Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Anti petitia vietii!

/ #34

2014-02-12 09:29

Sa va fie rusine cu aceasta petitie, orice tara civilizata are libertate la metal detecting, ba chiar mai multa, la noi legile sunt prost facute, incomplete si in defavoarea oamenilor care isi doresc sa aiba acest hobby, cine esti tu domnule sa doresti interzicerea unui hobby? Cine esti tu ca sa-l jicnesti pe Iulian? Acest om a dat dovada de onestitate pura, tu ce ai facut in viata asta ca sa jicnesti un om ca el? Sa-ti fie rusine! Chiar crezi ca toti sunt ca tine si alti 50% din breasla voastra, adica hoti, braconieri si lenesi? Spun acest lucru deoarece numai un om nelegiuit poate sa generalizeze in halul asta crezand ca toti fac ca el si ca oamenii din cercul sau! Aceasta petitie este dovada profesionalismului, de ce nu demonstrati altfel ca meritati mai multi bani de la MNIR? De ce aproape de fiecare data cand se descopera un mormant sau mai multe de catre arheogi se gasesc numai cioburi? Aveti acces in zone in care acesti oameni cu detectoare inregistrate la politie nu au, aveti o multime de materiale, de ce nu ne uimiti cu descoperirile voastre? De ce anul 2013 a fost umbrit de catre detectoristi? Va spun eu, pentru ca ei pun suflet, nu le pasa de ce le intra in buzunar, o fac din placere, din dragoste, de asta sunt si rezultate. Nu imi vine sa cred ca in 2014 mai exista specimene ca dumneata care sa vorbeasca in acest fel, sa faca o asemenea gafa comunista, o asemenea petitie plina de ura si in acelasi timp de tot rasul! Sa-ti fie rusine domnule!