Loc de joaca Parcul Titulescu Brasov

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Loc de joaca Parcul Titulescu Brasov


Musafir

#1

2014-02-27 17:28

Nu am vazut in presa nici o parere a echipei tehnice din primarie (amenajare locuri de joaca,urbanism,peisagistica etc)ci doar enunturile neinspirate a unui viceprimar pe care nu l-a votat nimeni

Musafir

#2

2014-02-28 07:55

De ce pentru un proiect nou trebuie stricat unul deja existent? Nu se poate gasi oare un alt amplasament al acestui avion, chiar in cadrul aceluiasi parc !!!

Musafir

#3

2014-02-28 20:35

Pentru reclama firmei Aerotec, un loc mai potrivit ar fi in zona invecinata sau chiar pe fostul teritoriu al primei fabrici de avioane din Romania, fosta IAR Brasov, devenita ulterior UTB. In parcul Tractoru mai sunt cateva hectare neexploatate iar zona din fata fostelor hangare este poate mai incarcata de istoria aviatiei.
Brasoveanca Daniela

#4

2014-03-01 06:32

Mi se pare ilogic sa distrugi ceva existent.Relocare? E stiut, chiar si noi daca ne mutam, strangem mobila, o remontam...deja e subreda, nu mai e ca la inceput.Asa va fi si cu acest loc de joaca.E bun, nou, de ce sa il mutam cand cel nou poate fi amplasat pe un loc ,,virgin" si care duce lipsa cu adevarat de un loc destinat copiilor.
Intr-o declaratie a domnului Viceprimar ne dadea exemple de noi locatii sau chiar in acelasi parc, in alt loc.Creierul si inima mea se simt jignite.Pentru ce sa o facem?De ce atata incapatanare?Cui ,, i s-a pus pata" pe acest loc?Exista un interes?Din punct de vedere economic nu e rentabil sa plateasca primaria niste muncitori, pentru strangerea celui existent, pentru remontarea lui, masini,benzina,pentru transport, etc.In plus, sa nu uitam ca traim in Romania, unde, se mai pierde cate ceva pe traseu..Sau acesta e un cal Troian si ne pomenim cadou si cu o parcare noua?
Reclama? Nu prea e vizibil, mai buna ar fi locatia din centru Civic sau intersectia dintre str. 15 Noiembrie si str.Iuliu Maniu, pana in sensul Giratoriu, unde la ora actuala e pustiu si ceva balari.Spre deosebire de Parcul Central unde daca nu vor taia copacii(oare?) acest Avion, loc de joaca, reclama, cum vreti sa denumiti, nu va fi vizibil,aici poate fi vazut de pe ambele strazi.In plus acolo e trecerea de la arhitectura Brasovului Vechi spre cel Nou.

Un vechi copil

#5

2014-03-01 06:47

PAi, din punct de vedere arhitectural se potriveste ca nuca in perete.Centrului Vechi nu i se potriveste un avion ci mai degraba celui nou.
EU

#6

2014-03-01 06:52

Nu ma impotrivesc modernizarii dar nu asa, indepartand ceva existent si bun. E ca si cum ai scoate un dinte bun pentru a pune unul de aur sau portelan deoarece e mai cool.A cui interes e?A stomatologului, a pacientului?

Musafir

#7

2014-03-01 13:13

Sau un spațiu verde,1 hectar de pădure să planteze dacă altceva bun nu știu să facă.

Musafir

#8

2014-03-01 14:52

parcul trebuie lasat acolo unde este

Musafir

#9

2014-03-01 20:38

Tipic pentru noi, stricam ceva bun si functional. :(
Sorin Z
Musafir

#10

2014-03-02 09:04

Cred ca ar trebui gasita alta locatie. In centrul civic mai e spatiu suficient.


