Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici


Musafir

#126

2014-02-11 18:38

Sunt fost detinut politic si nu am regretat ca mi-am pierdut tineretea in puscarie si ca toata viata am fost haituit.

Musafir

#127

2014-02-11 18:38

merita mai mult respect din partea statului , iar din partea reprezentantilor statului si mai mult , daca nu erau ei , politicienii de astazi nu existau si nici nu se imbogateau peste noapte , furand tot ,.

Musafir

#128

2014-02-11 18:40

merita mai mult respect

Musafir

#129

2014-02-11 18:42

Toata viata mea mi-am dorit sa fi avut pe tata cu noi. L-au impuscat. Nu stim unde, nu stim cum. Avem doar amintiri si multe doruri...

Musafir

#130

2014-02-11 18:43

Noi degeaba tot spunem.Trebuie ca toate aceste nedreptati,escrocherii si incalcari ale legilor de Basescu si gasca lui(ca nu poti spune sltfel) sa fie trimise la toate organizatiile internationale guvernamentale si neguvernamentale,eventual si cu toate minciunile ,interventiile in justitie,jignirile aduse tuturor categoriilor sociale,afacerile ilegale etc.
Lidia Grigore De Oliveira Ferreira

#131

2014-02-11 18:43

Cum ar fi fost posibil ca securistii sau fiii lor - cei ce inca detin intreaga putere in Romania- sa-i condamne pe tortionari, pe colaboratorii Securitatii din anii negri ai Romaniei, pana la ....lovitura de palat din 1989 ? Cum credeti ca ar putea cinsti memoria celor muriti in pucariile comuniste sau a celor care au supravietuit cu greu, umiliti, striviti in continuare de aceeasi securisti ajunsi multimilionari in euro prin jefuirea tarii? Sincer, nu prea mai cred ca in aceasta tara se mai poate schimba ceva profund. Tatal meu, din avocat pe timpul Monarhiei a fost portar, mic functionar, cu un salariu infim....Eu insami, pentru ca nu am acceptat sa colaborez cu Securitatea, am fost trimisa la munca de jos, femeie de servici, desi terminasem Facultatea cu media generala aproape de 10, cu o Diploma de Licenta notata cu 10 si cu recomandarea din partea Consiliului Profesional pentru a lucra in cercetare....Acum am o pensie MARITA in 2014 de 430 de lei...Desigur, salut initiativa si ma plec respectuos si cu durere in suflet in fata acestori DOMNI ai neamului nostru, obiditii fosti detinuti politic.


Musafir

#132

2014-02-11 18:43

Respect pentru toti detinuti politici!

Musafir

#133

2014-02-11 18:43

Este absolut revoltator ca tortionarii sa aiba pensii atat de mari,iar cei care au suferit sa nu aiba din ce trai.Sa le fie rusine celor care au si guverneaza aciasta tara.

Musafir

#134

2014-02-11 18:43

din pacate, in prezent, asupra detinutilor politici se fac unele presiuni de anumite persoane bugetofage care au inca impresia ca toate in tara asta li se cuvin numai lor....!

Musafir

#135

2014-02-11 18:44

Nu est tarziu nici acum ..dar drepturile care trebuiau date fostilor detinuti politici erea corect sa fie aplicate din 1990 toti cei care au fost la putere s-au gandit numai la imbogatirea lor ..si ceia ce trebuia sa ajunga la cei care au avut de suferit din cauza regimului comunist a ajuns in conturile personale ale celor care au fost la putere..

Musafir

#136

2014-02-11 18:45

Respect!

Musafir

#137

2014-02-11 18:47

Cei din temnitele comuniste(1947-1964)sunt martiri si eroi ai Lui Dumnezeu!
Recunoasterea cinstei si integriatii lor morale este in conflict culipsa de respect a celor care stau la cirma azi

Musafir

#138

2014-02-11 18:48

Daca nu vom stii sa apreciem adevaratele valori morale ale societatii noastre, pe cei care au facut posibil ca noi astazi sa putem vorbi liber, sa traim intr-o tara cu granitele deschise, nu vom mai avea repere. Le datoram enorma stima, asigurarea unei vieti fara griji. Ei trebuie sa ne fie modelele in viata. De la ei putem invata cum sa luptam pentru drepturile noastre, cum sa fim alaturi in vremuri grele si mai ales cum sa reusim sa fim priviti cu respect din strainatate. Dar pentru toate astea ar trebui intai sa invatam sa-i apreciem. Cat de mic trebuie sa te simti in preajma unui asemenea om si cat de multe am putea invata de la ei! Ei sunt parte a patrimoniului nostru national, partea noastra de istorie de care putem fi mandri. N-am intalnit niciodata un astfel de OM, iar acest lucru nu este decat in defavoarea mea.

