Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#16776 Capacitatea de productie a Oltchim ar putea creste

2014-02-06 21:10

http://www.impactreal.ro/2014020615999/Capacitatea-de-productie-a-Oltchim-ar-putea-creste.html

http://www.impactreal.ro/images/stories/oltchim_122341.jpg...

În cazul în care reuşeşte remembranarea electrolizei, capacitatea de producţie a combinatului chimic vâlcean ar putea creşte semnificativ.
În prezent, conducerea Oltchim SA urmează să analizeze, împreună cu nemţii de la Udhenora contractele care sunt în derulare cu societatea vâlceană. De asemenea, în această perioadă se aşteaptă ofertele investitorilor pentru privatizarea combinatului. "Până în prezent, chinezii şi grupul domnului Vuza sunt cei care efectiv sunt interesaţi în mod direct de preluarea combinatului. Sunt discuţii şi cu cei de la MOL.(...) Partea chineză a solicitat prelungirea termenului pentru a-şi încheia auditul. În acest timp, conducerea combinatului urmează să plece în Germania, la compania Udhenora, pentru a discuta contractele pe care Oltchim le are în derulare şi pentru o remembranare a electrolizei cu membrană. Pe parte salarială vom avea discuţii cu conducerea pentru a stabili datele pentru luna februarie, când vor fi acordate avansul şi lichidarea", a spus liderul de sindicat Corneliu Cernev.
Termenul până la care investitorii interesaţi să cumpere combinatul petrochimic Oltchim Râmnicu Vâlcea pot depune oferte angajante a fost declarat de la 31 ianuarie la 28 martie, iar această amânare a fost aprobată ca urmare a solicitărilor primite din partea investitorilor interesaţi să participe la reorganizarea combinatului, potrivit unui comunicat al Oltchim. Adunarea creditorilor a luat această decizie în şedinţa de marţi, 28 ianuarie.
Chimcomplex Borzeşti, al doilea fabricant de produse clorosodice din România, după Oltchim, ar fi urmat să concureze la termenul iniţial cu alţi doi investitori, Oil and Gas Trade (Rusia) şi consorţiul de companii Baota Petrochemical Group şi Junlun Petroleum Co. din China. De combinatul vâlcean s-a mai interesat şi compania MOL, din Ungaria, prin divizia sa petrochimică, Petchem.


Musafir

#16777 Re: Capacitatea de productie a Oltchim ar putea creste

2014-02-06 21:26

#16776: - Capacitatea de productie a Oltchim ar putea creste

gaia muistule de cernev,tu nu mai a i voie sa vorbesti,ca prea mult rahat ai mincat,,gata miiirs acasaaaaa,alup igus boschetaruleeeee,eu sint PICASSO

MIHAI VITEAZUL

#16778 ASTAI POHTA CE AM POHTIT

2014-02-07 06:38

DOMNULE MORCOASE VISUL TI S-A IMPLINIT.AI GRIJE CE FACI CU SINDICATUL.TOTI MEMBRII SIND. VICTORIA SUNT ANGAJATI CARE AU FOST NEMULTUMITI DE DECIZIILE LUATE DE DICULOIU SI FOSTA CONDUCERE.ASA CA EI NU AU NICI O VINA.V-A TREBUI SA TE ZBATI SA LE REZOLVI PROBLEMELE. O MUNCA SINDICALA NU SE FACE DIN SOLARIU DE ACASA ASA CUM AI FACUT-O ANUL TRECUT CIND TREI LUNI AI STAT ACASA SI AI FOST PLATIT CU 5 MILIOANE PE LUNA DE LA SINDICAT. PRIN LUPTELE PENTRU OS ATI DISTRUS SIND. TU CU CAP DE CAL.VREAU SA VAD CITI MEMBRI DE SIND. ADUCI PENTRU CA ACUM AI TOATE PIRGHIILE POSIBILE SAU AI NEVOIE DE FUNCTIA DE PRESEDINTE?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-02-07 06:47



