S.O.S. familia!


Musafir

/ #2693 Re: Re:

2013-10-12 13:30

#2692: - Re:

ambii maturi, cu facultati, cu job-uri

Tocmai. In Romania legea nu limiteaza oportunitatile homosexualilor de a avea succes in viata privata si publica. Isi pot maximiza potentialul, pot atinge orice situatie materiala si se pot manifesta intim dupa bunul plac. Si totusi ei se plang de o discriminare cumplita, cu care nu se poate trai.

un act legal prin care ne protejam bunurile materiale bobandite in ani si ani de relatie. Pentru asta sunt acele acte, nu pentru a-mi valida sentimentele.

Pun pariu ca exista deja modalitati de a face acest lucru. Imi vine greu sa cred ca nu exista un tip de contract care sa aiba urmarile dorite, fara a face referire la o relatie intima. Exista si optiunea testamentului, daca acei oameni chiar au intentii serioase (lucru de care ma indoiesc in multe cazuri).

Pacat ca nu am timp zilele astea, mi-ar placea sa verific o sumedenie de afirmatii care mi se par trase de par, legate de aceasta ''discriminare'', de preferat discutand cu oameni care au competenta de a le lamuri (notari, avocati, medici etc). Poate voi reusi candva.

Din fericire, nu vei putea lupta niciodata impotriva lor, pur si simplu nu ai avea cum sa castigi.

Nu are cum sa lupte impotriva lor devreme ce ele nu exista in Romania. De luptat, avem cu totii datoria sa o facem impotriva campaniei duse in acest sens, care, dupa cum vezi, intalneste destula rezistenta.

Cum se impaca in gandirea ta victimizarea perpetua - homosexualii sunt lipsiti de drepturi fundamentale (no pun intended); sunt discriminati de majoritatea romanilor - cu increderea in faptul ca nu are nimeni cum sa lupte cu drepturile lor, pentru ca nu va castiga?




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...