Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Lege pentru redarea demnitatii fostilor detinuti politici

Davideanu

#251 #26 Interesc si eu cererea.

2014-03-12 09:05

Imi pare rau ca sunt subiectiv, eu insu-mi fiind fost detinut politic, condamnat ca student la 20 ani munca silnica, impreuna cu alti studenti din Bucuresti. Cu toate acestea nu pot uita ca fratele si surorile mele au avut interdictie ( in 1957-1958) de a merge la liceu, apoi au fost fortati sa lucreze ca femei de serviciu, etc. Legea 118 incearca sa compenseze foarte putin, faptul ca nu amvechime in munca pentru a avea o pensie rezonabila. Este normal sa se adopte noul proiect legislativ. Fara a face comparatii rusinoare cu fostii securisti sau alte categorii care si-au primit cu prisosinta "drepturile".

Musafir

#252

2014-03-12 13:24

Ei sunt singurul lucru sfant care ne-a mai ramas,de la care putem construi oriacand ceva adevarat cand o sa ne hotaram sa facem asta si o sa ne trezim din coma!!!!!AM O DEZAMAGIRE CA SI EI AU FOST PUTIN DEZBINATI DUPA OPINIA MEA..AU FOST SINGURA NOASTRA SANSA LA REVOLUTIA DIN 1989 PENTRU INLATURAREA DEFINITIVA A HIENELOR COMUNISTE!!!!SUNT CURIOS DE CE NU AU FOST MAI ACTIVI LA REVOLUTIE SAU POATE REVOLUTIA NU S-A INCHEIAT....EI INCA NE MAI POT AJUTA cu toate ca au ramas foarte putini!!!!Vedeti va rog si petitia Fundatia Saracilor din Romania(FSR)!!!!
Constantin

#253 Legea 221/2009

2014-03-13 08:42

Stiti ca AFDPR nu este de acord cu obligarea statului roman sa plateasca despagubiri fostilor detinuti politici ??? Dovada aici ; http://www.evz.ro/detalii/stiri/ticu-dumitrescu-nu-vrem-sa-devenim-o-povara-793062.html

Musafir

#254

2014-03-14 13:10

Dumnezeu sa-i odihneasca pe Martirii cazuti in slujba poporului roman!

Musafir

#255

2014-03-16 12:26

Este o mare nedreptate care se face acestor eroi ai Romaniei. Sunt batjocoriti in fiecare zi de fostii tortionari sau de copii, nepotii lor.Si acum dupa 25 de ani de la revolutie nu li se recunosc drepturile, in comparatie cu revolutionarii de tinichea care au urlat doua zile si acum sunt recompensati cu decoratii, bani si alte drepturi necuvenite, din banii nostri ai tuturor.


Musafir

#256

2014-03-18 16:20

Ne punem speranta in reusita demersurilor facute de d-l.Presedinte O.B. si speram ca pentru fostii detinuti care au decedat inainte de Revolutie si care n-au beneficiat de niciun ajutor din parte Statului, urmasii de gr.I (copiii) sa poata beneficia de despagubiri, in numele umilintelor indurate toata viata ca FIU DE PUSCARIAS.
Va multumesc pentru ceea ce faceti.
Cu respect, C.Milea

Musafir

#257

2014-03-22 10:52

statul asteapta sa moara toti fosti detinuti politici si astfel sa nu mai aiba nimic de
achitat drept despagubiri. cu respect, Alexandru Constantinescu


Musafir

#258

2014-03-22 11:18

tatal meu si bunicul se numarau printre acei 3000 de detinuti politici,cati ani ar trebui sa asteptam despagubirile? cred ca copii copii copiilor nostrii vor apuca acea zi!
Matei

#259

2014-03-22 14:34

E greu de facut o lege de bun simt, o lege care sa recunoasca greseala unui stat neneorocit fata de niste oameni a caror singura vina a fost ca s-au nascut in locul in care nu trebuia in schimb e usor sa fabricam legi, decrete, ordonante la foc automat pentru diversi potentati ai vremii, pentru avantajele lor intr-o societate parca doar pentru ei facuta.
Suferinta acelor oameni daca n-a fost stinsa nici pana acum, dupa aproape 25 de ani de la '' marea revolutie'' nu arata decat faptul ca regimul prezent este la fel de criminal ca cel comunist. Acei oameni de fapt,n-áu mai ramas doar 3000, fiecare a avut familie, rude,prieteni.Vocea fiecaruia dintre ei trebuie sa se faca auzita inclusiv a urmasilor, familiilor,rudelor ,prietenilor celor care nu mai sunt.
Musafir

#260

2014-03-25 09:17

Au fost si situatii in care luptatori anticomunisti au fost executati, iar copiii lor, abia nascuti, au ramas fara niciun sprijin, intretinuti de rude, marcati toata viata de aceasta biografie.

