Abuzurile din Romania trec oceanul

Heil Hitler

/ #26356 Re: Re:

2014-01-16 07:41

#26338: Marius - Re:

Poporul poate sa il "demita" (de fapt mai corect spus fiind: sa nu il mai doreasca Presedinte ), in mod logic, direct prin Alegeri Anticipate pentru Presedentie cu tur 1 si 2.

Asa cum se intampla in cazul partidelor. Exemplu: PDL a fost la guvernare, poporul nu l-a mai dorit, si a fost sanctionat la vot , in Alegeri. Nu la vreun referendum.

Stim inca de la Alegerile Pt Presedinte ca Presedintele ales nu este dorit de majoritatea romanilor, acesta obtinand doar in jur de 35% din voturi in primul tur. Doar daca este votat cu peste 50% In primul tur de alegeri se poate spune ca Presedintele ales este dorit de majoritatea romanilor. Dar nu asta este conditia sa poti deveni Presedintele Romaniei, ci sa fii mai votat decat al doilea cel mai bine votat candidat.

Astfel evitem aternele discutii (mai bine zis tiganiile de discutii) gen uite cvorumul, nu e cvorumul, mergi la vot, nu mergi la vot, CCR e basist, CCR nu e basist, Aspazia e nush cum..etc..Discutii care oricum nu duc nicaieri. De ce oare? Asa se intampla cand exista o astfel de aberatie juridica Constitutionala

Am mai scris pe aceasta tema. ( daca cineva nu a inteles ce am spus poate sa imi caute postari facute zilele anterioare)