Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul

musafir

#26176 Re:

2014-01-15 14:51

#26160: Stalin -

Primul gand care mi-a venit in minte citind grozavia pe care o scrieti: "ALOOOOOO!!!"

Asta vreti? Nu ajunge ca vin, incet dar sigur, pe toate caile deschise generos de vanzatorii de neam si tara??? Asta ne-ar mai lipsi!

Suntem un popor "debil", neguvernabil, caruia trebuie sa ii spuna strainatatea ce vrea pentru el insusi?????????

Oameni buni, daca am trecut prin atatea furci caudine singuri ( Nimeni, niciodata, nu va veni sa ne dea!!!! Vor veni sa ia, atunci cand vor avea ce! Daca a fost ceva de luat, s-a luat sau li s-a promis deja. Cu toata galagia privind resursele subsolului, de fapt, nu stim nimic precis, sunt mai mult presupuneri si temeri - "suflare in iaurt"!) si n-am pierit, nu e cazul sa ne fortam norocul mai mult!. Atunci cand, singuri ne vom fi rezolvat problemele interne, cand ne vom fi pus pe picioare, sa vezi  "venire"! Cata vreme balbaim si bajbaim, de fapt, dormim linistiti cerand te miri cui sa ne salveze, suntem prada sigura!!!

Ca tot e "ziua Eminescu", chiar suntem cu totii morti? Nu ne mai aducem aminte nimic din istorie, din glorie, nu mai avem nimic de pretuit, de rasplatit, de construit, de oferit copiilor,nepotilor???


Musafir

#26177

2014-01-15 14:58

Besescu pleaca odata si lasa tara asta sa-si revină la normal ca tare mult rău i-ai facut.
Heil Hitler

#26178 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 15:01

#26174: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

M-am gandit ca pt inceput sa merg la Dl Cristian Tudor Popescu, ziarist, si sa incerc sa-l convin sa intre intr-un astfel de proiect si sa il concepem impreuna. Are destule parghii prin care sa putem atrage cat mai multi oameni de valoare. Cred si ca ar fi interesat.  Mie unul, mi se pare ca e cel mai echidistant, are destule idei bune, notorietate, nu e banuit de matrapazlacuri...

Ce ziceti?

jurjfelician@yahoo.com

#26179 Pleaca Basescu !

2014-01-15 15:04

Mult rau ne-ai facut Basescule. Ce a ramas adevarat din ce-ai promis odinioara: Sa traiti bine! Mâncare multă si ieftina! In final zero. Ce mai stai?
Stalin

#26180 Re: Re:

2014-01-15 15:05

#26176: musafir - Re:

NU E NICI-O GROZAVIE, ATAT MENTALITATEA POPORULUI IN MARE PARTE CAT SI A CELOR DIN CONDUCEREA TARII NU POATE FI SCHIMBATA SI SA SE RESPECTE ASTFEL VALORILE, PRIN URMARE NU EXISTA O SOLUTIE INTERNA PENTRU BINELE POPORULUI ROMAN. UN EXEMPLU AS DORII SA VA DAU: LEGAT DE INDEXAREA SALARIULUI MINIM/ECONOMIE, NU CUMVA A AVUT LOC LA PRESIUNEA SI DIN INITIATIVA EXTERNA? S-AU GANDIT GUVERNANTII NOSTRII SA INDEXEZE SALARIUL? NICIDECUM, STRAINII VOR MAI MULT BINELE POPORULUI DECAT VOR CEI DIN GUVERNUL NOSTRU. IN CONCLUZIE V-AS INTREBA: SA FIE OARE O GROZAVIE DE A ADUCE O CONDUCERE STRAINA?

musafir

#26181 Re:

2014-01-15 15:05

#26175: musafir -

Asta e problema? Simplu de rezolvat!

Stimati suceveni!

Duceti-va si va consultati la cabinetul...nici nu conteaza care, e gratuit! Poate consultatia este si de calitate si ar fi pacat sa o pierdeti! In zilele noastre, nimic nu este gratuit cu adevarat!

