formez numarul,am o stare de disconfort.Ma simt,ascultat,monitorizat.Este o stare,un sentiment pe care pana la aceasta varsta nu l-am mai trait...si fac precizarea ca am 60 de ani.Se vorbeste de libertatea de exprimare,de drepturile omului,de democratie...,Ceea ce inteleg din toate acestea este doar faptul ca nimic nu mai este sigur in tara asta.Daca regret,daca imi pare rau de ceva,este ca tanara generatie,copii,nepotii nostri au sanse minime,din cele mai mizere la un trai,pentru viitor.Am aproape aceeasi varsta cu actorul Mircea Diaconu,imi pare bine pentru el,desi nu-l prea vad sa urneasca muntii din loc.Este posibil ca,odata ajuns la nivelul Parlamentului European,sa aiba o contributie cat de cat benefica,totusi,am o retinere la felul cum se manifesta,la felul cum arata,la felul cum gandeste.El pare sa joace intr-o piesa de teatru inclusiv prezentul sau si de aceea da senzatia ca este dirijat,ca joaca un rol si ca are nevoie permanent de regizor.
In ce priveste marioneta Horia Georgescu,el e nevinovat pentru ceea ce face,deoarece asculta orbeste ordinele de sus.Este o relicva in ce priveste caracterul a activistilor din fostul PCR.Asta inseamna ca,PCR-ul inca exista,undeva ascuns,departe de ochii lumii.Cu permisiunea dumneavoastra eu fac afirmatia ca oranduirea comunista nu este un monstru,nu este o catastrofa,ceea ce creaza o fata de monstru comunismului este omul,modul cum transpune in practica doctrina.Conducerea centralizata in societate,da oricui impresia ca este obligat la a face,la a executa obligatoriu si intocmai,ceva,un ordin.Comparativ cu haosul social caracteristic acestui capitalism salbatic,comunismul este net superior.Ceea ce face Basescu nu este tipic comunismullui ci dictaturii,indiferent in care oranduire,de fapt se vede pe fata.Si ce face Antonescu,se cheama tot dictatura.Ceea ce ma dezamageste cel mai mult,ma enerveaza chiar,este faptul ca in primul rand azi,nu mai este la moda,bunul simt,respectul pentru valorile inteligentei.De profesie sunt inginer,am avut functii de conducere desi nu la nivele inalte,am fost respectat si chiar iubit de subalterni.Astazi,copii de bani gata,cu diplome tiparite in ateliere private si recunoscute in schimbul comisioanelor de milioane,sfideaza prin comportament si rezultatele "activitatilor"lor.De exemplu Horia Georgescu.Problema este insa mult mai grava si din pacate si nefericire nu mai este nici cale intoarcere si nici solutii de rezolvare.Parerea mea este ca Mircea Diaconu tulbura apele doar acum,dupa ce ocupa locul caldut la Bruxrllrs,se va schimba radical si va deveni,cu adevarat "alt om".Este insa posibil sa ma insel.Mai stii!