Denominarea Francului Elvetian, elimininarea clauzelor abuzive


Musafir

#126

2015-01-20 15:00

Am luat un credit in 2007 in CHF,la vremea aceea era cea mai sigura valuta de pe piata,cel putin asa era promovata de catre banci...dar a intervenit devalorizarea LEULUI motiv ptr.care rata sa dublat.Sper sa se poata face ceva ,BNR nu doreste acest lucru deoarece asta le-a umplut visteria...

Musafir

#127

2015-01-20 18:35

eu vreau sa se ia in vedere si discutia despre euro, discutie despre care nimeni nu vb, si noi cei cu rate in euro cand am luat credit in 2007 era euro la 3,33 acum e 4,5

Musafir

#128

2015-01-21 06:31

CE S-A ÎNTÂMPLAT CU CHF- UL ESTE O HOTIE PE CARE O VOR SIMTI ELVETIENII PE PIELEA LOR MAI TÂRZIU..........

Musafir

#129

2015-01-21 06:36

Statul roman uita ca noi suntem generatia de sacrificiu!Noi nu am primit case aproape gratis de la stat,cei care sunt impotriva ca noi sa fim ajutati uita acest lucru,de asemenea,noi nu aveam varianta creditului pt. prima casa,asa incat sa putem opta pt.varianta cea mai buna si sa nu fim numiti ignoranti.Sunt total dezamagita de felul cum se misca autoritatile romane,spre deosebire de cehi si polonezi care par sa se gandeasca la oameni si nu la banci!

Musafir

#130

2015-01-21 06:45

sper sa rezolvam aceasta problema!

Musafir

#131 #130

2015-01-21 07:10

#129: -  

 Statul roman se gandeste doar la buzunarul lor,ne indeparteaza pt. bani ,nu le pasa de saracia noastra ,uitativa in urma domnilor guvernanti ,Ceausescu ne aduna la orase ,ne oferea locuri de munca ,locuinte ,voi ne-ati luat totul urmeaza si locuintele !?de unde ve-ti trai fara noi,ce-o sa mai furati?


Musafir

#132

2015-01-21 08:22

Doamne ajuta!

Musafir

#133

2015-01-21 13:01

As dori, atit eu cit si familia mea sa scap cit mai repede de acest credit, este o piatra grea carea o am agatata de git din anul 2007. Nu mai pot sa platesc si sa traiesc, ci doar sa supravietuesc.

Musafir

#134

2015-01-21 17:31

Trebuie sa luam exemplu de la Ungaria si sa convertim toate creditele din valuta in lei la cursul de schimb din data semnarii contractului + 10%. Aceasta ar fi singura solutie care ar salva populatia cu credite in valuta de a nu fi in situatia de a ramane fara locuinte. Cresterea francului ar trebui suportata de banca,client, BNR, si guvern intr-un mod egal, nu doar de cei care au credit in aceasta valuta exotica care ne-a fost prezentata de catre bancheri ca fiind moneda cea mai stabila de pe piata. Si acum il vad pe agentul de credit care ma convins sa semnez contractul vorbind despre francul elvetian ca fiind foarte stabil,nu fluctueaza deloc,este foarte avantajos.Am vrut sa fac creditul in lei,dar acesta m-a facut sa ma razgandesc si sa fac in franci.

Musafir

#135

2015-01-21 17:46

hotiiiiiiiiiiiii
Musafir

#136

2015-01-22 14:19

Trebuie acceptata denominarea Francului Elvetian de catre Bancile care au acordat credite in CHF. Masura este cat se poate de corecta si trebuie aplicata fara intarziere, pentru protectia persoanelor ce au contactat un astfel de credit si familiile acestora care pot ajunge in strada!!!!


Musafir

#137

2015-01-22 14:29

Creditul din 2008 pe care l-am luat in CHF, este pe 30 de ani. Rata lunara a crescut de la 2,2 la 4,5 CHF pentru un leu. Denominarea CHF la cursul din 2008 este singura solutie corecta pentru a supravietui.
musafir

#138

2015-01-22 18:37

Nu se va rezolva nimic daca nu iesim in strada!Trebuie sa ne organizam si sa blocam intrarea bancilor poate asa se vor lua masuri..


Musafir

#139

2015-01-24 07:56

Am luat un credit in 2008 la cursul de 1,9 lei pt. un franc,total credit 50.000 CHF(defapt mie mi-au trebuit pt. o locuinta echivalentul a 30.000 euro,dar nu ma incadram la alt credit decat in franci) si dupa 6 ani de rata,soldul este de 43.000 CHF,adica peste 43000 euro.Rugam statul roman,prin autoritatile sale, sa ne ajute in ceea ce priveste conversia francului in lei la cursul la care am luat creditul.Il rugam pe domnul presedinte Klaus Iohannis sa se implice si sa ne ajute in rezolvarea acestei probleme.
emi

#140 Re: pentru corectitudine

2015-01-24 11:18

#34: - pentru corectitudine 

 sunt de acord.sunt 25 de ani de la revolutie si pentru tinerii care au murit atunci din prostie astazi suntem nevoiti sa luam pozitie.

emi
Musafir

#141

2015-01-24 16:41

DE CE NU S-A SESIZAT DNA-UL CU PRIVIRE LA FAPTUL CA NICI O BANCA CARE A ACORDAT CREDIT IN FRANCI NU A AVUT IN SERTAR MONEDA RESPECTIVA.CUM ESTE POSIBIL SA VINZI CEVA CE ESTE NUMAI PE HARTIE . DE CE NE SFIDEAZA D-NUL ISARESCU SI-SI RASUCESTE PIXUL IN BIROU ASTEPTAND INCA O ZI CARE-I MAI ADUCE IN BUZUNAR PROFIT IN LOC SA GASEASCA SOLUTII PENTRU SITUATIA DRAMATICA PRIN CARE TREC ATATIA OAMENI.DOMNULE ISARESCU ,SUNTETI ROMAN ? CE ASTEPTATI DOMNILOR  SA IASA IAR COPII IN STRADA? VOI CREDETI CA ACEASTA GENERATIE MAI ACCEPTA  DEGRADAREA UMANA LA CARE NE SUPUNETI ?


