Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #17049

2014-01-11 14:26

Nu prea obisnuiesc sa merg la vot, pentru ca nu m-au convins ca i-ar interesa bunastarea poporului. Am fost, insa, la referendum si la alegerile care au urmat. Am sperat in dorinta unui premier tanar de a arata lumii ca suntem altfel decat ne catalogheaza strainii, in dorinta lui de a ajuta poporul roman, prea mult napastuit. M-am inselat si de aceasta data. Nu am vazut decat un cap umil plecat in fata occidentului, un om care nu-si respecta promisiunile electorale, o mentalitate de procuror. Ma intrebam daca nu cumva greseala noastra este cea ca alegem la conducere oameni care provin din sistemul de stat, care nu au lucrat nici macar o ora in societati private si care nu au o privire de ansamblu a ceea ce inseamna economie. Toata lumea l-a criticat pe Ceausescu, dar asa incult cum era, a avut ambitia ca fiecare ramura economica sa fie reprezentata la noi in tara, sa ne faca sa ne simtim mandri ca suntem romani. In calatoriile mele am simtit ce inseamna acum sa ai un pasaport romanesc. In Franta, bagajele rasturnate la control, in Germania numarat banii din portofel, in Ungaria arestata trei zile fara sa fiu vinovata de nimic, iar Consulatul Roman sa spuna ca sunt tratata bine (fara perna, fara lumina sau lumina toata noaptea, fara dreptul la un telefon, fara dreptul de a te plimba o ora, fara dreptul de a te spala,etc.). Si acum, vad cum angajatii platiti din bani publici dau fuga la raport in Ambasada Americii. Rusinos, umilitor, degradant. Credeti ca lor le pasa? NU. Pentru ca aplica o vorba din batrani:"Cainii latra, ursul merge!" Pana cand vom mai suporta aceste umilinte?