Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #26770

2014-01-20 19:12

"TREZITI-VA" oameni buni. Nu vedeti ca toti politicienii nostri de dupa 89, hoti de tara, ne-au furat toata tara, au vandut tot, au inchis toate fabricile. Voi stiti ca si acum, cand noi vb aici, astia vand o parte din Transgaz, o parte din Transelectrica, vor sa vanda Oltchimu, vor sa vanda CFR. etc...Voi stiti ca pe noi si anul acesta, cu toate ca nu e zapada, ne costa 4000euro/km dezapezirea, cand in Finlanda e 1000euro.

Jumatate din forta de munca a plecat in strainatate sa spele la cur babele, sa le culeaga capsunile si portocalele. Am ajuns sclavii lumii. In loc sa stam in tara sa ne educam copiii, mergem afara si nu ii mai vedem cu anii...Ce tragedie....Fiindca aici totul a fost pus pe butuci.

Treziti-va. Nu intelegeti ca toti politicienii nostri, doar se rotesc la furat tara.

Degeaba doar dam jos pe unii, degeaba daca doar punem pe altii in loc.

Si de ce ei ne fura tara? Pentru ca nimeni nu ii deranjeaza. Ne-au dezbinat, impartindu- ne in iliescieni si anti-iliescieni, in basisti si anti-basisti. Si-au aservit Justitia. Ne-au redus la tacere, fiindu-ne frica sa vb si in familie. Ne injuram ca chiorii intre noi, in timp ce ei chefuiesc impreuna.

Oameni buni, hai sa ne unim, sa iesim in strada cu sutele de mii si sa le spunem politicienilor ce vrem noi si ce trebuie sa faca ei pentru tara, si sa nu ii lasam sa faca doar pentru ei. Ia sa vedeti ca nu or sa isi mai faca ei de cap, sa vanda tot, sa fure tot, daca o sa ne vada pe toti in strada.

"Treziti-va" o data. Nu intelegeti ca ei "chipurile" se cearta intre ei. De fapt ei astfel ne manipuleaza si ne tin dezbinati, impartiti. Nu intelegeti ca ei vor sa ne tina needucati, saraci si prosti, pentru a ne putea manipula (a ne prosti cu o galeata sa ii votam). Vor sa prosteasca si sa pacalasca lumea, spundu-le ca ei "dau" nu "iau" ca altii, si vezi Doamne ce buni sunt ei; ca ei dau nu stiu ce ajutoare sociale, ca va pacalesc dandu-va nu stiu ce sarmale si fasole. Nu domnilor, nu sunt deloc buni prin asta, ca nu dau nimic din banii lor, tot din banii vostri dau. Ei doar vor sa va pacaleasca si sa va castige simpatia si votul pe banii vostri. Ca sa va dau un exemplu: e ca si cand eu fortez pe unu sa imi dea 1000Ron ca altfel il bag la inchisoare ca nu se supune, dar vezi Doamne ce baiat bun sunt ca in buzunar bag doar 500Ron, de restul 500Ron il cinstesc cu o tuica si o sarma.

Politicienii vor fi buni, cand o sa vedem ca vor fi din ce in ce mai putini saraci, care nu se vor mai imbulzi pentru nu stiu ce pomana.

Nu intelegeti ca ne mint ca noi nu suntem in stare sa muncim ca italianu, ca spaniolu, si de aceea noi trebuie sa avem salarii mici. Alta minciuna de a lor e ca altii de afara ne conduc, astfel scuzandu-si ei furaciunile. Cei de afara nu ne pot fura fara complicitatea lor .I-ati vazut pe vreunul din ei protestand la portile fabricilor pentru a nu fi vandute sau taiate ca fier vechi. Din contra ei sunt disperati. Nu stiu ce sa mai gaseasca de vandut in tara asta, sa isi ea si ei un comision. Ar vinde-o si pe masa, daca ei ar castiga ceva din asta.

Politicienii si televiziunile aservite vor sa prosteasca populatia, cum ca vezi Doamne, doar Roibu ala de la Oltchim, sau Nicolaiciuc ala de la CFR, se fac vinovati pentru furaciunile din respectivele companii. Nu domnilor. Astia sunt doar niste maniorete lacome sa roada si ei un os. Ei de fapt sunt pusi acolo de o AGA (Consiliu director administrativ format din politruci si politicieni). De alde Nicolaiciuci sunt doar executanti ai hotiilor dispuse de aceasta AGA. Fara voia lor nici un ban nu intra sau nu iese din Companie. De accea nu va mirati ca Nicolaiciuc ala nu e gasit vinovat. Astfel de dosare sunt complicate rau. Daca s-ar dori sa se gaseasca vinovatii de hotii, nici nu puteti sa va imaginati cati politicieni ar trebui sa infunde puscariile. Nici nu va dati seama cate puscarii ar trebui sa construim pentru ei.

Trebuie sa ne unim si sa le explicam copiilor si oamenilor ca nu e bine ce fac politicienii nostri actuali.

Hai sa ne unim si sa iesim in strada sa le spunem noi politicienilor ce trebuie sa faca, nu sa isi faca ei smenurile. Ce o sa ne faca? Doar nu o sa ne omoare pe toti..

Cine e alaturi de noi, sa dea un copy paste la acest text "trezirea" si sa il distribuie pe cat mai multe cai posibile. Facebook sau alte retele sociale..grupuri...diverse site-uri...mail-uri...oriunde stiti
Va multumim,Va multumesc

E singura noastra sansa.

Sper ca sistemul (politicieni+servicii+aparate represive+media/tv propagandistice) sa fie mai "ingenios", si sa nu mai riposteze ca in cazul "Eminescu", "Tutea", sau a mineriadelor.