Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #24201

2014-01-13 09:37

Dacă am răsfoi un simplu manual de istorie, am observa de la bun început că, profitând de instabilitatea care urmează oricărei revolte populare sau revoluții, anumite persoane, după ce în numele poporului preiau puterea politică, economică și militară, uită de promisiunile date și încep să-și asuprească propriul popor. Să nu-l uităm pe Oliver Cromwell, cel mai proeminent comandant militar al Angliei care imediat după Revoluția din 1642 și-a masacrat proprii supuși. În Franța, Maximilian de Robespierre, plasat în fruntea Comitetului Salvării Publice, a ghilotinat sute de oameni nevinovați, doar pe baza unor acuzații neîntemeiate. Același lucru l-a făcut și Iosif Vissarionovici Djugajvili, însă la o scară mult mai mare. Cu ajutorul unei Comisii Extraordinare numite Ceka, transformată mai târziu în KGB, a trimis în fața plutonului de execuție mai mulți concetățeni decât au murit în al Doilea Război Mondial (peste 20. Milioane). În Germania, după Republica de la Veimer, a urmat Hitler, în Italia Mussolini, în Spania după Războiul Civil a urmat dictatura generalului Francinsco Franco, în Ungaria Miklós Horthy, în numele căruia au fost deportați aproape 170.000 de evrei, români și maghiari. Nu trebuie omis reprezentantul khmerilor roșii care, în numai trei ani, a asasinat aproximativ 2 milioane de cambodgieni, iar la noi – Ana Pauker și urmașul ei Ceaușescu. Nu ne-am săturat de ei. Mai vrem unul care, cu ajutorul acelorași mecanisme pe care le folosise predecesorii săi, însă ceva mai perfecționate, va transforma România într-un stat bananier, iar pe locuitorii săi în simpli sclavi.