Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Alain

/ #3376 Re: Rabdare

2013-04-14 09:22

#3374: Rabdare - Rabdare

o sa fac un scurt rezumat, cu ce stiu eu....

- timp de doi ani (aproximativ) se primeste o suma egala cu media salariului tau net pe ultimele 3 luni, dar nu mai mult de 1500 RON (aproximativ) - sa zicem ca ai 1100 ron, iei 1100 RON timp de 2 ani (sau in functie de vechime pot fi 20 luni.... zic aproximativ) - daca luai 3000 ron, iei doar 1500 ron

- se aduna toate aceste sume luate pe parcursul lunilor cu pricina si, sa zicem ca rezulta 300 milioane - daca cf CCM iti reveaneau 18 salarii (sa zicem 500 milioane), la sfarsitul perioadei ti se da diferenta de bani

 

Diferenta intre proiect si ordonanta care va fi publicata este, se pare ca in forma initiala se dadeau compensatorii atunci cand plecai acasa si in plus, suma aia de cca 1500 ron timp de doia ani..... - adica, cred ca le-a scapat, ca era prea frumos;

 

ca idee insa, din cate am inteles, era cat pe aici sa nu avem parte de compensatorii, pentru ca NU sunt bani...sau nu vor sa-i dea... nu mai stiu - cert este ca, cu aceasta ordonanta se platesc aceste sume esalonat

 

Merita pentru cei ce indeplinesc conditiile de pensionare.... si e aiurea daca, sa zicem, vrei sa pleci sa muncesti afara.... trebuie sa vii lunar sa-ti vizezi carnetul de somaj.... sau, ceva de genul....