Nu demolați statuia lui Mircea Vulcănescu!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Nu demolați statuia lui Mircea Vulcănescu!


Musafir

#51

2014-04-10 22:03

E ca si cum ar fi asasinat a doua oara !
Cum e posibil ca dupa mai bine de 60 de ani de la moartea tragica a acestui om exceptional sa existe înca indivizi care sa nu fi înteles chiar nimic...
Dimitrie Cadere

Musafir

#52

2014-04-10 23:32

Am cunoscut bine pe Mircea V. in tineretea mea. A fost un mare prieten cu tatal meu si cu bunicul meu dupa mama.
Velu Stefan-Catalin
Musafir

#53 Noua (si in acelasi timp antica) prigoana impotriva sfintilor

2014-04-11 00:13

Nu este de ajuns ca valorile autentice ale acestui neam au fost batjocorite si surghiunite pana la moarte. Neo-comunistii de astazi au indrazneala abominabila sa ii prigoneasca in continuare, in speranta ca vor indobitoci acest popor in mod absolut, eliminand cu totul amintirea acestor sfinti mucenici marturisitori. Sa le rasplateasca Dumnezeu dupa faptele lor!


Musafir

#54

2014-04-11 05:07

Atat a mai ramas sa incepem sa ne demolam trecutul
Fara respect pentru trecut ne negam si viitorul
Rusine!

Musafir

#55

2014-04-11 05:43

e foarte simplu!
Daca statuia a fost amplasate cu aviz de la Comisia Nationala pentru Monumente de For Public si cu Autorizatie de Construire eliberata de PMB (fiind zona protejata)nu poate fi demolata.
Dar daca nu, raspunderea e a celor care au amplasat-o fara forme legale!
arh.Paul Valentin

Musafir

#56

2014-04-11 07:37

Se dovedeste ca indemnul (- dorinta) lui Mircea Vulcanescu (Există o Românie pe care trebuie s-o regăsim cu orice preț. România românilor. România viziunii românești. Ea singură contează.) inca nu s-a realizat.
Romania inca nu este a romanilor.

Musafir

#57

2014-04-11 07:46

Intrebati pe cine a deranjat statuia lui Mircea Vulcanescu ??? Pai raspunsul il da chiar romanul Vulcanescu :Există o Românie pe care trebuie s-o regăsim cu orice preț. România românilor. România viziunii românești!!! Cum sa convina asemenea cuvinte triburilor migratoare din estul Europei in ultimii 200 de ani si acum isi schimba si numele ca sa para ca sunt romani. Problema lor este ca atata timp cat nu au gena ancestrala a traco-getilor numiti daci, NICIODATA NU VOR PUTEA GANDI ROMANESTE !! Luati-l ca exemplu pe Ion Iliescu varul lui Cioaba !
musafir

#58 monumentul Mircea Vulcanescu

2014-04-11 07:56

Sa speram ca primarul de care apartine aceasta decizie are coloana vertebrala.

Musafir

#59

2014-04-11 09:12

De ce nu mai stim sa ne repectam inaintasii carora nu le-a fost indiferenta acesta tara ? Oare ne place ideea disparitiei acestui neam ?

Musafir

#60

2014-04-11 09:30

Nu cred ca trebuie comentat ceea ce nu suporta comentarii !
Ana Ciucan Tutuianu
ruxandra

#61 Re:

2014-04-11 10:05

#55: -

a fost instalata în mod oficial, cred ca prezenta primariei dovedeste asta, daca primaria nu a cerut eventual toate aprobarile , ea trebuie sa le obtina; nu cred ca trebuie scoasa sau distrusa statuia ci facut în asa fel ca ea sa ramâna. care este motivul demolarii, daca este unul si cine îl sustine? Poate aflati dvs. domnule arhitect.


Musafir

#62

2014-04-11 10:22

Salvati ceea ce se mai poate salva sub actualul ministru al culturii ....... ! ! !

