Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul

PRETORIAN

#26251 Re: Re: Re: BRAVO D-le MARIUS

2014-01-15 18:53

#26232: Marius - Re: Re:

,,ar fi avut o intelegere cu Basescu``pt fraza de mai sus VA ADMIR. DE CE?

Pai cum oameni buni faci pagube de ; 100 (una suta)  Miliarde Euro DATORIE,   -TOATA Industria vanduta la fier vechi,

Resurse Petrolul vandut la straini, Paduri taiate,Complexe Agricole distruse Total,Avutia Statului O (un zero) + locuinte

vile ale fostilor demnitari etc la umila mea estimare o FRAUDA/FURT de minimum 1000  (una mie) MILIARDE DE Euro si la

toate acestea NASTASE 2 ani (auzi pedeapsa) BECALI probabil 2 ani (casa poleita in aur) .

DA DOMNULE MARIUS,TOATA STIMA pt ,,NU M-AR MIRA DACA........... nu e cacialma o mare CACIALMA``

DE CE SE BLAMEAZA OCCIDENTUL, pentru FURTUL NATIONAL GENERALIZAT ? Am mai scris pe aici ca;

,,NU GUVERNELE, CI CARACTERUL POPOARELOR determina DESTINUL ACELUI POPOR`` G.le BON /1986.

Bunicul imi spunea ca un stiulete de porumb nu se fura inainte 1944,PAI ACUM?

TARA ROMANESCA A AJUNS SA FIE CONDUSA DE ,,DOMNI``=TOATE MIZERIILE SOCIETATII.

NU STRAINII AU FACUT MINERIADELE,NU STRAINII DETERMINA CA TINERII CAPABILI SA PLECE DIN

TARA CI VOI  marii DEMNITARI din toate ramurile. POATE SE TREZESC SI STRANII SI NU VA MAI DA NICI UN BAN

CA BASESCU SA AIBA DREPTATE; IN PRAPASTIE.


Musafir

#26252 Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 18:55

#26247: Marius - Re: Re: Re:

valori avem cu siguranta mai in toate domeniile, mai putin in politica si asta pt ca nu stim sa apreciem. Uite basescu, cine l-ar putea aprecia ca valoare? nimeni, insa daca ne amintim cand l-a avut contracandidat pe geoana la primaria bucurestiului pt voturi nu a fost necesar ca basescu sa-si cizeleze discursul ci din contra a fost necesar ca geoana sa isi schimbe discursul mergand spre smecherie si mitocanie. asa i-au spus consilierii, marlanii si smecheritii au succes mai mult la voturii. asadar, sa ai valori in politica nu vor prea avea succes

musafir

#26253 Re:

2014-01-15 18:55

#26243: -

Ce nevoie am mai avea de schimbat parerea englezilor despre noi, daca nu am fi nevoiti sa ne ducem la poarta lor, fie ea si aeriana, sa ne milogim sa ne permita sa le facem muncile murdare, pe care ei, oricum nu le vor???? Nu pomenesc de muncile ultra-specializate pe care li le facem, chiar pe bani mai putini decat platesc pentru munci similare conationalilor lor, ca nici ei nu pomenesc de ele! Macar atata bruma de bun-simt le-a mai ramas!!!!

Daca ne-ar fi bine acasa, ne-ar durea in cot de "spaima" lor privitoare la presupusa invazie de romani si bulgari, ce parea iminenta la 01.01.2014.

Stalin

#26254 Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 18:57

#26244: musafir - Re: Re: Re:

DIN PACATE NU CARTEA SAU EMINESCU NE CONDUCE CI GUVERNUL, DACA VALORILE GUVERNANTILOR NOSTRII SUNT NULE...TARA ARE DE SUFERIT CHIAR DACA IL AVEM PE EMINESCU.

Heil Hitler

#26255 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 18:58

Nu stiu daca e chiar asa.

Din contra, zic eu, si acest fapt, in caz ca nu se respecta si se fac abuzuri in nerespectarea separarii puterilor in stat, trebuie sa sanctionam.