Musafir

#16780 Re: ASTAI POHTA CE AM POHTIT

2014-02-07 06:58

#16778: MIHAI VITEAZUL - ASTAI POHTA CE AM POHTIT

ALOOO,BA NEA CERNEVICA TI AM DAT BIP EU PICASSO CA SA TI SPUN SA TI PREGATESTI FUNIE,SAPUN SI CORTUL,CA L IEI SI PE SMECHERUL DE PIPEREA CU RESTUL DE BOSCHETARI CE SUNTETI,,,,MIIIRS CERNEVE[ALUP IGUS]CA PREA MULT RAU A I FACUT LA OAMENI,,MIIIIIRS


Musafir

#16781 Re: GOGULEE,EU ZIC SA L MAI LASAM UN PIC PE D UL PIRVU,CA DEOCAMDATA RAU NU A FACUT LA OAMENI ,DAR N

2014-02-07 07:01


Musafir

#16782 Re: Re: GOGULEE,EU ZIC SA L MAI LASAM UN PIC PE D UL PIRVU,CA DEOCAMDATA RAU NU A FACUT LA OAMENI ,D

2014-02-07 07:02


Musafir

#16783

2014-02-07 07:31

BAI FOTA SAU CINE MAI SCRIE IN NUMELE TAU
MARE DOBITOC ESTI
TU SI CU CINE TE RABDA PE PETITIA ASTA MIZERA

Musafir

#16784 Re:

2014-02-07 08:13

#16753: membru svo -

"emile demisia ta a fost un gest barbatesc"

In popor exista o vorba care suna cam asa "rahat cu perja", nu am inteles prea bine expresia dar poti sa-ti dai usor cu seama cam ce reprezinta.

Asta ai facut si tu, ai vrut sa faci dintr-un las un erou. Ceea ce a facut el nu e decat un act de lasitate. In momentul and a vazut ca ii fuge pamantul de sub picioare si nu mai are sustinere a dat bir cu fugitii.

Oare un astfel de "om" putea sa va reprezinte voua interesele?

Acum oare cu ce ochii isi va mai putea privii in fata colegii sau fostii colegi?

Va spun tot eu, la tupeul care il caracterizeaza si la nesimtirea ordinara de care da dovada acest asa zis om, de miine va incepe sa il injure pe cernev si in acelasi timp va incerca sa se apropie de diculoiu.


Musafir

#16785

2014-02-07 08:20

ce mare lucru se intampla daca pleaca PARVU ce am avut si ce am pierdut ? dar sa plece si DUMITRU .

Musafir

#16786

2014-02-07 08:24

NE POATE SPUNE CINEVA CE DATORII AU FACUT IN ULTIMI 2 ANI LA OLTCHIM DUPA INLOCUIREA LUI ROIBU ?

Musafir

#16787 un bagator de seama

2014-02-07 08:47

URA,URA,URA a demisionat GEREA care era pe langa subiect asa ca o s-a scapam si de incompetentul de PArvu.

Musafir

#16788 Ministrul Economiei, Andrei Gerea, a demisionat după doar patru luni de mandat

2014-02-07 08:49

http://www.gandul.info/politica/ministrul-economiei-andrei-gerea-a-demisionat-dupa-doar-patru-luni-de-mandat-12035680

 

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3928/12035680/1/gerea.jpg?width=...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UPDATE: Ministrul Economiei, Andrei Gerea, a demisionat.

Surse din PNL au declarat pentru gândul că şi ministrul Economiei, Andrei Gerea, ar putea fi remaniat vineri, la şedinţa Biroului Politic Naţional al PNL. Unul dintre numele vehiculate pentru a prelua această funcţie este fostul ministru al Apărării, Teodor Atanasiu.

Andrei Gerea a fost numit la conducerea Ministerului Economiei în octombrie 2013, după ce Varujan Vosganian şi-a dat demisia din fruntea ministerului, după ce Senatul a respins cererea DIICOT privind începerea urmăririi sale penale, alături de Adriean Videanu, cei doi fiind acuzaţi de subminarea economiei naţionale.

