Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Bianca

/ #1733

2013-10-08 19:32

Tocmai am gasit petitia care sustine eutanasierea in masa: 'demnitate umana hranita cu carne si sange de copil', ce formulare dramatica si siropoasa! Uita cred ca cainii sunt animale, nu gandesc ci raspund la instincte, in acest caz niste animale chinuite, urate de toata lumea, haituite si flamande. Iar copilul in cauza, la doar 4 ani, era nesupravegeat intr-o zona in care, in nici un caz nu ar fi trebuit sa fie. Am fost socata ca exista o petitie care sustine uciderea in masa a unor animale. E doar o modalitate de a matura sub pres o problema cauzata de fapt de iresponsabilitatea si nepasarea crasa a oamenilor. Aceasta problema e complet creata de oameni si va continua sa revina pana cand oamenii vor fi educati si vor intelege ca orice gest cat de mic are o urmare mai devreme sau mai tarziu. Romanii trebuie sa inteleaga ca un animal este o responsabilitate pe viata, ca nu poti sa-l arunci in strada cand te plictisesti de el. Stiu prea bine si cunosc oameni, in mare majoritate oameni simpli din zonele rurale, care cred ca aruncatul cainilor si a puilor nedoriti in strada este un gest foarte normal. Ar trebui sa incurajati oamenii sa-si asume responsabilitate pentru ceea ce e in jurul lor si sa ajute in orice fel pot, sa hraneasca si sa adopte canii de pe strada, in loc sa-i incurajati sa participe la ucidere in masa. Nu ma intereseaza ce se intampla in celelalte tari, celelalte tari nu au o problema asa mare ca a noastra, o problema cauzata de mentalitate. Educati lumea nu incurajati la o solutie de moment! Sper ca autorul acelei petitii poate dormi noaptea!