Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

Lidia Grigore De Oliveira Ferreira

/ #131

2014-02-11 18:43

Cum ar fi fost posibil ca securistii sau fiii lor - cei ce inca detin intreaga putere in Romania- sa-i condamne pe tortionari, pe colaboratorii Securitatii din anii negri ai Romaniei, pana la ....lovitura de palat din 1989 ? Cum credeti ca ar putea cinsti memoria celor muriti in pucariile comuniste sau a celor care au supravietuit cu greu, umiliti, striviti in continuare de aceeasi securisti ajunsi multimilionari in euro prin jefuirea tarii? Sincer, nu prea mai cred ca in aceasta tara se mai poate schimba ceva profund. Tatal meu, din avocat pe timpul Monarhiei a fost portar, mic functionar, cu un salariu infim....Eu insami, pentru ca nu am acceptat sa colaborez cu Securitatea, am fost trimisa la munca de jos, femeie de servici, desi terminasem Facultatea cu media generala aproape de 10, cu o Diploma de Licenta notata cu 10 si cu recomandarea din partea Consiliului Profesional pentru a lucra in cercetare....Acum am o pensie MARITA in 2014 de 430 de lei...Desigur, salut initiativa si ma plec respectuos si cu durere in suflet in fata acestori DOMNI ai neamului nostru, obiditii fosti detinuti politic.