Abuzul vanzarii conditionate taxa radio-tv pe factura de energie

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzul vanzarii conditionate taxa radio-tv pe factura de energie

Eruditions

#26 Proces Colectiv impotriva SRTV - se cer daune

2014-01-18 10:46

Buna ziua,

Se pregateste DEJA o actiune colectiva in justitie impotriva acestei taxe, nu va faceti probleme.

Cand va fi gata dosarul, se va da drumul la inscrieri. Exact cum s-a procedat si impotriva bancilor, se vor cere daune SRTV cat si societatilor care distribuie energie electrica si incaseaza ilegal acei bani de la abonatii lor.

Doritorii se vor putea inscrie pentru a intra in masa celor ce vor putea pretinde despagubiri. Cuantumul despagubirilor va fi stabilit pe baza facturilor la curent pe care abonatul le are la dispozitie (ca dovada ca a platit acele sume de-a lungul timpului), si estimam ca dupa ce judecatorii se vor pronunta, SRTV fie va intra in faliment, fie se va vinde / privatiza ca sa nu intre in insolventa.

In orice caz, rezolvarea negativa a spetei acesteia de catre justitia romana ne va conduce sa depunem cauza spre judecare inclusiv la CEDO.

Deocamdata estimam cheltuielile de administrare a probelor la nivel national (recoltarea de facturi de la peste 10 milioane de romani presupune organizarea unui sistem de gestiune suficient), deci si a costurilor de inscriere a petentilor in aceasta cauza comuna.

Daca aveti sugestii, va rugam sa le lasati tot aici, pentru moment, anonime (datele personale se vor primi, odata cu documentele, doar de catre casa de avocatura care va deschide procesul, si numai in momentul declansarii actiunii - la semnarea contractului cu fiecare petent), va sugeram, insa, sa aveti la dispozitie facturile respective (in loc de chitanta - ca dovada efectiva de plata, vom folosi mentiunea de pe fiecare factura, acolo unde este notat soldul precedent, cu mentiunea, achitat, care dovedeste plata facturii precedente).

Va multumim !
mi-lus@gmai:COM

#27

2014-01-18 11:06

Imediat sa se ni se reduca tx. Radiom RV din factura electrica. Fondurile respective sa se o9btina din: ALUNGAREA DIN PARLAMENT A TUTUROR PARLAMMENTARILOR CARE NU REPREZINTA PE NIMENI, CIT SI a PARLAMENTARILOR CARE SUNT RE[PREZE4NTATI DE 2 - 3 ORI. dESFIINTATI TOATE IMSTITUTIILE PARAZITE,ANI,DNA,curtea constitutionala CELE CARE URMARESC PRESA ETC. DEOARECE SUNT INSTRUMENTE POLITICE,CARE FAC RAU POPORULUI aTRIBUIREA DE NOI COMPETENTE PARLAMENTULUI,icj ORGANELOR LOCALE DE STAT ,CA JURISTII DEPASESC POPULATIA ACTIVA A TARII,. SI FONDURILE PE CARE TREBUIE SA LE PLATIM NOI INCOMPETENTEI ACESTOPRA SA FIE DATE LA UN POST DE RADIO tv ABSOLUT AL popoeului.

Musafir

#28

2014-01-18 12:00

Nu ascult radio romania de ce sa platesc?
TVRul este inclus in factura de cablu TV de ce sa mai platesc si in facura de energie electrica?
Deci platim de doua ori.
Cine mai prinde TVR cu antena in geam?

Musafir

#29

2014-01-18 12:12

Sunt de acord sa nu platim tv si radio.....

Musafir

#30

2014-01-18 14:47

Puneti pe factura separata sa vedem cine o plateste ,nu pe aceeasi factura de curent. DOBITOCILOR STAT DE HOTI

Musafir

#31

2014-01-18 16:47

Nu mai vizionez programul national 1 de ani buni.Ma intreb ce lege stramba este in vigoare,de ma oblga pe mine si restul populatiei,de a plati cu sila bani pentru acest post.Gasesc o mare nedreptate...Ba mai mult,zilele trecute,am citit undeva ca un senator sau un deputat,ar vrea sa schimbe legea,sa mareasca taxa,care o platim odata cu,curentul electric.Oameni buni,dar astia ce dorm in parlament chiar ne cred nebuni pe toti ?Urgent trebuie scoasa aceasta taxa si sa o plateasca cine vrea sa urmareasca acel post tvr.!!!