In acelasi timp, nu uitati ca, persoana care va ofera aceste servicii gratuite este reprezentantul unui partid: acela care v-a taiat pensiile, v-a taiat salariile, v-a ras in nas 8 ani de pe Coasta de Azur si cate altele nefacute v-a mai facut!!!!

Macar cu o consultatie oftalmologica gratuita sa va plateasca pentru toate astea!

Doar nu vor veni cu Dumneavoastra in cabina de vot! Ganditi singuri unde trebuie sa aplicati stampila!!!!!!! Nu s-or fi terminat romanii cinstiti! Dar, sa se termine, odata cu ei, romanii "cinstiti"!!!!


Musafir

#26182

2014-01-15 15:09

Buna ziua, sotia mea a vrut sa participe si ea, dar nu a reusit, scria:
"Autorul acestei petiții a decis să stopeze continuarea strângerii de semnături".

Mai este valabila ? Se mai poate participa ?
Valentin.

Musafir

#26183 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 15:17

#26178: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

E O IDEE FOARTE BUNA, DAR TREBUIE SA AVETI UN START BUN CU OAMENI DE VALOARE SI DE PRINCIPII, TREBUIE SA REUSITI SA ADUNATI OAMENI PENTRU CARE PRINCIPIILE SA FIE MAI MULT DECAT BANII.


Musafir

#26184 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 15:19

#26159: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

era o povata odata cum ca daca un roman si un german vor monta cate o bicicleta sigur germanul va folosi toate suruburile din pachetul de montaj si tot atat de sigur romanul va avea cateva suruburi in plus fara de care bicicleta va merge foarte bine... dehh, inteligenta romanului.
Acum noi parca suntem la stadiul in care ne-am dat seama ca bicicleta nu merge chiar cum ar trebui sa mearga si am vrea sa montam o alta bicicleta noua.

Parerea mea este ca nu trebuie sa schimbam totul din radacina ci trebuie sa ne concentam la ce am facut si cum am facut. Revin la metafora cu bicicleta, in locul unei biciclete noi poate mult mai bine si eficient este sa adaugam acele suruburi pe care am omis sa le punem de la inceput, poate nu e prea tarziu.

Asa si cu o miscare noua, la un moment erau atatea partide ca-ti era greu sa le numeri si acum e destul de greu sa o faci.
O miscare noua, un partid nou nu ineamna neaparat un succes si nu inseamna ca nu se vor repeta aceleasi greseli.

Ca o parere personala cred ca solutia este mult mai simpla si la indemana si anume aceasta este ceea ce avem deja, adica democratia care s-a obtinut cu multe vieti pierdute in 89.

Sa presupunem ca oamenii de buna credinta am incepe sa ne inscriem si sa ne implicam in partidele deja existente unde sa luptam, nu pt functii ci pt a vota si a ne impune asttfel parerea colectiva fara a pune in fata ideea de interes de partid ci ideea de doctrina si de bine pt societate si tara. Eu unul cred ca asa lucrurile se pot schimba in bine.
unul ca traian basescu nu va mai putea sa faca lucruri nefiresti fara a fi sanctionat chiar si de catre proprii sustinatori si nici unul ca victor ponta nu va mai fi tratat cu atata indiferenta dupa un plagiat dovedit.
Bine, veti spune ca nu avem in ce partid sa mergem pt ca toate sunt o apa si un pamant ca toate il au pe cutare sau cutare si nu ne putem asocia cu ei dar nu trebuie sa alegem un partid pt un om si ce face el. Cred ca trebuie sa alegem partidul pur si simplu pt doctrina si idei promovate. Ca exemple, eu unul am idei de stanga cred, as milita pt impozit progresiv pe venit la salarii, impozit pe cifra de afaceri diferentiat de numarul de angajati (o firma cu angajati multi impozit mai mic una cu angajati putini impozit mai mare) si as incerca sa reduc impozitul pe munca la angajator (angajatorul sa plateasca contributii mai putine pt salariat)... ca atare eu cred ca m-as califica ca membru de partid in PSD chiar daca imi vine cam greu sa-i votez din cauze independente de doctrine si idei politice... asa fiecare dintre noi poate ar trebui sa se regaseasca intr-o idee sau alta a unui partid sau a altuia si sa mergem acolo oameni de bine, sa ne spunem parerea fara a fi interesati de interesul de grup al partidului ci de impunerea si implementarea ideilor pe care le sustinem fara a accepta derapaje de orice fel de la liderii de partid.

