Cerem desfiintarea UDMR pentru subminarea puterii de stat

Travian

/ #70 Re: Lamurire

2014-03-13 01:13

#18: -

In Harghita si Covasna si in general in Transilvania romanii au fost obligati sa invete limba maghiara . In cele doua judete nu exista scoli in limba  romana . Romanii au fost asimilati FORTAT de ungurii deveniti majoritari . Limba de predare si cea in institutiile publice este MAGHIARA nu limba ROMÂNĂ . Nu mi se pare normal si corect acest lucru . La fel nu e corect ca la tribunal sa fii OBLIGAT sa te prezinti cu actele macar in limba MAGHIARA daca nu le aduci si in limba ROMÂNĂ . Stau strimb si ma intreb daca e normal ca eu roman sa fiu OBLIGAT sa imi aduc translator in Transilvania atunci cind sint nevoit sa apelez la un absolvent al scolii maghiare care nu cunoaste limba oficiala a acestei tari .  Aceasta problema e veche dar dupa 1990 s-a acutizat enorm de mult fiind alimentata de extremistii din Ungaria . Cind mai doriti alte amanunte despre atrocitatile ce le face UDMR , cautati-ma caci cunosc bine necazul ardelenilor .

 

 

 

 

 

 

 




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...