Musafir

#139

2014-02-11 18:49

cred ca ar trebui cei dela guvern sa fie dusi pentru o saptamina ln locurie enuntate de detentie si poate asa sar trezi cu toti sau poate asa vor intelege ca locul lor in aceste guverne se datoreaza acestor detinuti politici care au fost pri revolutionari, uitati de lume ,interesant ca,comunisti au avut grija de revolutionari lor si aveau o sumedeni de avantaje,precum pensi mari,medicamente gratuite , asistenta medicala gratuita si ica multe altele . Sa le fie rusine la toti ce ar trebui sa aiba grija detinutilor politici.


Musafir

#140

2014-02-11 18:51

Daca am uitat cine au fost detinutii politici si cum sunt ei omagiati in alte tari...sa privim atent caci ei au nevoie acum in ultimul ceas de o mare nedreptate.iar cei in viata sunt din ce in ce mai putini
Alege numele de user:marian neacsu
Musafir

#141 Subiect:lege pentru demnitatea fostilor detinuti politici

2014-02-11 18:52

nu sunt multe de spus.parlamentul ,urgent,trebuie sa voteze aceasta lege.am avut caz in familia sotiei si nu doresc nimanui sa treaca prin ceea ce au trecut ei,dar si familiile lor,care erau urmarite in permanenta.


Musafir

#142

2014-02-11 18:54

Sunt un fiu de fost detinut politic.Repercursiuni suportate de familia tatatlui meu pentru faptul ca el afost detinut politic.Mama mea a avortat deoarece in ziua cind a fost ridicat tatal meu era insarcinata.Fratele meu a trait 2 zile.Iata de ce nu am cunoscut ce inseamna dragoste de frate.Sunt de profesie inginer Dar dupa ce am terminat armata am doar gradul de soldat desi trebuia sa am gradul de locotenent in rezerva.Acest lucru nu a putut fi posibil datorita faptului ca am fost fiu de detinut politic.

Musafir

#143

2014-02-11 18:54

sint trist sa constat numarul relativ mic de semnaturi.fosti detinuti politici sint marturii vii ale onoarei noastre ca natie europeana,democratica,libera si crestina.este revoltator sa constat ce pensii au fosti securisti,fosti activisti p.c.r sau actuali magistrati-inclusiv handicapatul de la curtea constitutionala ,in vreme ce fosti detinuti-chinuiti ca Hristos pe cruce- sint in continuare bataie de joc.

giluv2

#144 Re:

2014-02-11 18:55


Musafir

#145

2014-02-11 18:55

Acestor eroi ar trebui sa li se dea demnitatea.Ei au suferit pentru nedreptatile care s-au facut in regimul comunist.

Musafir

#146

2014-02-11 18:58

lege_pentru_redarea_demnitatii_fostilor_detinuti_politici
nana

#147 legea ptr.redarea demnitatii fostilor detinuti politici

2014-02-11 19:01

Rusinos ,acesti oamni au suferit cumplit ,Familie lor la fiel ,batjocoriti in ultimul hal.Pacat dupa atita ani sa nu se gindeasca nimeni la ei.RUSINE!,,,,

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-02-11 19:04


Slavu Ioan

#149 Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

2014-02-11 19:07

Dacă ne considerăm o societate civilizată cu o democraţie ce îmbrăţişează valorile europene, suntem obligaţi în primul rând moral, să susţinem acest demers, această petiţie online. De ce?
1.Pentru că cea mai urâtă perioadă din istoria neamului nostru este 30 decembrie1947-1989;
2.Pentru că în această perioadă de timp(30 decembrie 1947-1989) au fost jigniţi verbal,bătuţi, torturaţi, infometaţi şi unii ucişi, peste 400.000 de cetăţeni români în închisorile comuniste;
3.Pentru că printre cei peste 400.000 de deţinuţi politici se afla adevărata elită a României, cei care au făcut România Mare şi care au fost închişi pentru singurul motiv că îşi iubesc ţara;
4.Pentru că astăzi din cei peste 400.000 de deţinuţi politici nu au mai rămas decât 3000 de foşti deţinuţi politici;
5.Pentru că aceşti eoi în viaţă, trăiesc într-o mizerier de nedescris cu o indemnizaţie medie de 420 lei /lună
6.Pentru că este o ruşine de neşters în istorie, pentru statul român de după 1989, în a nu rezolva onorabil această chestiune;
7.Pentru că cei rămaşi în viaţă sunt adevărate modele de moralitate, educaţie, demnitate şi onoare, pentru copiii noştrii. Ei sunt argumentele vii, a demontării gulgutelor comunisto-securiste, care încă mai bântuie mentalul nostru individual şi colectiv.

Musafir

#150

2014-02-11 19:12

Pentru acesti adevarati martiri nu s-au gasit resurse banesti sa le multumim pentru jertfa lor,dar pentru toti sacalii profitori banii curg garla!!