OK, asta e parerea mea si sper ca nu v-am plictisit cu atat de multe cuvinte sau cu o lipsa de coerenta in exprimare.

musafir

#26185 Re: Re: Re:

2014-01-15 15:26

#26180: Stalin - Re: Re:

Chiar credeti ca cineva din afara "moare" de grija salariului minim de la noi, asa, de  amorul "grijii fata de popor"?

Cu toata modestia, in calitate de cetatean care am crezut cu tarie in echilibrul si bunele intentii ale "aliatilor" de toate felurile, as spune un "NU" raspicat. Scopul acceptarii "oplosirii" noastre pe langa marile puteri, dupa parerea mea umila, are doua motive majore: pozitia geo-strategica a tarii noastre, la limita intre "lumi", si o noua piata de desfacere. Pozitia ne-a dat-o Dumnezeu (o fi avut vreun gand maret cu noi, ne-a dat, dar nu ne baga si in traista!), ramane sa nu ne batem joc de ea! Piata de desfacere suntem si, dupa Polonia, suntem de luat in seama! Ca sa ramanem piata de desfacere, sa nu ajungem doar consumatori de ajutoare, "bananieri" in Europa, mai trebuie data cate o infuzie minima puterii de cumparare, zic eu. De-aceea ii gaseste cumsecadenia!

musafir

#26186 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 15:31

#26183: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Vor fi ceva sorti de izbanda cand veti formula: "sa avem", "sa reusim", in loc de: "sa aveti", "sa reusiti"!!! Si sa credeti cu tarie ca se poate!

Cata vreme, fiecare dintre noi va sta cuminte in coltul lui, asteptand sa ii treaca indignarea, avantul, cheful de munca pentru obste, dand sfaturi pertinente sau nu, nimic nu se va clinti!


Musafir

#26187

2014-01-15 15:35

Sa avem o viata decenta si mai linistita!
Heil Hitler

#26188 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 15:39

#26184: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Va multumesc pentru aceasta opinie, si v-o respect.

Cu siguranta este problema mea ca nu m-am facut poate bine inteles. De fapt aici am avut doar o discutie minimala, si astfel greu de creionat o conceptie clara.

Astfel, eu m-am referit la o miscare civica, care sa nu isi propuna niciodata sa devina partid, sa isi doreasca functii sau alte foloase. Astfel ea ar trebui sa ramana credibila si departe de nu stiu ce interese.

Aceasta miscare civica, in mare (fiindca inca nu am elaborat un proiect exact si complet), ar trebui sa fie un fel de Presedinte din umbra, un fel de Guvern din umbra, un fel de Parlament din umbra. Sa propuna proiecte, legi, solutii, pentru a fi aplicate de cei inainte amintiti, si sa sanctioneze pe cei care ne conduc cand se fac abuzuri, greseli, hotii.

Stiu, nu e usor deloc acest lucru, cere sacrificiu enorm, atacurile vor fi enorme. Cu cat mai multi se vor alatura acestei miscari, cu atat vom avea mai mult succes in demersul de a ne face viata mai buna pe viitor.

 


Musafir

#26189

2014-01-15 15:45

Jos coruptia Basescu! Afara cu tradatorii si leprele care innadusesc tara! As vrea sa-l vad scos din functie, arestat, orice altceva dar sa nu-l mai vad presedinte pe Base si nici alta marioneta de-a lui care sa-i faca cartile asa cum vrea el si familia lui.

