Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #11481 Ministrul Economiei, Andrei Gerea, s-a întâlnit cu factorii de răspundere din zonă: ....

2013-11-12 11:03

Ministrul Economiei, Andrei Gerea, s-a întâlnit cu factorii de răspundere din zonă: Declaraţii prudente despre Oltchim

http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/50-primul/21088-ministrul-economiei-andrei-gerea-s-a-intalnit-cu-factorii-de-rspundere-din-zon-declaraii-prudente-despre-oltchim.html

http://www.viatavalcii.ro/images/2013/andrei-gerea-12112013.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Noul ministru al Economiei, Andrei Gerea, şi-a ţinut promisiunea făcută autorităţilor judeţului şi sindicaliştilor şi a venit ieri la Oltchim. Într-o sală în care au fost peste 150 de persoane s-au desfăşurat discuţiile cu autorităţile judeţului Vâlcea şi Argeş, cu administratorii judiciari de la Oltchim şi cu sindicaliştii. Nu ştim ce s-a discutat în spatele uşilor închise pentru presă, dar ştim că, ulterior, ministrul Andrei Gerea, care a venit la Vâlcea însoţit şi de secretarul de stat, vâlceanul Bogdan Badea, a vizitat secţiile care abia mai funcţionează în combinatul vâlcean. Ulterior, ministrul a susţinut o conferinţă de presă la Oltchim şi una la sediul PNL Vâlcea, alături de deputatul Cristian Buican, de senatorul Adrănel Cotescu şi de ministrul secretar de stat Bogdan Badea. A fost prudent în declaraţii şi n-a dezvăluit prea multe despre ce măsuri vor fi luate pentru salvarea Oltchim, precizând doar că se lucrează şi există diverse variante de lucru: „Trebuie să punem pe picioare Oltchimul. Va însemna enorm pentru judeţul Vâlcea. Toată lumea depune eforturi pentru salvarea combinatului. Nerespectarea scenariului stabilit ar fi total neproductivă. Ştiu că s-a mai încercat schimbarea administratorilor judiciari. Suntem în situaţia în care nu ne mai permitem acest lucru. Ţinând cont de colaborarea pe care o avem de o lună, n-am nici un motiv să mă îndoiesc de buna credinţă a dânşilor. În acest moment avem o colaborare eficientă, orientată pe rezultate. Din punctul meu de vedere, la acest moment, lucrurile merg bine. Atâta timp cât la Ministerul Economiei există un ministru argeşean şi un secretar de stat vâlcean, care se ocupă de Oltchim, premierul poate să stea liniştit, pentru că există cineva care se ocupă cu adevărat de această zonă. Şi presiunea făcută de parlamentarii vâlceni este foarte mare – am simţit-o şi în anii în care mergeam împreună la Ministerul Economiei să încercăm să deblocăm situaţia. Premierul se preocupă de Oltchim, pentru că, nu mai departe de vineri seara (n.r.: 8 noiembrie 2013), am discutat o anumită variantă pentru Oltchim împreună cu Arpechim. Este o variantă care s-a deschis în urma vizitei delegaţiei din China şi o a doua în urma scoaterii de pe lista de privatizare a FMI. Mai multe amănunte despre acest lucru, nu vă pot da acum”, a spus ministrul Andrei Gerea. Andrei Gerea a mai spus că se caută în continuare capital de lucru pentru a creşte capacitatea de producţie la Oltchim, adăugând că se doreşte şi plata restanţelor salariale. „Ne dorim în plus o linişte şi un confort pentru cei care lucrează în combinat şi plata unor restanţe salariale. Sunt discuţii iniţiate cu reprezentanţi ai mediului de afaceri, cu mediul bancar, cu diverse fonduri de investiţii pentru o finanţare (...) Sindicatele au înţeles situaţia cu restanţele salariale şi nu vor pune pe noi o presiune, deşi nu e vina lor pentru că lucrurile s-au degradat în ultimii ani în combinat, problema salarială rămâne pe primul plan”, a precizat ministrul Economiei. De asemenea, ministrul Andrei Gerea susţine că s-a reuşit ca în această perioadă să se dea şi încredere sindicatelor şi s-a reuşit identificarea de soluţii alternative sau a unor variante de rezervă de siguranţă pentru Oltchim, astfel încât să nu se trezească cumva într-un colaps, într-o situaţie nedorită de nimeni. „Pe de altă parte, vrând-nevrând, cred că, sub mandatul meu, va trebui să rezolvăm problema Oltchimului, pentru că nu mai avem timp. Părerea mea şi a colegilor mei şi a celor din PSD este că nu credem că USL va avea probleme cu actul de guvernare. Ne bucurăm de o stabilitate politică care va arăta beneficii, inclusiv la Oltchim. Suntem obligaţi să găsim o soluţie pentru Oltchim, cel târziu până în februarie anul viitor. Până la urmă Oltchimul n-are prea multe marje de libertate şi nici prea multe soluţii de-a mişca. N-are decât procedura insolvenţei, acea variantă pe care am discuta-o cu premierul vineri seară, şi să intensificăm efortul de a atrage cât mai mulţi investitori în procesul de privatizare şi să maximizăm preţul de vânzare şi, bineînţeles, banii pe care o să-i primească creditorii şi să asigurăm stabilitatea până atunci”, a concluzionat ministrul Economiei. Gabi Bercea