Musafir

#261 Re:

2014-03-26 10:10

#231: -

Legea 221 nu a fost intiata de Ticu Dumitrescu , mai mult acesta s-a opus ca fostii detinuti politici sa primeasca despagubiri petru suferintele din timpul regimului comunist ;  http://www.evz.ro/detalii/stiri/ticu-dumitrescu-nu-vrem-sa-devenim-o-povara-793062.html#.TzOsz3WEino.facebook


Musafir

#262

2014-03-26 10:41

Cu Dumnezeu inainte !

Musafir

#263

2014-03-26 18:19

Greu se misca statul Roman cind este vorba despre asupritii sortii,cei care au rabdat atata timp si acum sunt pusi sa rabde in continuare
mela

#264

2014-03-26 18:27

guvernul ROMANIEI nici nu vrea sa auda de indemnizatiile fostilor detinuti si a deportatilor politici, indemnizatii care au ramas la sume derizorii,
FOST DETINUT POLITIC

#265 Re:

2014-03-26 21:02

#26: -

DA ? SI CINE SA-I CONDAMNE? JUSTITIA DE ASATAZI? CORB LA CORB NU-SI SCOATE OCHII.

TAPUS CONSTANTIN

#266 AFDPR nu vrea despagubiri

2014-03-27 18:20

Ticu Dumitrescu: „Nu vrem să devenim o povară“
Constantin Ticu Dumitrescu, preşedintele Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici din România, nu are de gând să ceară despăgubiri şi nici nu-i încurajează să o facă pe cei care au avut suferit din partea regimului comunist. „Ce vină are un om tânăr să plătească pentru răul făcut de comuniş ti?“, se întreabă el.
Ticu Dumitrescu nu este de acord cu condamnarea pe bani a comunismuluiSursa: Rompres
EVZ: Cunoaşteţi să existe în AFDPR şi alte persoane care să fi cerut deja astfel de daune?
Ticu Dumitrescu: Nu există, din câte ştiu eu. Dar de unde să se plătească astfel de sume, din bugetul SUA?

Nu credeţi că ar trebui ca membrii AFDPR să dea în judecată statul?
Am să vă spun ce am spus în CPUN când am iniţiat şi susţinut legea pentru deţinuţii politic: noi nu vrem să luăm locul ilegaliştilor care vâră adânc mâna în bugetul statului.



Totuşi, ce drepturi primesc foştii deţinuţi politic?
Transport CFR şi local gratuit, gratuitate la medicamente, la bilete de tratament, la telefon şi la televizor. Sigur că e puţin faţă de ce au îndurat aceşti oameni, care sunt stigmatizaţi pe viaţă, atât ei, cât şi familiile lor. Poate că ar fi trebuit ca indemnizaţ ia lunară de 100 de lei pentru fiecare an de închisoare executat să fie mai mare.

De ce să nu ceară şi alte compensaţii civile?
Am avut în vedere întotdeauna şi posibilităţile pe care le are bugetul ţării. Nu vrem să devenim o povară. Săptămâna aceasta guvernul a emis o ordonanţă prin care a dublat indemnizaţia pentru fiecare an de închisoare. Va trebui să intre în vigoare de la 1 martie.

Sunt mulţumiţi foştii deţinuţi?
A creat o stare de nemul- ţumire faptul că nu se respectă gratuitatea la medicamente. A nemulţumit şi legea lui Iliescu care prevedea avantaje pentru revoluţionari. Dar, pentru majoritatea foştilor deţinuţi politic, principala caracteristică este modestia. Dacă Înalta Curte i-a dat lui Orăşel 500.000 de euro ar însemna că pentru unul care a făcut 15 ani de închisoare să se plă- tească 1,5 milioane de euro! În lumina aceasta, totul pare aberant! Cred că se va interveni într-un fel dacă vor fi procese. Nu se poate! Ce vină are un om tânăr să plătească pentru răul făcut de comuniş ti? Acolo unde este posibil un efort financiar, e în regulă. Dar nu aşa ceva. Ştiu că poziţia mea va inflama mult spiritele pentru că, într-adevar, comunismul a adus în România multă suferinţă. Dar să nu uită m că, prin Legile nr. 189 şi 190, alte aproape 600.000 de victime primesc, de asemenea, din bugetul de stat diverse compensaţii.
TICU DUMITRESCU NU A DORIT CA FOSTII DETINUTI POLITICI SA FIE DESPAGUBITI

