Consulat la Göteborg

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Consulat la Göteborg


Musafir

#1

2014-03-13 20:59

Semnati cu totii ca sa facem ceva pentru noi!

Musafir

#2

2014-03-14 13:46

success

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-03-14 13:46



Musafir

#4

2014-03-16 07:02

Sper så nu semnåm o petitie degeaba, sper din tot sufletul så se mai tinå cont si de sufletele de romani din Suedia, nu totul se face doar de la o capitalå, ar trebui så aveti dorinta de a face ceva pentru populatia de romani din Suedia!

Musafir

#5

2014-03-18 18:00

Da o idee foarte buna. .

Musafir

#6

2014-03-19 09:57

Super chiar avem nevoie.
Musafir

#7 ....

2014-03-21 10:37

Cu siguranta avem nevoie...
noi chiar mergem la Stocholm in curand sa reinnoim un pasaport
si am fost norocosi sa gasim bilete ieftine la tren ,pentru ca le-am cumparat din timp,
altfel te costa foarte mult ,poti face o excursie in tarile calde cu banii astia :)

Musafir

#8

2014-03-22 19:28

Sunt perfect deacord cu dv.

Musafir

#9

2014-04-02 12:00

Daca tot am plecat din tara ptr a le face viata mai usoara copiilor,acum ma gindesc la viitorul lor si asta ce ne dorim acum sigur le va fi de folos .sint sigura ca o sa se implineasca.Succes!

Musafir

#10

2014-04-06 07:47

Succes!

Musafir

#11

2014-04-11 14:27

o idee buns.MERITA ATENTIA TUTUROR ROMANILOR DIN SUEDIA.BRAVO INITIATORILOR.SA AUZIM DE BINE.

Musafir

#12

2014-04-14 22:01

Să aveți succes!

Musafir

#13

2014-04-16 21:00

Rusine ca cereti bani!

RXT

#14 De ce se cer bani pt informatii???

2014-04-16 21:03

cereti bani pt a fi la curent?ca sa ajutati romanii? Rusine... Dau eu consultatii gratuite.

RXT
Musafir

#15

2014-04-16 21:07

Dorești o vizibilitate mai mare a petiției?

Spatiu de publicitate al sponsorilor pentru aceasta petitie.Aceasta petitie va fi pusa in spatiul de publicitate in subsolul site-ului.Avem mii de vizitatori zilnic, asa ca este un mod eficient si necostisitor de a castiga mai multa atentie pentru aceasta petitie.

5 zile: 5 € 10 zile: 10 € 20 zile: 20 €
40 zile: 40 € 60 zile: 60 € 80 zile: 80 €

 

RUSHINEEEEEEEEEEEEEEE


Musafir

#16

2014-04-18 13:06

Nu ne trebuie Consulate Romane! Daca am ales sa ne parasim Tara am devenit cetatenii altor tari care ne-au primit. Iar pentru cei care locuiesc in Europa Romania este atit de aproape ca va puteti duce cu personalul!
Nicole Ro

#17

2014-04-22 14:26

Draga domnule Musafir, #16!
Consulatul se ocupa de problemele cetatenilor tarii de care apartine pe teritoriul altei tari, in probleme consulare, informatii de profil. Consulatul raspunde la intrebari legate de relatiile cu entitatile locale, asociatii sau institutii.

Daca doriti mai in amanunt.. care sunt atributiile unui consul(at) onorific, le puteti citi mai jos.
Sper ca va veti schimba parerea...Chiar daca suntem plecati din Romania, nu inseamna ca aceasta tara este stearsa de pe harta globului... 
''Esti ca un copac ce are radacinile intr-un pamant strain si viseaza la verdele de acasa !''


