Salvați Pădurile României !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvați Pădurile României !


Musafir

#26 Re:

2014-03-24 11:11

#3: -

kronospanul sau hotzindustrie ar trebui scoase din ro sau limitat drastic vol.de taiere


Musafir

#27

2014-03-24 18:36

Buna ziua,
Este timpul sa ne trezim . Copilul pana nu plange , nu i se da tita .
pedancugeancu

#28 padurile

2014-03-24 19:07

nuimeni nu are drept sa taie padurile intrucat nu reprezinta proprietatea cuiva ,nefiind cultivata de astia

Musafir

#29

2014-03-24 19:53

Felicitari persoanelor cu astfel de initiative!Ceva trebuie facut pana nu este prea tarziu.

Musafir

#30

2014-03-24 20:02

Lucrez in domeniu, intr-o zona in care se taie frecvent inca din anii '60. Dar ce am vazut in Muntii Apuseni, in Cluj, in zona Borsa ma face sa cred ca la noi este raiul pe pamant. Trebuie sa se opreasca!Pana nu este prea tarziu.

Musafir

#31

2014-03-25 05:15

obligati marii procesatori sa reimpadureasca in timp real folosind firme locale echivalentul volumelor procesate.solicitati aplicarea politicilor si normelor de aplicare comunitare la acelas standard si in romania

Musafir

#32

2014-03-25 07:15

Da sintem intr o situatie dificila din multi factori in prezent ce se mai poate face este greu de spus pentru reabilitarea si controlul bogatiilor de orce fel ale acestor locuri asa de bogate pe care sintem.Trebuie intervenit dar pe ce cai greu de gasit cu cine si in ce fel se mai face ceva pentru salvarea padurii si etc.

Musafir

#33

2014-03-25 09:42

Felicitari Dnului Catalin Tobescu! Profesionalism, implicare, informatii corecte si de ultima ora, dar din pacate de cele mai multe ori fara ecou. Ne alaturam initiativei Dvoastra atat ca persoana fizica cat si juridica. Multumim!

Musafir

#34

2014-03-25 09:48

Felicitari Dnului Constantin Tobescu! Profesionalism, implicare, informatii corecte si de ultima ora, dar din pacate de cele mai multe ori fara ecou. Ne alaturam initiativei Dvoastra atat ca persoana fizica cat si juridica. Multumim!

Musafir

#35

2014-03-25 15:20

Mă opun categoric construirii unei noi abatori de brazi lângă comuna Reci de miliardarul Sweighofer, care a nenorocit deja o parte din ţară. Din moment ce nu am fost concret întrebaţi - toţi locuitorii meleagului - nu numai cei din comună, pentru că . după părerea mea - în urma lor vor suferii toţi locuitorii . Rămânem fără păduri, nepoţii noştri rămân fără oxigen !
Daniel LUPU

#36 padure, romania, romani

2014-03-26 09:12

Am citit toate comentariile si, din pacate, constat si cu aceasta ocazie cat de stravezie si nearticulata este atitudinea noastra. Am aflat din nou ca "bogatasi straini ne fura averea nationala". Ca "Romania nu este de vanzare"...si cate si mai cate grozavii. Oameni buni: Veniti-va in fire! Suntem o natie needucata, condusa de incompetenti, impostori si infractori. Din acest motiv padurea este in pericol. Nu din cauza strainilor sau a profitorilor autohtoni. Ei speculeaza lipsa de autoritate, coerenta, competenta, cinste, vointa politica pozitiva a celor ce conduc institutiile statului. Initiative ca aceasta sunt bune dar, din nefericire nu au, in general, ecoul dorit. Initiativele privind impunerea unor oameni cu adevarat bine intentionati si capabili in structurile statului, in pozitii de maxima influenta, ar putea conduce la schimbarea situatiei.


Musafir

#37

2014-03-26 11:04

sunt dezamagita si de modul cum sunt gestionate padurile; sunt lasati copaci cazuti la pamant in padure care stau asa cate 2-3 ani pana se catadicseste a se face o igienizare; am vazut acest lucru chiar in padurea Stefanesti la iesirea din Voluntari spre centura Bucuresti; ce fac cei din ocoalele silvice ? nu au nici o raspundere , de ce sunt platiti de Romsilva?

Musafir

#38

2014-03-26 11:34

We should take action longtime a go,but better now than never !

Musafir

#39

2014-03-26 12:20

Taierea padurilor echivaleaza cu asfixierea lenta a tarii noastre - hai sa nu renuntam la aer!

Musafir

#40

2014-03-26 12:24

Stop taierea padurilor, o sa ajungem sa nu mai avem nici macar lemne de foc.

Musafir

#41

2014-03-26 12:33


Incetati politica de distrugere a tarii! Vrem sa adoptati de urgenta masuri sanatoase de protejate a naturii. Stop instrainarii fondului forestier si fondului agricol!

Musafir

#42

2014-03-26 12:59

Daca sistemul este impotriva noastra, haieti sa ne intoarcem si noi impotriva lui!

Musafir

#43

2014-03-26 13:24

Trebuie sa salvam padurile

Musafir

#44

2014-03-26 15:03

Scrie un comentariu...Aurul verde din tara noastra ar trebui protejat,nu vandut ieftin in beneficiul altor tari.Padurile nu sunt proprietatea unui guvern fara scrupule ci apartin tuturor romanilor.De noi depinde sa ne aparam comorile si sa le folosim(cu masura)in avantajul nostru!Daca conducerea acestei tari nu are constiinta si nu isi face datoria,daca ne conduce de fapt CORUPTIA iar atitudinea noastra este indiferenta,participam pasiv la tot ce se intampla impotriva noastra!

Musafir

#45

2014-03-26 15:16

Daca noi nu avem grija de resursele noastre...atunci cine? S-ar putea peste cativa ani sa plange dupa ele dar fara sa le mai putem recupera!

Musafir

#46

2014-03-26 17:16

pentru ca "Pădurea nu este doar un furnizor de lemn"

Musafir

#47

2014-03-26 19:38

Romänii nu vä ginditi acum cä vä vindeti Tara,In 1989 ati strigat nu vä vindeti tara In Vestul Europii este plin de Päduri sä nu dea Domnul sä cumpäratii lemne din Vest in 30 de ani

Musafir

#48

2014-03-26 21:16

Respectati natura

Musafir

#49

2014-03-26 21:30

Tara asta inca poate fi salvata, dar trebuie sa actionam ACUM!
Cornelia Ceianu
Musafir

#50

2014-03-27 05:52

Tatal meu a fost inginer sivic, cercetator la ICAS; a lucrat in Protectia padurilor fata de daunatori forestieri. A fost un impatimit al padurii romanesti, in special al padurii de conifere. A iubit padurea , locurile si oamenii ei. Iar eu am ajuns sa spun acum: multumesc lui Dumnezeu ca nu mai traieste sa vada ce a ramas din padurile pe care le-a batut cu pasul o viata intreaga. Iar pentru aceasta trebuie sa multumesc guvernantilor din ultimii 24 de ani de "democratie"; lipsei de profesionalism si responsabilitate; coruptiei generalizate; faptului ca managementul unor activitati strict profesionale si care cer expertiza de specialitate sunt incredintate unor trepadusi politici care au stiut sa lipeasca bine afise in campania electorala, ori au contribuit cu bani la aceasta. O rusine! Este vid de profesionalism, vid de responsabilitate si de constiinta civica in aceasta tara.