Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #10479

2014-01-10 11:23

Trebuie sa se aminteasca politicienilor, conducatorilor nostri, cat de des posibil, ca ei sunt alesi de noi, poporul, (cum se spune in Constitutia americana)pentru a sluji interesele acestei tari, ale noastre, poporul, si nu pe cele ale unui grup de oameni sau ale altor state. Trebuie sa avem relatii de cooperare cu toate tarile lumii, dar de pe pozitii de egalitate si nu de subordonare. Din pacate, in ultimii 20 de ani, am uitat, am renuntat la sentimentele de mindrie, de onoare, de dreptate care ne-au animat pe noi ca popor din cele mai vechi timpuri. Am uitat ca avem o coloana vertebrala. Toti conducatorii nostri par a suferi de scolioza pentru ca nu-si pot ridica privirile de la varful pantofilor in fata ”mai marilor lumii”. Si noi am fi putut fi mari daca incepeam cu dreptul noua viata de dupa 1989. Ma doare sufletul cand vad cum ne degradam si, „Doamne fereste”, ne dezintegram ca popor. Sa speram la mai bine! Felicitari si mai ales multumiri ca sunteti dintre putinii care mai au coloana vertebrala si ca sunteti vocea noastra, a poporului, pentru ca noi, din pacate, ne-am pierdut-o de mult.