Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #18243

2014-01-11 18:01

Romani, haideti sa ne trezim macar acum, in al 12-lea ceas, si sa strigam din toti rarunchii, ca sa se auda pana peste ocean, ca ne-am saturat de Basescu si de securistii lui servili! Haideti sa spunem, fara teama, caci suntem un popor puternic si demn, ca vrem sa ne construim viitorul si sa ne crestem copiii intr-un climat sanatos, bazat pe principii si valori morale, pe respect si incredere. Vrem sa avem libertatea de a gandi si de a ne exprima, vrem sa fim liberi sa ne bucuram, dar si sa ne indignam, vrem sa primim aceleasi sanse in viata cu toti privilegiatii de acum, vrem DREPTUL de a trai frumos. Sta in puterea noastra sa schimbam totul, sta in puterea noastra sa scapam de cosmarul numit regimul Basescu. Trebuie doar sa ne adunam toti cei peste 8 milioane care i-am cerut lui Basescu sa plece si sa spunem raspicat ca NU MAI VREM sa ne fie calcate in picioare drepturile constituionale, NU MAI VREM sa ni se inventeze greseli capitale, doar pentru ca nu ii ridicam osanale ex-presedintelui Basescu. Oare sustinatorii externi ai acestui personaj odios stiu cat rau a facut el romanilor, cat ne-a infometat si umilit, cat ne-a sfidat si a scuipat pe valorile noastre nationale, pe sperantele si idealurile noastre? Stiu Barroso, Merkel sau oficialii americani cum a ingenunchiat Traian Basescu acest popor, cum a sufocat romanii cu tentaculele caracatitei pe care a cladit-o, prin tot felul de mijloace neortodoxe si imorale? Stiu reprezentantii marilor puteri ca tocmai Basescu este cel care atenteaza grav, in fiecare clipa, la independenta institutiilor care ar trebui sa vegheze ca drepturile noastre cetatenesti sa ramana intacte? Stiu acestia ca Basescu a pus la punct un sistem complex, care functioneza dupa principiul familiilor mafiote din lume, cu judecatori, procurori si securisti care ii sunt servili si care au drept scop anihilarea celor care il supara cumva pe ex-presedinte? Doar datorita acestor ”Prieteni” externi suntem inca astazi cu grumazul sub calcaiul lui Basescu, asa ca, sa faca bine si sa ne lase pe noi, romanii, sa ne construim viata asa cum credem de cuviinta ca este mai bine pentru noi. Haideti sa le spunem ca nu au niciun drept sa ne traga de urechi, sa ne priveasca superior sau sa ne mustre. Romanii sunt oameni inteligenti, demni, muncitori si loiali. Domnule Obama, Dle Barroso, Dna Merkel trebuie sa recunoasteti meritele acestui popor greu incercat de istorie si sa tratati romanii cu respect. Daca vreti sa va fim parteneri, trebuie sa ne tratati ca pe parteneri si nu ca pe vasali. Romanii nu vor fi niciodata ingenunchiati. O sa vada si Basescu asta. Intr-o zi, curand, romanii se vor trezi si isi vor face dreptate. Vor cere justitie pentru fiecare clipa in care au suferit.
Valentina Moraru, Bucuresti