Sa spun, in alt mod, aceasta miscare civica face ca opinia unui individ , (care acum nu are nici o forta pentru a putea schimba ceva), sa se transforme in opinia mai multor indivizi, (astfel opinia este mult mai mult luata in seama). Miscarea nu isi propune sa oblige pe cineva sa faca ceva, ci doar propune, daca are ceva de propus, si sa sanctioneaza ceva, daca are de sanctionat. Soarta politicienilor se stabileste in Alegeri.

In alta ordine de idei eu cred ca orice tzara care are o societate civica puternica, e si o tzara sanatoasa din punct de vedere socio-politic-economic-juridic

 


Musafir

#26256 Re: Re:

2014-01-15 19:00

#26235: Marius - Re:

SI ORICUM MUNCESC IN DRACI, NU CA NOI ROMANII


Musafir

#26257

2014-01-15 19:00

mult succes!sa avem parte de o viata in care sa traim cu adevarat bine toti rominii.

Musafir

#26258

2014-01-15 19:01

www.petitieonline.com/demisia_premierului_victor_ponta_cerut_de_mediul_academic

Musafir

#26259 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:02

EU

#26260 Re: Re: Re: Re: Re: tovarisci STALINA

2014-01-15 19:05

#26254: Stalin - Re: Re: Re: Re:

GUVERNUL /guvernantii /puliticienii TOTI -repet TOTI de orice ,,stanga ,mijlocie ,dreapta`` TE IMPLORAM PLANTEAZAI

IN SIBERIA PE VECI SI NOI I-TI PUNEM STATUIA INAPOI cu surle si voie buna.


Musafir

#26261

2014-01-15 19:05

ce inseamna democratie : cineva ce nu munceste si traieste mult mai bine decat cei ce gandesc si muncesc au pretentia ca au drpt de vot egal cu al celorlalti ? cand cineva ce a avut si mai are o situatie excelenta datorita vechiului sistem si e prins cu ocaua mica nu suporta regimul de detentie, regim pe care cei trimesi de ei in temnite au rabdat de frig, foame si alte restristi si nu aveau nici macar voie sa se planga? ei trebuiesc adica au pretentia ca au dreptul sa fie spitalizati si tratati omeneste : ca doar suntem oameni, adica si ei sunt oameni..? chiar asa sa fie democratia ? chiar daca cineva stie raspunsul, sa mi-l zica si mie.
Heil Hitler

#26262 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:09

#26259: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Daca ai fi mai explicit in ce intelegi prin " SECURITATE RAFINATA"  as putea sa itti raspund mai corect.

Altfel, din cate stiu eu o "SECURITATE" , in afara ca e o institutie militarizata, are cu totul si cu totul alte atributii

musafir

#26263 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:11

#26259: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Un fel de "securitate" de bun-simt, ca de el s-a uitat demult, de vointa a "glasului poporului". O entitate morala, un barometru al vocii populare.

Nu e periculos, ar fi extrem de util, ar fi un excelent mijloc de "trezire" la realitate a promisiunilor electorale!!!!!!

Din pacate, pentru epoca noastra, in care obrazul politicienilor s-a ingrosat peste masura, o astfel de miscare civica ramane doar un mijloc de presiune morala. Bun si asta! Macar sa incercam, altceva nu ne ramane de facut!

Heil Hitler

#26264

2014-01-15 19:12

Tocmai ce am auzit ditamai lista de audieri a comisiei "Nana". Nu mi-am auzit numele, cu toate ca am calcat cu masina acele terenuri cand treceam spre Rusia in 1942 cu tovarasul meu Hitler..:)))

Marius

#26265 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:18

#26255: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Suna bine asa la modul teoretic.

In practica te lovesti de lucruri concrete. Nu poti face voluntariat in Romania. Trebuie sa supravietuiesti. De oriunde ar venii banii de supravietuire ti-ai c-am pierdut credibilitatea si impartialitatea.

