Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism


Musafir

/ #368 Re: Re: Gigi

2014-02-15 21:09

#27: - Re: Gigi

Da (si clar). Sunt expert. Si nu degeaba. Am dobindit statutul de expert pe masura capacitatii si efortului monitorizate de foruri indrituite sa faca asta. Sunt expert. Punct. Si de aia  nu permit nimanui sa-si bage botul in supa mea si sa ma contrazica daca nu poate. Da. Am muncit cu burta  goala. Mi-am platit muncitorii de pe sapatura cu bani care depaseau salariul meu de arheolog. Asa e legea. Nu m-am plans si nu ma pling. Eu am ales sa fac aceasta meserie. Nu de "cascaval" este vorba aici. Si nu pentru cascavalul deficitar am semnat petitia. Nu sunt impotriva folosirii detectorului. Dar trebuie  folosit cu masura, fara a distruge contextul  in care se afla obiectele detectate. Cum s-a intamplat la Zlatna. A depistat niste obiecte de fier care s-au dovedit a fi inventarul unor morminte dacice. Si ce a facut? A scociorat si a stricat si altele. Practic a scos niste obiecte si a distrus niste morminte. Rarisime. De ce nu s-a oprit la primul? Sa anunte pe cei care au aceasta meserie de a sapa arheologic? Aceasta relatie intre detectare si sapatura trebuie reglementata. Care e diferenta intre culesul de capsuni si culesul de artefacte arheologice? Imensa. Daca culegi fara sa analizezi si sa dovedesti contextul (adica ce spune pamnatul) informatia istorica pe care o poate da acel obiect este total pierduta. Deci nula. Ce facem? Recuperam istoria sau o distrugem cu sau fara buna stiinta?