La momentul respectiv, Andrei Gerea era liderul deputaţilor liberali şi vicepreşedinte în cadrul comisiei speciale privind exploatările minieră de la Roşia Montană.

Gerea s-a înscris în PNL în februarie 1990, iar din 1994 a devenit vicepreşedinte la TNL Bucureşti. Ulterior, a fost vicepreşedintele organizaţiei PNL Sector 1, iar din 2002 până în 2008 a fost vicepreşedintele organizaţiei PNL Argeş.

Între 1996 şi 2004, liberalul a ocupat funcţia de consilier local la Sectorul 1. În perioada 1999 – 2000, Gerea a fost membru al Consiliului de Administraţie al Societăţii Naţionale Poşta Română SA.


Musafir

#16789 Re: un bagator de seama

2014-02-07 08:51

#16787: - un bagator de seama

NU VA BUCURATI CA E STRATEGIE POLITICA, LA FEL CUM A APLICAT BASESCU CU CONSILIERII, CARE AU FOST PUSI SA-SI DEA DEMISIILE. URMEAZA RAZBOIUL VOTURILOR ANUL ASTA. ATENTIE MARE !!!!!!!!!! IERI SI-A LUAT LA REVEDERE DE LA ARGES SI PITESTI.


Musafir

#16790 Gerea s-a pus la dispoziţia partidului. ...,

2014-02-07 08:53

Gerea s-a pus la dispoziţia partidului. Lideri liberali vorbesc despre demisia acestuia. Nicolăescu, despre demisia lui Gerea: E opţiunea lui pe care o respect

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1687/12037305/1/andrei-gerea-octav...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.mediafax.ro/politic/gerea-s-a-pus-la-dispozitia-partidului-lideri-liberali-vorbesc-despre-demisia-acestuia-nicolaescu-despre-demisia-lui-gerea-e-optiunea-lui-pe-care-o-respect-12037305

Ministrul Economiei, Andrei Gerea, le-a transmis liderilor PNL că s-a pus la dispoziţia partidului, lideri liberali vorbind deja despre demisia acestuia, au declarat surse liberale. Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a vorbit, vineri, despre demisia ministrului Economiei, Andrei Gerea, spunând că este opţiunea acestuia, pe care el o respectă şi poate că acesta a înţeles că acum în PNL se încearcă "alte direcţii".


Musafir

#16791 Re:

2014-02-07 09:42

Mai are o proptea gogule, e membru pc. si il salveaza felix,


Musafir

#16792 Re: da ma rahatule eu sint,FOTA,dar lumea stie cine i DOBITOCULcernev si ghioca

2014-02-07 09:53


Musafir

#16793 Re: Re: poate sa fie ce o fi, nici D ZEU nu l mai scapa,,eu picasso

2014-02-07 09:55


Musafir

#16794

2014-02-07 10:36

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-16562307-surse-andrei-gerea-dat-demisia-din-functia-ministru-economiei.htm

 

 

 

http://www.hotnews.ro/pageCount.htm?type=read&articleId=16562307...

Andrei Gerea si-a inaintat demisia din functia de ministru al Economiei, intr-o discutie cu presedintele partidului, Crin Antonescu, au declarat surse liberale pentru HotNews.ro. Eugen Nicolaescu a confirmat indirect informatia, declarind ca "e optiunea lui" si recunoscind ca stie numele inlocuitorului acestuia, dar nu vrea sa-l faca public. Surse liberale au spus ca inlocuitorul lui Gerea va fi Teodor Atanasiu (PNL Alba, fost ministru al Apararii).

In acest moment nu este clar motivul plecarii lui Gerea din Guvern, dar exista informatia potrivit careia Gerea ar fi avut o pozitie legata de proiectul Rosia Montana considerata nepotrivita de Crin Antonescu.

Andrei Gerea a fost ministru al Economiei doar patru luni. In portofoliul sau exista dosare extrem de importante, precum Rosia Montana, Oltchim sau negocierea acordului transatlantic de liber schimb UE - SUA.