Musafir

#32

2014-01-18 19:48

vreau sa distapara taxa radio tv

Musafir

#33

2014-01-18 20:00

este o taxa abuziva atat timp cat posturile nationale de tv si radio sunt transmise si prin societatiile de cablu si internet.in plus de asta posturile de tv si radio sunt posturi politizate

Musafir

#34

2014-01-19 03:34

va rog insistent,eliminati taxa radio!este o taxa abuziva, mai ales pt mine care o platesc de doua ori avand in vedere faptul ca am sediul firmei la aceias adresa unde locuiesc efectiv ,oare e corect??doar nu ascult doua radiouri in acelas timp!

Musafir

#35

2014-01-19 03:42

mai am o intrebare:cu cine putem lua legatura pt actiunea in instanta?

Musafir

#36 Re:

2014-01-19 08:04

#1: -

o fi ea grea, dar nu ma puneti pe mine sa platesc pentru "unii oameni nevinovati", alte posturi se pot autosustine finaniar, de ce nu ar face-o si TVR ??? pentru ca la TVR sunt multi oameni "nevinovati" care sunt recompensati cu niste pachete salariale mult mai mari decat......................................................


Musafir

#37

2014-01-19 09:17

Este trist ca se percepe taxa radio tv si celor care nu au aceste aparate, dar au un bec.

Musafir

#38

2014-01-19 11:57

La tv nu ma uit, mai ales tvr ''libera'' si radio il am pe al meu, online, ascultat in 142 de tari.

Musafir

#39 Re: Proces Colectiv impotriva SRTV - se cer daune

2014-01-19 11:59

#26: Eruditions - Proces Colectiv impotriva SRTV - se cer daune

La tv nu ma uit, mai ales tvr ''libera'' si radio il am pe al meu, online, ascultat in 142 de tari.


Musafir

#40

2014-01-19 12:36

Nu sunt de acord cu acest abuz

Musafir

#41

2014-01-19 12:36

Sunt diacord cu aceasta petitie!

Musafir

#42

2014-01-19 13:00

acesta este un abuz pe care il face statul roman in defavoarea propriilor cetateni,as intreba, dintre atitia avocati sau case de avocatura, nu are nimeni curajul sa dea in judecata statul pentru aceasta?un cetatean de rand nu-si permite financiar dar un avocat sau casa de avocatura ar recupera banii din reclama care si-ar face-o prin castigarea procesului pe care in mod normal ar trebui sa-l castige...zic si eu...

Anonymous

#43 Re:

2014-01-19 13:02

#42: -

Este un proces colectiv ... detalii puteti vedea chiar aici pe pagina comentariilor la pozitia

#26 Proces Colectiv impotriva SRTV - se cer daune

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/q71/s720x720/1011749_6...


Musafir

#44

2014-01-19 14:42

Hotie...

Musafir

#45

2014-01-19 15:22

stop abuzurilor din partea statului

Anonymous

#46 Re:

2014-01-19 15:30

#1: - O asemenea initiativa poate duce la pierderea unor locuri de munca pt unii nevinovati,asa ca rezolvarea favorabila e grea.

Cand au vazut cei de la tvr asa zisele privatizari si milioane de romani ramasi pe drumuri fara locuri de munca de nu aau tipat ? Unde mai pui ca era si interesul lor sa ia masuri impotriva jafului tarii ca cei care au ramas fara locuri de munca ar fi fost posibil platitori de taxa TV ...

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/q71/s720x720/1619329_6...


Musafir

#47

2014-01-19 16:10

nu am nevoie de TVR .. nu vreau .. RADIO NU AM si nu am avut niciodata si platesc taxe voua sa TRAITI BINE ..NU VA VREAU ..PUNCT ..

Musafir

#48

2014-01-19 17:11

Cum si in Spania este televiziune nationala si zonala la care nu se plateste nici o taxa , asa sa fie si in Romania , ca si Romania este parte integranta a UE

Musafir

#49

2014-01-19 20:16

Ca televiziune publica nu are voie sa dea reclame.TVR-ul primeste bani de la stat. Reclamele sunt pentru televiziunile particulare.

Musafir

#50

2014-01-19 20:42

Este un abuz.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...