Musafir

#142

2015-01-25 18:00

As dori sa se aduca in discutie si Banca Romaneasca,care a acordat credite in franci elvetieni si care mie personal mi-a refuzat orice negociere.Mi-a propus doar prelungirea perioadei de creditare.

Musafir

#143 Re:

2015-01-25 21:33

#126: -  

 Il aacult pe dl Suciu, purtator de cuvant BNR, la B1. Cat cinism!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a-si pastra scaunul e in stare de orice josnicie.


Musafir

#144

2015-01-26 12:56

VOLKSBANK

Musafir

#145

2015-01-26 14:41

 B N R imprumuta aceste banci comerciale jecmanitoare, cu dobanzi de 0.75- 1 la suta  ,stau si ma intreb,  daca tu BNR esti a romanilor de ce  nu ne dai  si noua cu 2,5 la suta dobanda( pentru a scapa de  acesta banca a poporului, a poporului  austriac) facand profit si totodata rezolvi si o grava problema sociala , de ce trebuie intotdeauna sa-i ajuti pe bancheri ,de ce tu stat roman,guvern ai intotdeauna grija sa ne bagi taxe peste taxe impozite peste impozite .Oare asta este social democratia.


Musafir

#146

2015-01-26 15:23

Doresc ca in toate contractele de credit sa se faca denominarea nu numai la clientii care au dat bancile in judecata. Ratele sunt atit de mari incit nu ne permitem sa sustinem si costurile unui proces cu bancile.
florin75

#147 credit franci

2015-01-26 15:59

Am luat si eu credit in franci elvetieni in anul 2008 de la Volksbank.Suma care mi-a dat-o banca a fost de 39000 franci pe 25 ani,credit ipotecar.Echivalentul in franci l-am primit de fapt in Euro,banca probabil nici nu avea franci numerar.Doresc sa se converteasca creditul din franci in lei la valoarea cursului istoric din 2008,+20%.


Musafir

#148

2015-01-26 21:33

Fac. Apel. La. Oameni. Sa. Nu. Mai. Plateasca. Nimeni. Ratele. La. Banci. Daca. Nu. Sintem. Uniti. Si. Nu. Punem. Presiune. Nu. O. Sa. Se. Rezolve. Nimic. Politicienii. Au. Uitat. Deja. De. Oameni. Suntem. Buni. Numai. Cind. Sint. Alegeri
nicu

#149 149 cinism guvernamental

2015-01-27 19:14

Cinismul are mai multe fatete..... cand auzi pe Victoras sa nu ne facem prea multe sperante te intrebi cine te apara in aceasta tara de inselaciuni legalizate? ( eu asta consider imprumuturile acestea). Am intrat in Uniunea Europeana si cu stupoare vezi ca in "Judetul" Ungaria prim ministrul considera aceste inprumuturi o inselaciune la adresa populatiei si converteste toate imprumuturile in moneda nationala la cursul istoric plus o dobanda acceptabila. Pe de alta parte aici iese in fata un senator PSD (ma scuzati nu am retinut cum il cheama) care cred ca la nivel de pregatire nu depaseste nivelul de studii medii si ne explica cu lacrimi in ochi ca bancile vor avea niste pierderi foarte mari???Scuze d-nule senator dar in anul de gratie 2007 cand eu am luat creditul la sfirsitul anului banca si-a facut un bilant in LEI caci suntem in Romania si si-a preconizat un venit viitor pe baza cursului de atunci. Acum vezi doamne se plang ca vor avea pierderi cand de fapt ar trebui sa-si diminueze venitul speculativ si nerusinat de 255% (acesta este devalorizarea imprumutului meu de la 1.8 la 4.59 ultima rata platita) la un venit decent la care maximul ar trebui sa fie reglementat prin lege de ai nostrii inteligenti guvernanti sa nu se mai intample de acum inainte astfel de anomalii. In sprijinul acestei idei chiar exista o directiva europeana pe care de asemenea ai nostrii conducatori o ignora! Daca ar exista o tranzactie de genul acestor imprumuturi intre doua persoane fizice cel care a dat imprumutul ar pierde in instanta procesul si ar fi acuzat de inselaciune si camatarie  dar de banci nu se poate spune nimic si se asteapta ca noi ca persoane fizice sa ne batem in instanta cu niste mamuti cu resurse nelimitate pe cand noi abia mai facem fata sa ne platim ratele! Halal guvernanti!! Eu tot ce pot sa zic este sa nu isi faca si ei prea multe sperante cand ne vor cere din nou votul ca pe urma sa ne la se in voia sorti!!! Rusine!


Musafir

#150

2015-04-24 07:51

Am credit la care mi s-a triplat rata din 2006 pana in prezent