Treziti-va Romani ca sa nu va trezeasca el pe voi !
Doamne ajuta!
Stalin

#26190 Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 15:53

#26185: musafir - Re: Re: Re:

INFUZIA ACEEA MINIMA A PUTERII DE CUMPARARE TOT STRAINII AU FACUT-O LA NOI IN TARA, FIINDCA INTERN...NIMENI NU SE GANDESTE LA ASTA, PT CA FIECARE E PREOCUPAT CU LACOMIA SI HOTIA LUI, GUVERNULUI NOSTRU NU-I PASA DE POPOR...A FOST O DOVADA CLARA CU INDEXAREA SALARIULUI MINIM/ECONOMIE, A TREBUIT SA VINA STRAINII SI SA NE ZICA: MAI...AR FI CAZUL SA INDEXATI SALARIUL MINIM/ECONOMIE, E DOVADA CLARA CA STRAINII VOR MAI MULT BINELE POPORULUI ROMAN DECAT GUVERNANTII NOSTRII, PE DE ALTA PARTE CHIAR SI LUPTA IMPOTRIVA CORUPTIEI SE FACE CU AJUTORUL SI DIN INITIATIVA EXTERNA, O DOVADA IN ACEST SENS SE POATE VERIFICA SI NOUL COD PENAL ABERANT CARE A FOST PROPUS...TOT_NOROC CU PRESIUNEA EXTERNA PT CA LA NOI SE LEGALIZA INFRACTIUNEA, SI AI NOSTRI, PE LANGA PROSTIA CU CODUL PENAL, INAINTE UNII AU INITIAT O CAMPANIE PT A DESFINTA ANI. NU CRED CA E NEVOIE DE ALTE DOVEZI ALE FAPTULUI CA CEEA CE AM STIPULAT INITIAL, NU E DELOC O GROZAVIE CI O NECESITATE REALA SI URGENTA.

musafir

#26191

2014-01-15 15:53

Felicitari...26181.....daca ar fi mai multi ca noi!!...asa cum am spu si eu meregeti la consult ca se face de calitate sau dar aveti grija pe ce puneti STAMILA......nu asa cum la REFERENDUM s'a dat ajutoare la incalzire la PRIMARIA din BURDUJENI ca in oras se afla....au avut luate buletinele sa nu poata merge la vot...... a mers in cate o scara de bloc si cine a fost mai slab de inger a cedat....inteleg ca lumea e necajita dar pana a vinde pielea e prea rusinos!!!....hai sa fim uniti si aceasta doamna Sanda Maria Ardelean sa mai mearga la cratita , nu a facut nimic pentru acest oras...este medic si sa plece la meseria ei de baza....se pare ca nu au calitati politice pentru a ajuta oamenii....sunt doar pentru ei si CLICA LOR

Musafir

#26192

2014-01-15 15:55

Ma bucur ca am aflat de aceasta petitie

Musafir

#26193

2014-01-15 16:06

Stalin aberezi.
Albionul perfid si decadent are o vorba:
Nu exista nimic gratis. Totul se plateste.
musafir

#26194 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 16:15

#26188: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Perfect de acord!

Din pacate pentru orice proiect nou, oricat de bine intentionat ar fi el in sorginte, orice banuiala de "pod" spre vreun nou partid va transforma intentia in dezastru. Romanii sunt satui de partide si partidulete care, cum se impiedica de vreun debuseu spre ciolan, uita telurile nobile care le-au animat nasterea, pravalindu-se in mercantilismul zilei: care pe care! Ce istorie, ce idealuri, care popor? O miscare civica puternica ar fi solutia, zic eu.

Plecand de la premisa ca, fiecare dintre noi va face ceea ce si-a propus, va fi integru si nu va face nici un rabat de la ideile si telurile initiale (recompunerea noastra ca natie mandra intre natiile europene si mondiale), exista pericolul ca, pe masura ce proiectul creste (nu are cum sa nu creasca, romanii au o istorie ce nu poate fi ignorata la infinit, sunt destepti si razbatatori, muncitori, mandri si cinstiti, au fost umiliti prea indelung si fara motiv intemeiat, doar ca sunt prea ingaduitori, uneori, prea slabi in fata tupeului nemernicilor care se prezinta "in fruntea bucatelor"), exista pericolul ca de el sa se agate "lipitorile de serviciu".

