Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #5

2013-08-08 14:34

Nu inteleg ce credeti ca realizati cu aceasta petitie ? Niciodata problema pentru care s-a initiat o petitie nu s-a rezolvat pe aceasta cale. Singura solutie este protestul agresiv al lucratorilor de la Oltchim, dar si a unui numar cat mai mare din intreg judetul, cunoscandu se importanta combinatului in judet. Cu vorba buna nu mai merge si nici cu scrisori, rugaminti si proteste palide si de scurta durata. Vinovatul principal nu e Chitoiu, este Ponta pentruca in calitatea lui de prim ministru trebuie sa se informeze ca sa stie si daca stie, atunci sa ia masuri. El nu e pus acolo pentru a asculta de unul sau altul el trebuie sa verifice ce spune ministru, si sa confrunte spusele acestuia si cu cealalta parte, respectiv sindicatele. Cand a castigat Dan Diaconescu licitatia, va durut undeva ca Ponta si acelasi Chitoiu a anulat contractul inainte de termenul legal. Toata ziua am auzit acelasi lucru "Diaconescu face circ, nu are banii", "arata banii", etc. Ca o paranteza la CFR Marfa, nu-i mai intereseaza daca acesta are banii sau nu-i are. Poate ca DD nu avea banii (desi numai un nebun poate platii garantia cu gandul ca ulterior renunta la contract), dar trebuia sa astepte sa expire termenul legal, asa cum spune legea. N-ati miscat un deget sa cereti sa se respecte termenul legal, si sa va convingeti daca intentiile lui au fost serioase. (posibil in spatele lui sa fie Compania ruseasca Tise). Ati avut incredere oarba in Ponta, pentru care l-ati si votat. Pacat de Combinat, pacat de oameni, pacat de tara, dar acum nu puteti face altceva decat sa faceti proteste de amploare foarte AGRESIVE (verbal). Daca veti purta manusi cu guvernantii, rezultatele sunt previzibile. Banii s-au terminat la buget, guvernul e incapabil sa faca macar un program coerent, tara se conduce haotic, am ajuns sa traim numai din imprumuturi care obliga generatiile viitoare, iar viitorul este sumbru , Si in acest timp, dl. prim ministru Ponta face glumite, zambeste tamp si e preocupat de raliuri, meciuri, vizite in afara tarii dar nu in interesul tarii, vacante in locuri exotice cu mogulii , Astept ca lumea sa se trezeasca si sa spuna "Gata, s-a terminat,nu se mai poate , ori noi ori ei" . Nu-mi fac iluzii ca o faceti dvs. pentruca nici sindicalistii n-o duc rau.