Citiţi mai mult: Ticu Dumitrescu: „Nu vrem să devenim o povară“ > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/ticu-dumitrescu-nu-vrem-sa-devenim-o-povara-793062.html#.TzOsz3WEino.facebook#ixzz2xBk30mQW
EVZ.ro

Musafir

#267 dl. Bjorza

2014-03-28 07:35

Bunicul meu, preot, condamnat la 18 ani inchisoare nu mai traieste. Tatal meu, invatator, deportat, si cu toata agoniseala de o viata confiscata nu mai traieste (familia, tata si mama, destramata prin deportare in localitati diferite, unul in nordul Transilvaniei, altul in sudul tarii)
Atat eu cat si mama mea (azi in varsta de 93 de ani) suntem membri AFDPR Bucuresti. Am platit constiincios amândoi cotizatia pana astazi. De atatia ani nu am reusit sa aflam niciodata când este o sedinta la AFDPR. De unde sa stie atunci dl. Bjorza care sunt problemele noastre, a "fostilor" de rand si a urmasilor? Nu stiu daca dl. Bjorza are urmasi... Probabil ca nu daca a sustinut o astfel de lege.

Chiar nu e nimeni care sa preia ferm conducerea AFDPR?

Musafir

#268 Re:

2014-03-31 17:42


Musafir

#269

2014-04-02 08:58

Ceea ce se întâmplă în ultimii 25 de ani, de așa zisă democrație, este impardonabil.
Trădători de neam și Țară, de talia acestora, nu a avut România niciodată.
Nu există nici o posibilitate reală, de a accede la dreptate, pe toate planurile.
Justiția este profund subordonată celor care se erijează în conducători ai acestei Țări binecuvântată și nu-ți dă dreptate, chiar dacă aceasta este mai mult decât evidentă.
Nici vorbă de drepturile omului, în aceste condiții, mai mult decât mizere.
Este necesar a se face demersuri susținute și reale, la toate forurile internaționale, care mai au un dram de demnitate, pentru că forurile actuale din România sunt total compromise și complice ale oficinei care dorește distrugerea ființei românești și nu ocrotirea ei.
Redarea demnității părinților noștrii este mai mult decât imperioasă și trebuia să se facă urmare Procesului comunismului, Proces pe care nimeni, din conducerile politice ale Țării, nu intenționează să-l facă, fiindcă așa li se cere....
Eminescu spune: Ne este silă!!!!
Cu nespusă durere, pentru cumplita nedreptate, ce continuă să se facă, prizonierilor de război, deținuților politici și deportaților, Mihail


Musafir

#270

2014-04-02 10:01

Continui să nadăjduiesc în Dreptatea lui Dumnezeu..... Mihail

Musafir

#271

2014-04-05 09:42

au suferit prea mult sa fie ignorati cu desavarsire de cei care sunt in fruntea tarii si nu dau nici doi bani pe cauza si lupta lor.Au fost tratati ca niste gunoaie in puscarii si in REGIMUL COMUNIST, asa sunt tratati si astazi.

Musafir

#272

2014-04-05 09:43

au suferit prea mult sa fie ignorati cu desavarsire de cei care sunt in fruntea tarii si nu dau nici doi bani pe cauza si lupta lor.Au fost tratati ca niste gunoaie in puscarii si in REGIMUL COMUNIST, asa sunt tratati si astazi.








Senta

#273

2014-04-05 15:26

Oare cati din actualii detinuti politici s-au facut membri de partid sau s-au ocupat cu turnatoria Astfel s-ar explica tradarea camarazilor morti in inchisori si a familiilor acestora distruse de comunisti

Musafir

#274

2014-04-12 11:15

Felicitari celor care au grija ca trecutul nostru si suferinteleunor OAMENI sa fie cunoscute si de generatiile tinere!

Musafir

#275

2014-04-12 16:56

Inainte de toate , voi , politicieni romani , aveti datoria sa initiati legi pentru Romania !
Cristiana Dumitrescu