Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#26276

2014-01-15 19:39

Sa fie trasi si la raspundere si restu complicilor la raspundere

Marius

#26277 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:41

#26271: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Daca a ajuns in Parlament inseamna ca a castigat colegiul unde a candidat. Putin probabil ca un bucurestean se duce sa candideze la Oradea unde nu-l cunoaste nimeni. Independentul va candida acolo unde locuieste, are serviciul, prieteni, dusmani, cunoscuti, o anumita reputatie ca doar de-aia l-a votat majoritatea din colegiul respectiv. Nu acelasi lucru se intampla pe listele de partid unde un politician din Dolj poate sa candideze la Vaslui, sa zicem.

Daca nu mai credem in nimic atunci n-are rost sa ne mai punem intrebari.


Musafir

#26278

2014-01-15 19:43

mi-e sila sa mai votez.....0 independenta
Heil Hitler

#26279 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:45

#26277: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Eu iti respect parerea, dar nu pot fi de acord cu ea.

Da-mi un exemplu de tzara unde se aplica acest lucru, unde un Parlament e plin de "Independenti", si ar si merge treaba bine.

Repet. Societatea civica nu e nascocire a mea sau a nu stiu cui. Ea exista in toate tarile evoluate.

Asta e problema tarii noastre. Ea nu exista cu desavarsire.

Si nu cred ca totul va deveni "ideal", dar oricum mai bine decat acum sigur va fi.


Musafir

#26280 Re: Re: Re:

2014-01-15 19:49

#26275: Heil Hitler - Re: Re:

Gata, acum te cunoaște toată lumea și anunță-i că ai un nume nou ca pentru un adevărat revoluționar ( uite, te recunosc de înaintemergător în viitorul protest ce se prefigurează ;   ți-ai câștigat dreptul ăsta  numai pentru câte postări ai și pentru timpul foarte mare pe care -l petreci aici ). Deci , îți dai seama cât am citit și eu ( am și scris destul ) la comentarii , nu ?

Heil Hitler

#26281 Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:57

#26280: - Re: Re: Re:

aaa...Sper ca nu se intelege ca eu as dori sa fiu port drapelul, sa imi arog nu stiu ce merit. Nicidecum. Raman doar unul si atat. Dar ca sa pot purta cu cineva o discutie, sa pot fi identificat, si sa ma strige cumva, mi-am pus nick. Ca daca m-as fi semnat  "musafir"...ce s-ar mai intelege...ar fi haos

Marius

#26282 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:57

#26279: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu trebuie sa fie plin ca atunci iar am avea o problema. Ar trebui sa se adune mai multi ca sa formeze guvernul. Ideea este sa creem posibilitatea si catorva oameni cu scaun la cap care nu vor sa se inscrie in partide sa ajunga in Parlament. Solutiile radicale nu fuctioneaza. Step by step si-a dovedit eficienta.

Heil Hitler

#26283 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 20:00

#26282: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Ceea ce vrei tu sa zici se numeste a avea un Guvern de Tehnocrati. S-a vb si la noi de multe ori despre asta. Dar tot aceeasi problema ar fi: cu ciolanul...plus ca nu prea ar avea raspundere politica si sa fie sanctionat politic. E mai complicata situatia...


Musafir

#26284

2014-01-15 20:01

...
Marius

#26285 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 20:07

#26283: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Pai,

Partide-nu ca au probleme cu ciolanu'

Independenti-nu ca au probleme cu ciolanu'

Atunci cine?

De condus trebuie sa conduca cineva.


Musafir

#26286

2014-01-15 20:08

e semnatura mea
Heil Hitler

#26287 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 20:15

#26285: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Deci, ideea nu e sa controlam sau sa decidem cine castiga niste Alegeri. Avem democratie, partidele se lupta pentru asa ceva.

Rolul societatii civile e pe de o parte sa ajute politicienii decidenti sa implementeze niste solutii bune pentru tara, si pe de alta parte politicienii, intr-un fel, sa stie "de frica" ca pot fi trasi la raspundere social in orice clipa pentru modul cum conduc tara, pentru deciziile lor, si  cum isi indeplinesc atributiile de demnitari.