Eu pledez mai mult pentru o lege electorala care sa creeze posibilitatea reala independentilor de a ajunge in Parlament si cand spun independent nu ma refer la politicianul care a ajuns in parlament pe lista de partid dupa care-si da demisia din partid. Cat mai multi independenti inseamna distrugerea masinii de vot din Parlament.

Doina
Musafir

#26266

2014-01-15 19:20

Vorbim de toate, dar am uitat că astăzi s-au împlinit 164 de ani de la nașterea poetului nepereche Mihai Eminescu și că nu i-a fost indiferent ce se întâmplă cu țara ( ceea ce l-a făcut să aibă destule critici la adresa politicienilor conservatori din acea vreme ).
Deci, de când ne știm , am avut de-a face cu politicieni corupți și străini de interesele poporului și nu trebuie să-i mai lăsăm să ne calce în picioare.

 

Heil Hitler

#26267 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:22

#26265: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Iti dau absolut dreptate in ce ai zis legat de miscarea civica. Am si specificat ca e extrem de greu de realizat, trebuie facut un sacrificiu enorm, atacurile vor fi extrem de mult, extrem de dure si de complexe, dar incercam. Altfel, eu unul nu vad cum am putea schimba ceva.

Heil Hitler

#26268 Re:

2014-01-15 19:24

#26266: -

Am avut cateva postari in aceasta zi, mai devreme, exact pe aceasta tema.

Sunt de acord cu tine.

RESPECT MIHAI EMINESCU


Musafir

#26269

2014-01-15 19:25

Va felicit pentru initiativa.
Sa speram ca se va schimba ceva .
Marius

#26270 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:27

#26267: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

"dar incercam"

Are persoane in spate sau este doar pluralul englezesc?

Heil Hitler

#26271 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:29

#26265: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

In ceea ce priveste o "lege electorala care sa creeze posibilitatea reala independentilor de a ajunge in Parlament" ar trebui sa dai si solutia juridica.

Chiar daca el e ajuns "independent" in Parlament, el este din start decribilizat, considerandu-se ca s-a dus acolo pt ciolan, pentru o functie.

 


Musafir

#26272

2014-01-15 19:31

DOCUMENTE POLITICE SI ECONOMICE IN MANA VOLUNTARILOR. SPER CA ERA DOAR O GLUMA. CAM CUM AR VENI SA MERG EU LA UN PROCUROR SI SA-I SPUN CA VREAU SA VAD SI EU DACA CE SCRIE IN DOSARUL ''LUI NEA ION'' E IDENTIC CU CE SPUNE EL.
Heil Hitler

#26273 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 19:32

#26270: Marius - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Daca ai fi citit tot istoricul postarii, ai fi vazut ca acum se contureaza proiectul, cu atragerea cat mai multor persoane oneste...etc...(a se citi tot istoricul). Nu mai repet.


Musafir

#26274 Re:

2014-01-15 19:36

#26264: Heil Hitler -

Hitler, iar dai din vals în tango . Dacă vrei să faci nu știu ce acțiune civică, atunci încearcă să fii serios și schimbă-ți dracului acest nume infect și sinistru, fiindcă altfel n-o să ai niciun  rezultat.

Cum sună : „ Sunt Heil Hitler și sunt cel mai bun, blând, suav, sensibil om de pe pământ și vreau să fie pace și armonie în această țară. Pentru asta, voi lupta până la moarte și n-o să las nedreptatea ca și  trădarea să-și facă loc ... ” .

Ceea ce vrei să faci și asociat cu numele Hitler, sunt două lucruri care se bat cap în cap ( când se știe ce-a făcut Hitler ).

Nu mă face să-ți repet de-atâtea ori, că m-am săturat .

Heil Hitler

#26275 Re: Re:

2014-01-15 19:39

#26274: - Re:

Imi cer scuze, probabil ca am fost prea subtil in aceasta ironie, am vrut doar sa atrag atentia, curiozitatea prin acest nick. Sa pot fi identificat cumva.