Intr-o miscare civica, un astfel de pericol este substantial diminuat. Suspiciunile nu si-ar avea rostul. Cine altcineva decat iubitorii de neam si tara si-ar consuma timpul si energiile pentru monitorizarea actiunilor politice?

Da, Cristian Tudor Popescu ar putea fi un inceput, in opinia mea. A fost o vreme cand il idolatrizam, apreciind ascutimea judecatii si a verbului pe care le manifesta. Poate a obosit si el, poate l-am pierdut eu din vedere, e pacat sa ramana preponderent in sfera criticii de film si sport. Dispune de conexiuni, stie carte, stie cum se fac astfel de lucruri. Poate ne ajuta.

Heil Hitler

#26195 Re: Re: Re:

2014-01-15 16:17

#26028: - Re: Re:

Eu tocmai am vrut sa atrag atentia, si sa se schimbe ceva juridic Constitutional. Continui sa cred ca in actualul regim juridic Constitutional, Referendumul De Demitere nu are ce cauta, cel putin in forma asta. Dupa cum ai foarte bine expus, noi suntem originali. Ca la noi la nimeni. Si cum noi in tot ceea ce dorim a fi originali, intotdeauna ne facem de ras cu stupiditati...Numai ganditi-va la ce rezultate s-au obtinut la ele, numai ce tiganii de discutii s-au iscat: parlamentul a abuzat, nu are dovezi pt a suspenda, e cvorum , nu e cvorum, CCR e basist, Aspazii e nush cum...etc. De ce oare toate astea? Pentru ca avem aberatii Constitutionale, sa nu mai vorbim de legi...ca asa e la noi.

Tocmai ce am vazut ca actualul Parlament la acest capitol in proiectul pt Noua Constitutie lasa vechiul Referendum de Demitere al Presedintelui, doar cu adaugirea de dizolvare a Parlamentului, in cazul in care pica Referendumul.

Nu se rezolva nimic astfel. Parerea mea ca mai mare va fi circul

Stalin

#26196 Re:

2014-01-15 16:20

#26193: -

NU ABEREZ, SUNT DOVEZI CLARE SI INCONTESTABILE...LA NOI, VALORILE SI LUCRURILE BUNE SUNT ADUSE DE STRAINI, FIE CA VREM SA RECUNOASTEM SAU NU. NU STIU CE ATI VRUT SA SPUNETI DVS.

Marius

#26197 Propunere

2014-01-15 16:28

Autorii au hotarat sa stopeze semnarea petitiei.

Probabil va fi inchisa si sectiunea de comentarii.

Cei care s-au lansat in discutii si simt nevoia sa continuie, sa propuna o locatie unde se poate continua. Un forum, un blog, orice. Poate ar fi de preferat un portal unde nu se poate copia nick-ul.
Oricum sunt de parere ca postarea cu nume si prenume real ar aduce un plus de civilizatie discutiilor.

Musafir

#26198

2014-01-15 16:28

"Daca natia romaneasca ar fi silita sa piarda o lupta, va pierde, dar nimeni, fie acela oricine, sa n-aiba dreptul a zice c-am suferit cu supunere orice masura i-a trecut prin minte sa ne impuna " Eminescu
victor

#26199 Eminescu

2014-01-15 16:31

"Daca natia romaneasca ar fi silita sa piarda o lupta va pierde-o, dar nimeni, fie acela oricine, sa n-aiba dreptul a zice c-am suferit cu supunere orice masura i-a trecut prin minte sa ne impuna"
Marius

#26200 Re: Re: Re: Re:

2014-01-15 16:32

#26195: Heil Hitler - Re: Re: Re:

"Tocmai ce am vazut ca actualul Parlament la acest capitol in proiectul pt Noua Constitutie lasa vechiul Referendum de Demitere al Presedintelui, doar cu adaugirea de dizolvare a Parlamentului, in cazul in care pica Referendumul."

Poti pune un link cu sursa.