Atribuţiile generale ale consulilor onorifici sunt:
- Reprezentarea intereselor României în mediile politice, economice şi culturale în care activează;
- Promovarea obiectivelor României în plan politic şi economic la nivelul guvernelor locale, liderilor politici, mass-media etc;
- Stimularea dezvoltării relaţiilor şi facilitarea contactelor economice şi comerciale între companii româneşti şi străine, precum şi recomandarea de agenţi economici din circumscripţia consulară şi sprijinirea încheierii de contracte comerciale;
- Oferirea de informaţii privind mediul de afaceri şi oportunităţile din România;
- Promovarea cooperării între reprezentanţii comunităţilor româneşti la nivel local;
- Stimularea dialogului şi cooperării între comunităţile locale şi România;
- Transmiterea de informaţii privind evoluţii în domeniul comercial, economic, cultural-ştiinţific în circumscripţia consulară în care activează;
- Diseminarea de informaţii privind România în comunităţile şi mass- media locale;
- Oferirea de asistenţă şi consultanţă cetăţenilor români aflaţi în situaţii deosebite;
- Recomandarea de avocaţi pentru susţinerea intereselor persoanelor fizice şi juridice române în cadrul procedurilor judiciare şi administrative deschise în circumscripţia consulară;
- Promovarea fenomenului cultural românesc în mediile în care activează;
- Stimularea cooperării între universităţile româneşti şi străine.


**Egoismul, preocuparea doar pentru interesele personale, nu iti salveaza viata, ci te izoleaza, te inraieste, te transforma. Ar trebui, macar acum, sa invatam sa traim intre oameni. Nu este greu, ci trebuie doar sa accepti...
Succes !


Musafir

#18

2014-04-22 14:31

Este foarte important a avea un consulat in göteborg
Multumim!!

Musafir

#19 Re:

2014-04-22 15:47

#16: -

Poate nu ai nevoie de  consulat, ar trebui sa stii ca  sunt cetateni care au nevoie de un consulat aici, mai aproape de  locul unde traiesc. Au afaceri romano-suedeze  care  necesita interventii consulare, daca pentru o singura persoana  e acceteptabil sa se deplaseze la consulat , pentru o familie  de 3-4 persoane  devine o problema. Nu toti locuitorii sunt cetateni prin urmare au nevoie de  servicii consulare. Unele familiile divortate, cu copii, au nevoie de consulat, pentru concediu in strainatate.exemplele ar putea continua. Multi cetateni romani  si straini au  nevoie de  servicii consulare.

maria

#20

2014-05-06 14:04

alt consulat???pentru ce???nu sunt in stare sa elibereze macar un titlu de calatorie..stau si iau banii degeaba!!!rusine!din Malmo trebuie sa plec la Stockholm pentru o hartie care se face in 2 min!!!!rusine!
Otilia

#21

2014-05-06 14:52

Draga domnilor "care doriti un Consulat in Goteborg" vreau sa va intreb care este adevaratul motiv pentru care vreti un ALT Consulat in Suedia?(sunt deja 4)aveti persoane apropiate care trebuie sa obtina o functie importanta sau care e motivul?pentru ca in nici un caz nu va ganditi la noi,cetatenii de rand care trebuie sa mearga de la Malmo (5 minute de mers pe jos pana la Consulat) pana in Stockholm pentru eliberarea unu titlu de calatorie care se face in maxim 3 minute? Ma intreb,oare ce ne poate oferi acest Consulat pe langa lipsa de bun simt de a raspunde la telefon si tipicul "sunati maine"?
Mirel

#22

2014-05-07 03:32

interesele cui apara consulatul?va spun eu din propria experienta ....al lor si ma refer cei care lucreaza la consulat ,nu al nostru romanii care stam legal si muncim cinstit ,suni la ei cu o problema te paseaza la ambasada ei au aceeasi replica ( noi suntem doar consulat ONORIFIC) deci va rog sa nu mai prostiti lumea ca : este inlesnirea,usurarea si in acelasi timp o economie in buzunarul romanilor din zona. SI nu o spun numai eu ci toti romanii care au avut o problema.A-ti inceput si aici cu prostirea oamenilor sa stiti ca aici nu e Romania si nu stiu cati o sa va cada in ( plasa) .
cetatean Roman

#23

2014-07-07 13:58

Acelas lucru cred si eu vazand ce rpd se ofera consultatii pt. Romanii pe care cred doar ei Ca ii reprezinta .Ei reprezinta doar buzunarul lor avid de bani .

Musafir

#24

2014-11-07 14:40

Semnat, sper sa si rezolvam ceva


Musafir

#25

2014-11-07 16:12

Astept sectile de votare.