Deblocarea finanțării programelor Idei, RU și Parteneriate

Axel

/ #15 Atitudine mioritica

2013-04-08 07:26

Din cate stiu eu, aceasta petitie este singura forma de protest in fata situatiei grave declansate de blocarea fondurilor. Din cauza blocarii si intarziereii finantarii nu se pot face achizitiile necesare desfasurarii activitatii de cercetare (reactivi, consumabile, etc); nu s-au platit salariile cercetatorilor din pe lunile ianuarie- martie (cei care nu au alte surse de venit, probabil au murit de foame pana acum...); universitatile si institutiile pierd bani (universitatile isi opresc un procent din proiecte ca regie sectie), etc, etc.

Si totusi, in acest context nimeni nu protesteaza. Cel putin nu vizibil. Universitatile, facultatile, institutiile, nu am auzit sa fi facut scandal la minister (sau in alte locuri), pentru ca pierd bani si pentru ca cercetarea stagneaza, oamenii pleaca... Profesorii, cercetatorii, doctoranzii, asemenea. In presa nu apare nimic despre aceasta situatie, probabil stirile privind cercetarea sau educatia nu prind la fel de bine ca cele cu Oana Roman si babe violate. Pacat!

Felicitari pentru petitie, sper sa se auda pe undeva...