Musafir

#11

2014-03-03 17:20

Sunt impotriva relocarii locului de joaca din parcul Titulescu.
Daniel R.
Musafir

#12

2014-03-03 17:49

Este evident ce se urmareste. Cum au spus si altii, Brasovul nu este doar partea centrala, si copii sunt in toate cartierele. Daca tot sunteti pusi pe facut fapte bune, si nu pentru imagine, va asteptam cu proiectele dumneavoastra sa faceti o schimbare in alte parti.
Parcul central este deja amenajat. Urmariti sa va promovati compania, pentru ca este flux mare de oameni prin zona centrala, insa distrugeti inutil ceva ce deja este frumos. Proiectul dvs se poate mula in alte zone, va vom aprecia si acolo.


Musafir

#13

2014-03-04 16:23

Actualul loc de joacă va fi relocat

Locul de joacă tematic din Parcul Central va avea 1.400 de metri pătraţi. Elementele de susţinere vor fi din metal, iar restul componentelor, din plastic şi lemn. Reprezentanţii partenerului privat spun că toate componentele parcului tematic au fost create de o firmă din Braşov. Pentru amenajarea acestui parc tematic va fi nevoie, pentru început, de dezasamblarea actualului loc de joacă. Reprezentanţii primăriei nu au decis deocamdată unde va fi relocat. „Există mai multe solicitări, din diferite cartiere ale oraşului. În perioada următoare vom lua o decizie în acest sens şi apoi vom începe dezasamblarea acestui loc de joacă“, a declarat viceprimarul Răzvan Popa care spune că una din variante ar fi reamenajarea elementelor de joacă tot în Parcul „Nicolae Titulescu“, în locul dinspre Livada Poştei, în care se află acum echipamentele de fitness. EXPLICAT_MI ULTIMUL RAND <>Acestea sunt din articol publicat cu interviul dat de domnul viceprimar.CEva imi scapa.Deci ar exista varianta realocarii tot in parc.Atunci de ce il demontam????CAt as fi de blonda, ceva tot imi scapa.De ce demontam, ca sa montam si remontam?Nu e logic si mai simplu sa i se dea acestui avion alt amplasament de la inceput fara sa ne mai tot legam de cel existent?


Musafir

#14

2014-03-05 17:02

Sper ca macar in ultimul moment, primaria municipiului Brasov, prin vice-primarul Radu Razvan, sa ia in considerare ingrijorarile noastre legitime cu privire la acest proiect, si sa relocheze acest mini-parc in alta zona a Brasovului.

Musafir

#15

2014-03-05 17:04

Sunt total impotriva acestui proiect care nu tine cont de urbanistica zonei. Va rog sa relocati avioanele in alte parcuri care se preteaza mai bine. De ce nu le puneti pe locul viran din fata Hidromecanica?

Musafir

#16

2014-03-06 15:22

Pentru a ne creste copii sanatos, opriti distrugerea spatiikor de joaca in aer liber !


Musafir

#17

2014-03-09 10:41

Sper din tot sufletul ca acest parc sa nu se desfinteze.

Musafir

#18

2014-03-12 18:19

Ma gandesc la copilaria mea,la cat de frumos arata parcul in fiecare anotimp,trec cu placere si petrec putin timp de fiecare data,de ce oare trebuie sa sticam tot ce este frumos??????? Sunt si suntem dezamagiti cam de tot ce se intampla in jurul nostru.

Musafir

#19

2014-03-15 11:21

tot ce-i mai bun pentru copiii tarii, viitorul Romaniei.
Copilul din mine

#20

2014-03-16 17:54

Semneaza si tu petitia pentru un loc de joaca modern si unicat pentru micutii brasoveni! Semneaza petitia http://www.petitieonline.com/loc_de_joaca_pentru_micii_brasoveni
Un cetatean al Brasovului

#21

2014-03-17 06:35

chiar nu putem sa trecem peste regula de a distruge tot ce s-a contruit pana acum? sunt atatea locatii unde ar putea fi amplasat acest parc. dar nu, vad ca e important e sa fie in centrul orasului. oare de ce?

Musafir

#22

2014-03-18 07:00

sa faca un parc in alta locatie

Musafir

#23

2014-03-20 07:44

Locul potrivit pentru acest gen de parc ar fi mai degrabă în Centrul Civic.