UPDATE Gerea a declarat pentru Mediafax ca nu a demisionat din functia de ministru si ca discutia despre mandatul sau se va purta in sedinta BPN al PNL.

"Nu am demisionat din functia de ministru", a afirmat Gerea.

El a mentionat, insa, ca discutia despre mandatul sau se va purta in sedinta BPN al PNL, care urmeaza sa inceapa la Parlament.

Gerea s-a aflat vineri dimineata la discutiile liderului PNL, Crin Antonescu, cu o serie de liberali.

Nici la sosire si nici la plecare Andrei Gerea nu a facut declaratii.

Conform unor surse din partid, Andrei Gerea le-a transmis liderilor PNL ca se pune la dispozitia partidului.

Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a vorbit, vineri, despre demisia ministrului Economiei, Andrei Gerea, spunand ca este optiunea acestuia, pe care el o respecta si poate ca acesta a inteles ca acum in PNL se incearca "alte directii".

"Este o optiune a colegului meu si eu i-o respect, dar poate el a inteles ca, poate, acum in Partidul National Liberal se incearca alte directii. Poate ca in acest sens putem sa comentam demisia lui", a spus Eugen Nicolaescu, la iesirea din sediul Ministerului Sanatatii.

Intrebat daca stie cine va veni in locul lui Gerea, Nicolaescu a raspuns: "Evident ca stiu, dar astept si eu votul colegilor mei din Delegatie".

In biroul lui Crin Antonescu a fost prezent si liderul PNL Alba, Teodor Atanasiu, care ar urma sa fie nominalizat pentru postul de ministru al Economiei.

 


Musafir

#16795 Re: Re: un bagator de seama

2014-02-07 10:40

#16789: - Re: un bagator de seama

IAR CU ACEASTA OCAZIE VREAU SA I FELICIT PE GABI SI RADU,DAR SA AIBE GRIJA MAREE,CA DACA NU SCAPA DE NAGITUL DE CERNEV,NIMIC NU REZOLVARA TI PRETENASI,VA SALUTA picasso[FOTA] ASA OLTENESTE


Musafir

#16796 Re: Re: Re: un bagator de seama

2014-02-07 10:53

#16795: - Re: Re: un bagator de seama

BAAA AIA PUPINCURISTII LUI CERNEV[E ADEVARAT VREO 2 ,  3],CARE FACE TI PARIU CU FOTA CA DE LA 1 APRILIE V OR DISPAREA BOSCHETARI DE PIPEREA,TALPASANU SI NAGITUL DE CERNEV,CARE FACE TI PARIU CU FOTA PE O LADA DE BERE SI O BEM APOI IMPREUNA LA BABA,AVETI CURAJUL ASIA?


Musafir

#16797 Re: MULT FRATEE,SAR VINE GENERALUL INAPOIsi le U E A INAPOI

2014-02-07 10:57


Musafir

#16798 Re: Re: MULT FRATEE,DARVINE GENERALUL INAPOIsi le U E A INAPOI

2014-02-07 11:02


Musafir

#16799 ASTEPTAM RAPORTUL FNANCIAR PE 2013.

2014-02-07 11:19

#16786: -

Conform cifrelor deja raportate si a estimarilor pe trim. IV al anului 2013 - datoriile acumulate, dupa plecarea lui Roibu, au fost de cca. 255 milioane euro iar aceste acumulari au fost facute cam asa:
- cca. 180 milioane euro - in trimestrul IV al anului 2012 - in perioada de trista amintire a cocletilor, cernevilor, spirestilor & co. coordonati de Mihai Balan.
- cca. 40 milioane euro - in primele noua luni ale anului 2013;
- cca. 35 milioane euro - in ultimul trimestru al anului 2013.

musafir

#16800

2014-02-07 11:24

DATI BAI BANI NOSTRI SI LA DISPONIBILIZATI PENTRU CA VOI MINCATI BANI NOSTRI AI TUTUROR SI NU FACETI NIMIC EU NU INTELEG CAT VA MAI SUPORTA GUVERNUL