Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #18421 Viceprimarul Gigi Matei dezvăluie: Jaf pe banii publici pentru firma Boştină şi asociaţii

2014-03-22 08:57

#18418: - Romeo Radulescu, solidar cu sindicalistii de la Oltchim

http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/46-politic-i-administraie/25195-viceprimarul-gigi-matei-dezvluie-jaf-pe-banii-publici-pentru-firma-botin-i-asociaii.html

Deputatul PDL Romeo Rădulescu l-a contrazis pe viceprimarul Gigi Matei în afirmaţia cum că fosta conducere a administraţiei locale ar fi încheiat un contract de asistenţă juridică păgubos pentru bugetul local cu firma Boştină şi Asociaţii. Deputatul Rădulescu susţine că sumele nu sunt cele avansate de viceprimarul Gigi Matei şi că putem să cerem contractele pentru a vedea realitatea.

N-au fost contracte mai mari de 15.000 de euro

„Contractele care le-am făcut cu firmele de avocatură n-au depăşit 15.000 de euro pe an. Cât eu am fost în Primărie, nici o firmă de avocatură pe care am avut-o angajată nu a pierdut nici un proces. Ulterior nu mai este problema mea, nu mai este răspunderea mea. Cereţi contractele, nu am nimic împotrivă, ele să fie la vedere, să le vedem toţi. Nu spun că viceprimarul Gigi Matei minte, dar s-ar putea să nu ştie. Pe vremea mea nu s-a semnat nici un contract de consultanţă mai mare de 15.000 de euro şi acesta a fost singurul cu această sumă pentru că era vorba de procesul cu Urbanul, iar suma pe care noi o ceream era, dacă nu mă înşel, undeva la 6 milioane de euro, o sumă destul de mare. Şi atunci, Compania Boştină şi Asociaţii a ţinut, oarecum, preţul sus. N-am angajat firmă din exterior decât pentru procesul cu Urbanul şi a mai fost o firmă specializată, dar a fost un contract mic, pentru partea de ISPA. După cum ştiţi, primul contract la ISPA a fost reziliat în anul 2007, contractul cu italienii de trebuiau să facă groapa de gunoi. Acolo, Primăria Râmnicului risca să piardă procesul în care nu eram chemaţi noi ca parte, era doar Ministerul Finanţelor, dar pentru că noi ceruserăm rezilierea, puteam fi chemaţi să achităm noi diferenţa de preţ. Dar nu mai ştiu, a fost o sumă de 20.000 sau 30.000 de lei”.

Vicele Matei arată actele

Pentru a-i demonstra că ştie foarte bine despre ce este vorba, viceprimarul Gigi Matei a pus documentele pe masă şi dezvăluie faptul că, într-adevăr, vechea administraţie locală a încheiat un contract păgubos cu firma de avocatură Boştină şi Asociaţii în anul 2010 pentru a reprezenta Primăria Râmnicului, în principal, în procesul cu firma SC URBAN SA. „Contractul iniţial a plecat de la 13.000 de euro + TVA şi a ajuns în final la 110.000 de euro prin acte adiţionale. Mai grav este că firma boştină şi Asociaţii a luat banii, dar n-a câştigat nici un proces din multele pe care Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea le-a avut cu societatea URBAN. Prin primul act adiţional la contractul de asistenţă juridică, se inserează un onorariu de tip abonament lunar de 1000 euro+TVA şi un onorariu orar de 70 euro/oră + TVA, aplicabil în cazul în care se vor depăşi cele 25 de ore incluse în abonament. Actul adiţional este încheiat în luna aprilie a anului 2011. Pentru aceşti bani, firma Boştină şi Asociaţii s-a angajat să presteze servicii de asistenţă juridică, consultanţă şi reprezentare cu privire la gestiunea serviciului public de salubrizare; organizarea şi derularea procedurilor de atribuire a concesiunii serviciului public de salubrizare al municipiului Râmnicu Vâlcea, precum şi asistenţă juridică şi reprezentare în litigiile derivate din executarea contractului de concesiune a serviciului de salubrizare încheiat între municipiul Râmnicu Vâlcea şi SC URBAN SA, până la pronunţarea unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile. Ulterior, Primăria Râmnicului semnează un al doilea act adiţional în anul 2012 care are ca obiect prelungirea contractului de asistenţă juridică. Urmează alte 5 acte adiţionale la contractul iniţial. În cel de-al patrulea act adiţional, onorariul pe care Primăria a trebuit să-l plătească firmei Boştină şi Asociaţii a fost de 3000 de euro+TVA, iar dacă înregistra un succes în procesul cu URBAN, ar mai fi plătit 3000 de euro+TVA. Tot în acest act rămâne valabil şi onorariul de 70 euro/oră+TVA. În total, firma Boştină şi Asociaţii a încasat de la Primăria Râmnicului pe acest contract şi pe actele adiţionale 497.429,77 lei în anii 2010, 2011 şi 2012, adică peste 110.000 de euro. Susţinând că nu are experienţă în litigii internaţionale, firma Boştină şi Asociaţii recomandă în anul 2011 Primăriei Râmnicului firma de avocatură Cobuz şi Asociaţii pentru a reprezenta administraţia locală în procesul cu firma italiană care construia depozitul ecologic de deşeuri de la Feţeni. Ca drept urmare, firma Cobuz şi Asociaţii a încasat şi ea peste 22.000 de euro”, ne-a spus viceprimarul Gigi Matei. Gabi Bercea