Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #16794

2014-02-07 10:36

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-16562307-surse-andrei-gerea-dat-demisia-din-functia-ministru-economiei.htm

 

 

 

http://www.hotnews.ro/pageCount.htm?type=read&articleId=16562307...

Andrei Gerea si-a inaintat demisia din functia de ministru al Economiei, intr-o discutie cu presedintele partidului, Crin Antonescu, au declarat surse liberale pentru HotNews.ro. Eugen Nicolaescu a confirmat indirect informatia, declarind ca "e optiunea lui" si recunoscind ca stie numele inlocuitorului acestuia, dar nu vrea sa-l faca public. Surse liberale au spus ca inlocuitorul lui Gerea va fi Teodor Atanasiu (PNL Alba, fost ministru al Apararii).

In acest moment nu este clar motivul plecarii lui Gerea din Guvern, dar exista informatia potrivit careia Gerea ar fi avut o pozitie legata de proiectul Rosia Montana considerata nepotrivita de Crin Antonescu.

Andrei Gerea a fost ministru al Economiei doar patru luni. In portofoliul sau exista dosare extrem de importante, precum Rosia Montana, Oltchim sau negocierea acordului transatlantic de liber schimb UE - SUA.

UPDATE Gerea a declarat pentru Mediafax ca nu a demisionat din functia de ministru si ca discutia despre mandatul sau se va purta in sedinta BPN al PNL.

"Nu am demisionat din functia de ministru", a afirmat Gerea.

El a mentionat, insa, ca discutia despre mandatul sau se va purta in sedinta BPN al PNL, care urmeaza sa inceapa la Parlament.

Gerea s-a aflat vineri dimineata la discutiile liderului PNL, Crin Antonescu, cu o serie de liberali.

Nici la sosire si nici la plecare Andrei Gerea nu a facut declaratii.

Conform unor surse din partid, Andrei Gerea le-a transmis liderilor PNL ca se pune la dispozitia partidului.

Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a vorbit, vineri, despre demisia ministrului Economiei, Andrei Gerea, spunand ca este optiunea acestuia, pe care el o respecta si poate ca acesta a inteles ca acum in PNL se incearca "alte directii".

"Este o optiune a colegului meu si eu i-o respect, dar poate el a inteles ca, poate, acum in Partidul National Liberal se incearca alte directii. Poate ca in acest sens putem sa comentam demisia lui", a spus Eugen Nicolaescu, la iesirea din sediul Ministerului Sanatatii.

Intrebat daca stie cine va veni in locul lui Gerea, Nicolaescu a raspuns: "Evident ca stiu, dar astept si eu votul colegilor mei din Delegatie".

In biroul lui Crin Antonescu a fost prezent si liderul PNL Alba, Teodor Atanasiu, care ar urma sa fie nominalizat pentru postul de ministru al Economiei.