Chiar crezi că eutanasierea cîinilor este soluţia?

Ioana
Musafir

/ #4

2013-09-07 08:25

Solutia nu este dezumanizarea si instigarea la violenta, ci RESPONSABILIZAREA!
Sa calculam: sunt 18,000 de biserici in Romania, as dori ca prin responsabilizare - fiecare biserica sa faca un tarc in care sa tina un caine; vaccinarea si sterilizarea - asumate de stat.
Sunt 7,000 de scoli - fiecare scoala sa isi asume un caine, cu tarc cu tot (deci nu unul care sa umble prin curtea scolii); rezulta responsabilizarea inclusiv a copiilor, educarea prin iubire si nu prin ura. Sunt vreo mie de spitale in Romania? or fi; fiecarui spital - arondat un caine cu tarc cu tot; cata mancare ramane de la un spital...poate hrani macar un caine.

Si as mai putea enumera cateva institutii carora li s-ar putea aronda cate un caine. Ideea e ca s-ar gasi solutii umane, gandite de fiinte rationale si nu de creiere indobitocite!

URA nu este o solutie. Niciodata nu va fi.
Si nici tratarea acestei probleme doar ca abaterea a atentiei de la probleme reale.
Nu vedeti ca maidanezii sunt o ETERNA problema ramasa mereu NEREZOLVATA prin care politicienii nu fac decat sa ne manipuleze?
Ne instiga la ura.
Ne instiga la crima.
Ne instiga la razbunare

OAMENI BUNI!

Ei sunt doar niste ANIMALE! Au instincte de animale! Noi, oamenii raspundem de ele!

Iar responsabilitatea rezolvarii acestei probleme ne apartine si noua, cetatenilor. Nu am nici o alta asteptare de la autoritati. Insa am asteptari de la mine, ca om, sa fiu responsabil, sa aleg viata si nu moartea, sa nu ma razbun ci sa caut solutii.

Ne uitam cateodata la alte popoare, la japonezi, de exemplu dupa tzunami, si le admiram disciplina, participarea la rezolvarea proplemelor cu care se confrunta societatea. E cat se poate de clar: da, avem o problema cu cainii maidanezi. Si in urmatoarea secunda toata lumea se uita "in sus", la autoritati, asteptand rezolvare. Pe undeva este de inteles aceasta atitudine. Insa ea este contradictorie cu admiratia aratata japonezilor. Deci, daca este contradictorie, atunci sa cautam o atitudine "ALINIATA" cu ceea ce admiram la alte popoare.

Asadar haideti sa propunem ceva, sa facem ceva. Eu propun deci cele de mai sus. Pentru ca nu e doar problema mea, sau a ta sau a lui sau a statului. E problema noastra, atata timp cat avem copii pentru care ne temem. Si daca e si problema mea - ma simt avizata sa fac ceva. Si am facut: am 5 caini acasa. Asa am ales eu. Dar am in acelasi timp si un copil. Si atunci...ma gandesc, nu astept. Iar cand gandesc, incerc sa fac alegeri responsabile! Asta e totul. Nu de a-ti lua sau a nu-ti lua un caine! Nu te obliga nimeni! Ci de a gandi in sens responsabil si nu razbunator! De a cauta solutii de iubire si nu de ura, dar care sa fie viabile, sa stea in picioare.