Braila are nevoie de arbori

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Braila are nevoie de arbori


Musafir

#1

2014-06-04 13:02

Fara comentarii !

Musafir

#2

2014-06-04 18:52

Eu sunt curioasa daca VREODATA autoritatile din Braila s-au consultat cu vreun peisagist, cand s-au apucat sa isi bage... sculele prin spatiile verzi >:)

Musafir

#3

2014-06-05 13:25

Pentru mai multi arbori, in Braila si oriunde in lume, trebuie sa ne implicam!In zona Buzaului, chiar in fata parcarii Billa, astazi s-au toaletat copacii! Unii dintre ei erau uscati! La altii crengile incurcau firele de electricitate de pe stalpi! De asemenea spatiul verde de pe marginea soselei este deplorabil! Aceste asociatii care au demarat aceste initiative "verzi" nu se implica decat in media, dar real, nu fac nimic! De ce nu implica pe elevii de la scolile din zona in intretinerea spatiilor verzi din zona? Cu responsabilizarea primariei? Nu au idei? Si ce cauta in frunte ca paduchele daca le lipseste initiativa pe care o inlocuiesc cu comunicatele de presa? Eu nu am vazut nici un activist 'verde' care sa se lege de un copac ce urma sa fie toaletat!

Musafir

#4 Re: ong

2014-06-05 16:03

#3: ati transmis autoritatilor ceva legat de aceste taieri, sau ati informat pe cineva ? In programul Scoala altfel,noi, de 3 ani, le povestim elevilor sa se implice, sa nu fie indiferenti si sa semnaleze orice problema care ne afecteaza pe noi,locuitorii.Fara implicare nu se face nimic !


Musafir

#5

2014-06-05 23:53

O initiativa foarte buna.
Gina

#6 Re:

2014-06-06 07:25

#3: -

nu avem ceva impotriva toaletarii, ci impotriva masacrarii copacilor! si nu inteleg de ce trebuie sa-i punem pe copii la munca, in conditiile in care avem institutii platite din banii nostri sa intretina spatiile verzi!!! cine vrea sa-si familiarizeze copilul cu activitati de genul acesta, poate sa-l invete sa planteze pomi si flori in propria curte ori in curtea scolii (daca sunteti reprezentantul unei scoli)...

iar daca vrei sa aperi natura, nu inseamna ca trebuie sa strangi gunoaiele lasate de altii, ci sa-i protejezi drepturile!

gabi

#7 Re: Re: AVETI DREPTATE

2014-06-06 07:51

#6: Gina - Re:

Intr-adevar -educatia ecologica este una si adunatul gunoaielor este alta .Sunt firme specializate care primesc bani sa faca orasul curat, iar educatia ecologica se face in familie, in scoala.. Noi ONG-urile punem  umarul cum putem ( cu fonduri private in mare parte....) si facem campanii, distribuim fluturasi eco, concursuri eco,plantam copaci, chiar ecologizam malurile Dunarii de ani de zile ! Numai cine nu vrea nu aude de noi !

Mariana

#8 Subiect

2014-06-06 09:51

Bulevardul este un adevarat desert dupa "toaletarea" facuta. Ma intreb ce se va intampla cand vor fi afara 40 de grade si, mai ales, unde au gasit loc de cuibarit pasarile care traiau in zona. Si asta se intampla dupa ce reabilitarea Grivitei a omorat zeci de copaci, unii de o frumusete rara. Adultilor, care cred ca elevii si scosul lor la munca sunt solutia pentru ca acest oras sa arate civilizat, ar trebui sa le fie rusine. Si sa vorbesca numai daca au iesit macar o data sa mature un trotuar sau sa curete un spatiu verde din fata casei, a blocului sau intr-o actiune ca Let's do it Romania. Nu copiii nostri trebuie sa rezolve aceste probleme, ci autoritatile si firmele platite din banii nostri. Vreau sa vad muncind la spatii verzi pe cei care arunca gunoaiele pe la colturi de strada si care ar trebui pusi sa munceasca in folosul comunitatii.

Musafir

#9 Re: corect

2014-06-06 12:35

#8: Mariana - Subiect

bine scris si la obiect, copiii trebuie sa participe la actiuni voluntar si sa faca asta din placere, nu fortati - !! sa dea bine in poze !!! Veniti in cart Viziru sa vedeti gunoaie,mizerie,caini, si dupa ce s-au taiat copacii....resturi de crengi,etc. !! Nimeni nu le aduna !!!


Musafir

#10

2014-06-08 13:16

de fapt toata tara are nevoie de arbori. Sa incepem cu Braila!

Musafir

#11

2014-06-09 13:45

Păstrez în memorie, cu mare drag, imaginea aleilor străjuite de copaci splendizi, din Brăila, oraş în care mi-am petrecut 10 ani din viaţă. Frumoşi, datorită frumuseţii oraşului, a falezei, a împrejurimilor, a miresmei de salcâmi, tei...
Cu drag,
Trude Steiner
cosmin

#12

2014-06-11 05:45

Zilele trecute am fost ingrozit de cum arata Bulevardul Carol(Independentei). De fapt, Braila toata este de nerecunoscut! Va fi costisitor si va dura mult pana se va reface ceea ce s-a distrus in ultimii 10~15 ani. Daca cineva se va mai gandi la asa ceva !


Musafir

#13

2015-02-03 08:13

Trebuie sa luptam impreuna sa sestopeze jaful si dezastrul ,prin taierea padurilor tarii . Este inadmisibil ceea ce se intampla in tara . Popor roman ,ia atitudine !

Musafir

#14

2015-08-29 06:51

In Braila arborii sunt taiati fara nici un fel de discernamant. Hipodrom,cartierul verde al orasului a fost mutilat.Ramane numai mizeria blocurilor comuniste,a soselelor gaurite si a gunoaielor si praf.Chiar in momentul de fata aud drujbele cum taie in tot cartierul.Am iesit afara si m-am luat de nemernicii care taiau,am vrut sa vorbesc cu seful lor dar nu era de gasit.Nu se mai toaleteaza nimic,se taie copacii cu totul.Ar trebui sa iesim toti in strada impotriva nenorocitilor care au distrus orasul.

Musafir

#15

2016-01-23 04:58

am distribuit aceasta petitie si m-am alaturat acestui demers pentru ca ma gandesc la sanatataea planetei noastre ,deci si a noastra ,la generatiile care vor veni .Aici la Braila si nu numai avem nevoie de oxigen,de natura si trebuie sa existe acest echilibru,sa nu distrugem ecosistemul,dincontra sa-l pastram,sa-l intretinemCind se va merge la plantarea copaceilor va rog sa luati initiativa si sa fim contactati pentru a merge si chiar la actiuni de voluntariat ma pot alatura cu mare dragoste,poate asa vom sensibilza cetatenii romani si acolo unde au fost distruse padurile se vor planta planta altii pentru a se reface in decursul a 20 -50 de ani.Inconstienti nu s-au gandit ca si natura se va razbuna!multumesc!

Musafir

#16

2016-11-11 14:44

sunt ingrozita de aspectul schilodit al pomilor.Am vizitat marile capitale europene si am vazut grija cu care sunt ajustate crengile arborilor, am vazut arbori seculari la Paris, la Roma, la Ierusalim la Atena...Cine este aceasta doamna Dragan de-si bate joc de pomii orasului nostru...