Musafir

#63

2014-04-11 10:50

Filozoful Mircea Vulcanescu este unul din cei mai mari mucenici ai secolului al XX-lea. Nici o tara civilizata nu-si darama de pe soclu personalitatile. Este un gest care tradeaza frica vanzatorilor de neam. Acesti sfinti sunt prigoniti si dupa moartea lor ceea ce ne indeamna sa-i cinstim cu si mai multa evlavie, sa ne rugam ca jerfa lor sa rodeasca bogat in tarina sufletelor noastre!
ion dur

#64 Subiect

2014-04-11 12:32

Cei ce gîndesc astfel, puţini poate la număr şi extrem de uşori ca greutate intelectuală, ar fi fost o temă de reflecţie pentru Mircea Vulcănescu, şi anume: "Dimensiunea nonromânească a existenţei".


Musafir

#65

2014-04-11 12:45

Sărăcirea unui popor de "luminile" sale este o insurmontabilă "ghiulea" atârnată de starea şi aspiraţiile unui neam.
Pentru cei ce mai au îndoilei în privinţa valorii culturale a lui Mircea Vulcănescu, atitudinea şi demersurile Academiei Române să le fie garanţie că nu este nimic agresiv în cinstirea acestui savant!

Musafir

#66

2014-04-11 13:43

Multe confuzii intentionate sau nu, se produc din cauza necunoasterii adevaratelor noastre valori si atitudini, iar cei limitati prefera sa simplifice daunator lucurile. Sa nu-i lasam, suntem un neam profund si spiritualizat.
tot eu

#67 Re: Re:

2014-04-11 14:08

#61: ruxandra - Re:

s-au respectat toate cele cerute.Am citit declaratia primariei


Musafir

#68

2014-04-11 15:40

Am filmat desvelirea statuii lui Mircea Vulcanescu din Piata sf. Stefan vis-avis de Biserica Mantuleasa .Am pus suflet impreuna cu principalii realizatori ai evenimentului Primarul sectorului 2 D-nul Neculai Ontanu, criticii de arta Dan Haulica si Ruxandra Garofeanu ,poeta Ana Blandiana ,fiica Omului de cultura Mircea Vulcanescu , Mariuca Vulcanescu si numerosi oameni ai sectorului 2 si nu numai .Analizati mai bine cine cere aceasta INEPTIE si rugatii sa-si vada de treaba lor si sa ne lase OAMENII DE CULTURA SI DE STAT ,FORMATORI DE OPINIE VALOROSI AI POPORULUI ROMAN . Dan Dumitrescu UCIN


Musafir

#69

2014-04-11 16:28

Am cunoscut-o pe Mariuca Vulcanescu la manifestarile legate de editia a II-a a "Memorialului Sighet" si i-am apreciat prezenta placuta si discreta. Am citit si scris despre casa in care a locuit marele om de cultura si familia sa. Daramarea statuii sale ar fi o a doua mare si nedreapta condamnare a sa.

Musafir

#70

2014-04-11 18:42

Ar trebui pedepsiți cei care au cerut dărâmarea statuii lui Mircea Vulcănescu, pentru insultarea poporului român.

Alex. Ștefănescu


Musafir

#71

2014-04-11 19:05

Putem cunoaste cine a cerut mai exact demolarea acestui momument si cu ce scop ?!

Musafir

#72

2014-04-11 19:57

Inadmisibil să se întâmple așa ceva !
Dl. Onțanu să reglementeze situația cât mai
repede.

Musafir

#73

2014-04-11 22:22

ESTE INADMISIBIL CE SE INTAMPLA!!! E STRIGATOR LA CER!!! SA FIE PEDEPSITI CORESPUNZATOR CEI CE UNELTESC FAPTA ACEASTA MARSAVA!!! RUSINE!!!

Musafir

#74

2014-04-12 05:57

Sa apara cartile lui mircea Vulcanescu in toate librariile tarii si internet

Musafir

#75

2014-04-12 06:08

Tara care isi demoleaza trecutul, n-are prezent si viitor, este sortita pieirii.
Au vrut sa-l ucida, din nou, pe Eminescu, acum i-au pus gand rau lui Mircea Vulcanescu. RUSINE!
O tema similara cu ceea ce am descris in recentul meu roman-puzzle, VULTURUL ALBASTRU, în capitolul Moartea la Aiud. Sa nu-i lasam pe tradatori sa ne ucida valorile. Acestia, ca multi altii din trecut, vor ca Romania sa dispara de pe harta Europei.
IOAN BARBU,
scriitor