Mai popular: una e ca politicianul decident sa stie ca daca o ia pe aratura se poate trezi cu 100.000 de oameni in piata, si alta, asa cum se intampla acum, sa il injuram fiecare din casa lui

Marius

#26288 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 20:27

#26287: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

1. Consilierea - O.K.

2. Trasul la raspundere - nu prea vad cum poate societatea civila sa aiba un asemenea rol.


Musafir

#26289

2014-01-15 20:29

Dupa cel de-al doilea razboi mondial multi au murit asteptand sosirea americanilor in Romania -si acestia ne-au dat cu flit,cand au sosit dupa revolutie - ne-au dat tot cu flit.

Heil Hitler

#26290 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 20:31

#26288: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Uhhh....deci "raspundere sociala" am zis.... Sunt organizate demonstratii pasnice in piete, cand societatea civila se simte lezata si nu le este aparat interesul. Asa cum sunt in toate tarile civilizate evoluate

Marius

#26291 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 20:35

#26290: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Degeaba oftezi. Daca faci asocieri de cuvinte cu sensuri numai de tine stiute trebuie sa le explici. Nu sunt ghicitoare.


Musafir

#26292 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 20:40

#26290: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

organizatie civica care sa se ocupe cu miscari de strada, asta nu e o putere cu care sa poti construi cu adevarat ci e putere protestatara, asa vei avea posibilitatea de a protesta pe chestii punctuale si atat fara a putea schimba efectiv fondul problemei...


Musafir

#26293 Luptam impotriva rusilor comunisti!

2014-01-15 20:41

Marius

#26294

2014-01-15 20:41

Demonstratii pasnice se pot face dar nu cred ca politicianul se va rusina si va fura mai putin.

Musafir

#26295

2014-01-15 20:45

vrei sa schimbi fondul problemei ca lucrurile sa mearga de la sine, atunci trebuiesc schimbate partidele. membri simpli de partid sa-si sanctioneze liderii cand gresesc sa-i tina legati de doctrina de partid.
Heil Hitler

#26296 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 20:45

#26292: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

:)In speranta ca nu au inceput deja atacurile pentru a nu se declansa un astfel de proiect, mai specific o data, cu toate ca daca s-ar fi citit tot istoricul acestui post s-ar fi inteles.

Aceasta miscare civica nu are doar rolul de "protestator" de serviciu.

El are si roulul de a propune decidentilor politici proiecte de legi, diverse solutii benefice tarii. Alte detalii, cu rezerva ca inca suntem in discutiile preliminare, un proiect complet nerealizandu-se inca, pot fi citite in istoricul postarii.

crocodilu

#26297 schimbare legi de catre cetateni

2014-01-15 20:48

"CONSTITUTIA ROMANIEI Iniţiativa legislativă ARTICOLUL 74
(1) Iniţiativa legislativă aparţine, după caz, Guvernului, deputaţilor, senatorilor sau unui număr de cel puţin 100.000 de cetăţeni cu drept de vot. Cetăţenii care îşi manifestă dreptul la iniţiativă legislativă trebuie să provină din cel puţin un sfert din judeţele ţării, iar în fiecare din aceste judeţe, respectiv în municipiul Bucureşti, trebuie să fie înregistrate cel puţin 5.000 de semnături în sprijinul acestei iniţiative.

(2) Nu pot face obiectul iniţiativei legislative a cetăţenilor problemele fiscale, cele cu caracter internaţional, amnistia şi graţierea.

(3) Guvernul îşi exercită iniţiativa legislativă prin transmiterea proiectului de lege către Camera competentă să îl adopte, ca primă Cameră sesizată.

(4) Deputaţii, senatorii şi cetăţenii care exercită dreptul la iniţiativă legislativă pot prezenta propuneri legislative numai în forma cerută pentru proiectele de legi.

(5) Propunerile legislative se supun dezbaterii mai întâi Camerei competente să le adopte, ca primă Cameră sesizată. "
Heil Hitler

#26298 Re:

2014-01-15 20:49

#26294: Marius -

Deci sa iti dau doar un exemplu, cu toate ca poate nu e cel mai bun sau relevant, dar care si asa a dat rezultate.

Demonstratiile contra  proiectului "Rosia Montana"

Marius

#26299 Re:

2014-01-15 20:50

#26295: -

La congrese se intampla fix ce ai povestit tu acolo. Din pacate doar la modul teoretic.

Heil Hitler

#26300 Re: schimbare legi de catre cetateni

2014-01-15 20:52

#26297: crocodilu - schimbare legi de catre cetateni

Merci mult. Cred ca ma ajuti in a explica.