Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

/ #21

2013-09-08 20:00

Eu sint impotriva eutanasierii, inchiderii lor in custi si lasati sa moara de foame. Dar! Fiecare caine care se naste TREBUIE sa ai ba un stapan responsabil! Altfel degeaba semnam. Cum rezolvam distribuirea acestor caini INCA in viata? Cum rezolvam salvarea cainilor care se vor naste? Am fost de curand in Grecia. NIMENI nu hraneste un caine, o pisica, o broasca testoasa, un peste! daca nu isi ia responsabilitatea asupra VIEITII lui! LEGEA SELECTIEI NATURALE e in vigoare! Acum, in Romania cati caini ar trebui salvati? Are cineva o statistica? Vorbim vorbe sau stim despre ce vorbim? LEGEA HAOSULUI nu e buna pentru caini, pisici si alte animale de casa (pe care romanii le abandoneaza pentru ca nu mai au bani sau din diverse motive - PLICTIS SAU LENE). Animalele au nevoie de asumarea responsabilitatii hranei, adapostului, folosirii lor in scop util! chiar! asa e! cainii nu eu nevoie sa fie adunati in lagare! Vor integrare in vietile unor stapani. Vor, chiar daca puricii cad de pe ei, apa si mancare. Voluntariatul si sprijinul iubitorilor de animale ar fi o solutie, cred, nu ma pricep! Oameni sigur au fost muscati sau speriati de caini! Pui in balanta un om - un caine! Rezultatul e simplu. DE UNDE INCEPEM?